Kaz ve Kuluçka Makinesi İle Kaz Üretimi 1

Genellikle aile vardır kazlar, kabul edilmektedir Anatidae cinsi anser, ilk hayvan, bir evcil olacaktı. Bazı araştırmalar da erken olmuş olabileceğini düşündürmektedir rağmen onların evcilleştirme muhtemelen yaklaşık 3 000 yıl önce Mısır’da gerçekleşti. Buna rağmen, kazlar ticari olduğu kadar tavuklar, hatta ördekler olduğu gibi istismar olmamıştı.

Kazlar, dünya çapında bulunur. Onlar soğuk iklimlerde için (sürece gölge sağlanır gibi) gibi sıcak iklimlerde eşit derecede iyi uyum sağlayabilen – barınak minimum kapı dışarı kuzey kışlar dayanma kabiliyeti görüldüğü gibi. Bu geniş adaptasyon rağmen, ticari kaz yetiştiriciliği Asya ve Avrupa’da göreceli olarak az sayıda ülkede önemlidir.

Yurtiçi kazlar renkler, boyut ve şekillerde geniş bir yelpazede gelir. birçok durumda uçma yeteneğini muhafaza onlar olmasına rağmen genel olarak iç ırkları kendi vahşi atalarının çok daha büyüktür.

Yerli kaz iki ana türü vardır. İlk Avrupa kökenleri düşünülmektedir, yabani Boz kaz (torunları Anser anser ) ve ikinci Asya, yabani Swan kaz torunları (kendi kökeni olduğu düşünülen Anser cygnoides ). Yaban kazları bu iki türün kökenli yerli ırkları arasında haçlar verimli ve aslında tanınan ırkların bir dizi sonuçlandı.

ŞEKİL 1. Wild Boz ( Anser anser ) kaz (Polonya)

( Kaynak: Chelmonska, 1995)

Ülkeleri içinde yüzyıllar birçok ülke, hatta bölgeler üzerinde, kendi ırkları ve kaz türleri geliştirmişlerdir. Yerli kaz genetik iyileştirilmesi için mevcut genetik materyalin büyük bir havuz olmasına rağmen ancak, nispeten küçük bir kesimidir olduğu anlaşılmaktadır. Buna ek olarak, evcilleştirilmiş olabilir ya da en azından ticari kaz germplazm katkıda bulunabilecek yabani kaz türleri de vardır. Örneğin, ılıman iklimlerde, Kanada kaz (orada Branta canadansis Kuzey Amerika’nın) ve Amerikan Swan kaz (Coscoroba coscoroba güney Güney Amerika). Tropik, Mısır kaz (orada Alopochen aegyptiacus Afrika, Nene kaz (itibaren) Branta sandvicensis Hawaii Adaları, Bar-başlı kaz (itibaren) Anser indicus Hindistan ve Orta Asya, Kuzey Spur-kanatlı kaz) ( Plectropectus gambensis Afrika ve Semipalmated (saksağan) kaz (dan) Anseranas semipalmata Avustralya) ve Yeni Gine.

Bu kitap Boz kaz (ya soyundan yerli kazların sadece ilgileneceğiz Anser anser ) ya da Kuğu kaz ( Anser cygnoides ).

muhtemelen daha olmasına rağmen bu kitap için araştırma ve Hayvan Genetik Kaynakları Veri tabanının bir aramadan, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 96 doğurmak ya da kaz genetik gruplar belirledik. bu ırkların çoğu, önemli dünya germplazm kaynaklarına rağmen, çünkü nispeten düşük performans düzeyi ve / veya az sayıda ve sınırlı coğrafi dağılım az doğrudan ekonomik önemi bugün. hem eski hem yeni bu ırkların, ek olarak, kaz yetiştiriciliği konusunda uzmanlaşmış firmalar tarafından sağlanan ticari melez ırkların bir dizi vardır.

kaz ırkları bu bölümde detaylı bilgi dünyanın dört bir yanından gelen temsilci ırkların bir dizi sağlanmaktadır. Ek I FAO tanımlamak mümkün olmuştur tüm ırkları performans özellikleri ile birlikte listelenir.

ŞEKİL 2. Dış parça ve Kaz tüyleri

( Kaynak : Schneider, 1995)

ÇİN ( Anser cygnoides )

20 yılı ırkları vardır Anser cygnoides Çin’de kaz. Burada anlatılan cins bir gagasının dibinde düğmesi ile yaygın Çin kaz olarak Avrupa ve Kuzey Amerika’da bilinen ve kolaylıkla tespit (Şekil 3).

Orada beyaz ve kahverengi çeşitleri vardır ancak beyaz çeşitli çok daha popüler gereğidir. kahverengi çeşitli azalan popülaritesi muhtemelen kuşlar öldürüldüğünde, renkli telek tüyler beyaz tüylü çeşitli daha az çekici karkas üretmek olmasından kaynaklanmaktadır.

