Kaz Bakımı Hakkında Genel bilgi

 

Kaz ırkları neler?

Kuluçka Makinelerini Görmek için Tıklayın

Dünyanın çeşitli olan yerinde gelişimi sağlanan kaz ırkları vardır. Embden kazı, Tuluz kazı, Çin kazı, Roman kazı olarak kaz çeşitleri bulunur. Bu kazırkları gelişmiş olan ırklardır. Canlı olarak tartıldığında ağırlıkları ve yumurta verimleri baya fazla olur.

Yerli olan ırk olarak Türkiye ‘de yetiştirilen kazların erkekleri 4 veya 5 kg dişileri ise 3 ve 4 kg rahatlıkla gelebiliyor. Kazlar bir dönem içinde 10 veya 15 yumurta kadar yumurtlayabilirler.

Kazların Üretim Şekli

Kuluçka makinası ‘nda kaz üretim fazla değil düzgün, temiz, biçimli yumurtalar kuluçka makinası ‘ndantemizşekilleri düzgün olan yumurtalar kuluçka makinası ‘na yerleştirilme yapılmadan önce yapılması gereken işlem fumige etmektir. Fumige demek mikroplardan arındırmak demektir. Bu yapılan işlemden sonra kuluçka makinası ‘n da bulunan yumurtalara muayene yapılması gerekir. Yapılan muayne ile döllsüz ya da embriyosu ölen yumurtalar diğerlerinden ayrı bir tarafa konulur.  27. günde yumurtalar çıkış bölümüne yerleştirilir.  30. günde civcivler artık çıkmaya başlar. Kuluçka dönemi ile üretimde dişi olan kazlar kuluçkaya yatırarak bu işlem olur. Her anaç kaz 10 veya 12 yumurtaya yatırılır, bu işlemle yatırılan kazın 8 ve 9′ undan mutlaka civciv çıkar.

Bakım ve Besleme

 Temiz olan bir kümes, iyi olan bir havalandırma ve rutubeti olmayan bir ortamda kazlar tutulmalıdır. Kazların bulunduğu yere gece olunca hafif şekilde ışıklandırma yapılmalıdır. Başlangıç olarak %20 ve 22 protein içeren civciv ya da hindi palazı yemi verilmesi gerekir.

Palazlar

İyi olan hava şartlarında ve uygun şartta olan mera varsa palazlar bir haftalık olunca mera için salınabilir. Palazları yağmurlu ve ıslak olan ortamdan korumak gerekir.  Korunmalıdır. Kümeste altlıklarının mutlaka kuru olması gerekir.

Palazlar 1 aylık olunca 40 ve 50 adedi birlikte aynı bölmeye konulabilir. Palazların yemleri lapa ya da veya pelte olarak verilirseyem ziyanı önlenebilir.

Kaz palazları

Anaçlar

Meraya salınan 100 gram hububatlı lapa verilmesi gerekir. Verilecek olan ek yemse akşam verilmelidir. Meraya salınan kazlar için gölgelik yerler yapılması gerekir. Sadece besi için alınan kazlar son 3 ve 4 hafta günde 3 öğün beslenmelidir. Kazlar az hareket ederlerse daha çabuk kilo alacaklardır.

Damızlık olan kazlar

Kış boyunca tarlalarda bulunan yonca yeşil ot, mısır silajlarını çok severek yerler. Damızlık olan kazlara yumurtlamadan önce olan dönemde1 ay kadar olan sürede arpa lapası ya da tahıl karışımı olan lapa verilebilir. Karışım şu şekilde verilmelidir; iki kısım mısır, iki kısım arpa, bir kısım buğday olarak verilmesi iyi olacaktır.

Kazlar için barınaklar

Kazlar genellikle soğuğa dayanıklı olan hayvanlardır yüzden barınaklara çok gerek görülmez. Ahır ya da kümes içerisinde ayrılan bir bölmede ya da kullanılmayanbir ahırda kaz yetiştirilebilirler. Kazlar için önemli olan kuru bir altlık, iyi şekilde olan bir havalandırmadır. Kazlar su çok sever akarsu veya havuz onlar için faydalı olacaktır

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X