Kaz Nasıl Beslenir

500-lük-kulucka-makinesi-fiyatlari

Kaz Nasıl Beslenir

kaz nasıl beslenir
kaz nasıl beslenir

Tüm çiftlik ve kümes hayvanlarında olduğu gibi kazlarda da iyi bir yetiştiricilikte beslenmenin önemli çok büyüktür. Kazlarda ilk aylarda gelişme hızının çok hızlı olması ki bu oran % 200 dür. Kaz Civciv lerinin bu dönemdeki beslenmelerindeki önemi açıkça ortaya koymaktadır. Bu ayda ve daha sonraki dönemlerde kazların beslenmeleri dolayısıyla rasyonların çok özenli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Çiftçiler, genellikle küçük aile işletmelerinde ilk iki hafta içerisinde palazlara yumurta sarısı, süt ve daha sonraları da yeşil ot vermektedirler.

Palaz Rasyonları Protein Oranı Kaz Nasıl Beslenir

Hazırlanan palaz rasyonlarında protein oranı %20’den aşağı olmamalıdır. Palazlardaki büyüme hızının, ikinci ayda %96’ya ve üçüncü ayda ise %17’ye kadar düştüğü bilinmektedir. Bu neden dolayı kazlardaki beslenmenin daha özel bir yeri ve değeri vardır. Bu durum göz önüne alınarak palazlar ve ergin hayvanlar için hazırlanan rasyonlar besleme değeri bakımından farklı düzenlerde olmalıdır.

Yem Hazırlama Kaz Nasıl Beslenir

Kazlar kışa girene kadar dışarda tutulabilir. Yumurta üretimi başlayınca uygun bir besleme programı takip edilmeli. Bu periyot  iyi kalitede bir kaba yem kombinasyonu ve ticari kaz geliştirme yemi pelet yem şeklinde uygundur. Çevre ısısı ve kaba yem kalitesine bağlı olarak günlük, toplam 115 ile 225 g arasında pelet yem verilebilir. Pelet yem, yumurta oluşumu ve yumurtadan çıkış için ihtiyaç duyulan tüm besinleri içermelidir. Ticari kaz yeminin bulunamaması halinde tavuk yemleri de kullanılabilir. Çünkü bunlar iyi bir kaz yemine yakın kompozisyondadır.

Yaklaşık olarak, yumurta üretiminden 2 ay önce, kazlar uygun bir geliştirme yemi verilmeye başlanılmalıdır. Bu yem tek başına dengeli bir pelet yem olabileceği gibi, herhangi bir katkı maddesi içermeyen dengeli bir yem ile tane yemlerin yarı yarıya karışımı şeklinde bir yem de olabilir. Fakat ne kullanılırsa kullanılsın, %15.4 ile 18 arasında bir ham protein sağlamalıdır ve bu iyi bir yumurta üretimi için gereklidir.

Yemde kalsiyum Kaz Nasıl Beslenir

Yemde kalsiyum eksikliği ihtimaline karşı, istiridye kabuğu gibi kalsiyum kaynağı kullanılabilir. Yumurta verimine başlamadan önceki 8 haftadan itibaren ise iri partiküllü grit veya istiridye kabuğu uygun şekilde verilmelidir. Verimin hangi döneminde olursa olsun damızlık kazlara vitamin ve mineral takviyesi yapmakla kuluçka randımanı artırılabilir.

Kuluçka Verimi için Kaz Nasıl Beslenir

Kuluçka veriminin iyi olması ve düşmemesi için rasyonun ham selüloz düzeyi de % 10’u geçmemelidir. Körpe yeşil yemler ve hayvansal protein kaynakları kuluçka randımanını artırmaktadır. Damızlık kazlara mısır yedirilmesi pek tavsiye edilmez. Çünkü fazla verilirse hayvanlarda yağlanmaya bağlı alarak döl ve yumurta verimi düşebilir.

Kazlar, kümes hayvanları içinde en hızlı gelişen hayvanlardır. Özellikle 8-10 haftalık oluncaya kadar kendilerine verilen yemi en iyi şekilde değerlendirmektedirler. Palazlar besiye alınmadan önce besi için hazırlanmaları gerekmektedir. Yani hayvanların, yağlı olmayıp iyi kaslı olmaları, kursaklarının iyi gelişmiş olması ve hayvanların gerek iç gerekse dış parazitlerden iyice temizlenmiş olmaları gerekmektedir.

Bilindiği gibi kazların kursakları elastikidir. Besi süresince bu durum göz önüne alınmalıdır. Aksi takdirde besleme hatasından kaynaklanan ölümler meydana gelebilir.

0-4 Hafta: 2900 Kcal/kg ME; %20 HP
4 Haftadan Sonra: 3000 Kcal/kg ME; %15 HP
Yetiştirme Dönemi: 2900 Kcal/kg ME; %15 HP

Kuluçka Makineleri için tıklayın

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

4 Comments

 • Fırat

  Kuluçka makinası hem kaz hemde tavuk için tek makina lazım

 • Yusuf PEKMEZCİ

  Merhabalar!
  Kaz palazlarım yaklaşık 38 günlük oldular.
  Şu ana kadar onları civciv yemi ile besledim,
  ARTIK ONLARA ARPA EZMESİ ve BUĞDAY VEREBİLİR MİYİM?
  OLMAZ DERSENİZ NE TAVSİYE EDERSİNİZ?

 • Yusuf PEKMEZCİ

  Saygılarımla!
  Yusuf PEKMEZCİ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.