ŞEKİL 3. Baş Anser cygnoides (solda) ve Anser anser (sağda)

( Kaynak : Guy, 1996)

kahverengi çeşitli turuncu Shanks vardır ama onun gaga ve kolları siyah veya çok koyu yeşil ise beyaz Çinli kaz turuncu Shanks, gagaları ve kolları var. düğmenin bir özelliği, önce değil ise, 6-8 haftada sexing için kullanılabilir olmasıdır. erkek topuzu büyük ve kadın bundan daha belirgindir. Çin kaz 5,0 kg ve 4,0 kg kadın ortalama olgun erkeklerle vücut büyüklüğü nispeten küçüktür. Ancak, cins yüksek yumurta üretimi için bilinen ve 50-60 yumurta ortalama olmasına rağmen (Haziran ayı sonuna Şubat) yaklaşık beş aylık bir üreme sezonunda 100 kadar yumurta döşeme Çinli kaz raporları vardır edilir. Yumurta ağırlığı, 120 g, diğer ırklarda için daha hafiftir.

Çin kaz vücut yapı ve et verimi diğer ırkların bu kadar iyi olmadığı için, yaygın bir melez ticari kaz üretmek için bir kadın çizgi olarak saf bir ırk olarak veya ıslah programlarında ya, et üretimi için kullanılan olmamıştır . Ancak, kaz ırkları bir dizi birleştirerek geliştirilmiştir Anser anser ile türünü Anser cygnoides burada açıklandığı gibi Çin kaz kullanarak, tip.

Çin kaz bir bekçi hayvan olarak çok etkili olduğu bildirilmiştir. Buna ek olarak, güçlü bacakları vardır ve gerektiğinde, yem büyük mesafeler üzerinde uzanabilir. Bu kuşun dağılımı Çin sınırları ve neden sık Sibirya ve Hindistan gibi ülkelerde bulunan ötesinde Bu nedenle kısmen açıklayabilir.

Çekoslovakya BEYAZ ( Anser anser )

Bu kaz turuncu Shanks ve turuncu bir gagası ile beyaz bir kaz olduğunu. Ayrıca Bohemyalı kaz olarak da bilinir. 140 g yumurta ağırlığı ile 45 yumurta ortalama 5,0 kg ağırlığında erkek ve kadınlar 4,0 kg ancak yumurta üretimi ile nispeten küçük bir gövde boyutu vardır, için oldukça iyidir Anser anser tipi kaz. Bu, bir melez ticari bir kaz üretiminde bir dişi soy olarak yararlı olabileceği anlamına gelir.

Embden ( Anser anser )

Embden nispeten sıkı yumuşatma, bir dik standı, portakal Shanks ve turuncu bir gagası ile beyaz bir kaz olduğunu. erkeklerin kızlara göre daha hafif gri olarak Embden çoğu suşları, Goslings aşağı renk cinsiyetleri ayrılabilir. kaz yaş iki ila üç hafta kadar bu fark açıktır. cins Avrupa ve Kuzey Amerika’da hem de yıllardır nispeten popüler olmuştur. Bu erkekler 9.0 kg’a kadar 10,0 kg ve kadınlarda ağırlığa kadar olan daha büyük doğurmak biridir. 170 gramlık bir yumurta büyüklüğü ile yılda 40 yumurta üreten bir orta yumurta üretimi vardır. Embden ağır tip et üretimi için uygun ancak bir melez ticari kaz üretiminde bir erkek hat olarak kullanıldığında muhtemelen daha değerlidir.

ŞEKİL 4. bırakmaya önce Embden sürüsü (Macaristan)

( Kaynak : Buckland, 1995)

Huoyan GOOSE ( Anser cygnoides )

kaz Huoyan cins Çin’in Liaoning eyaletindeki Changtu ülkeden kaynaklanmaktadır. Bu daha açık vücut ağırlığına sahip olması ile daha önce tarif edilen Çin kaz ve yumurtlamaya çok yüksek bir oranda (Huoyan kazlar yılda 200’den yumurtalarını görebilir) farklıdır. Huoyan kaz turuncu Shanks ve portakal gagaları var, ama tüy rengi önemli farklılıklar vardır.

1981 yılında Çin’de Tie Ling Hayvan ve Veterinerlik Araştırma Enstitüsü 500 Huoyan kaz elde ve yumurta üretimine odaklanan bir genetik seçim programı başladı.Yumurta üretimi için seçmenin yanı sıra, beyaz değildi ve kuşlar kendi göz kapaklarının açıklıklar itlaf edildi yoktu. Burada sunulan sonuçlar seçimi dört nesil sonra bu Huoyan kaz için performans verilerini verir.

Bu seçilmiş Huoyan kazlar yaş yaklaşık 240 gün yattı başlar ve dönem döşeme başına 210 yumurta üreten kaz yüzde 10 ile dönemini döşeme başına 90-210 yumurta arasında üretirler. Yumurta ağırlığı 120-210 g arasında değişir. Erkeklerin yetişkin vücut ağırlığı 4.0-4.5 kg ve 3.0-3.5 kg kadınlarda bu kadar uzanmaktadır. Huoyan kaz kaba yem iyi faydalanmak için kabiliyetini ve soğuk direnci için olduğunu belirtti.

Şekil 5. Erkek ve kadın Huoyan kazlar

( Kaynak : Tarım Çin Bilimler Akademisi, 1988)

KUBAN ( Anser cygnoides)

Bu cins Gorki ve Çin kaz geçerek Kuban Tarım Enstitüsü (Güney Rusya) geliştirildi. tüy rengi nispeten koyu pin tüyleri ve böylece çirkin bir karkas hangi sonuçları kahverengidir. onların gagaları ve kolları koyu yeşil, siyah ise bu kuşlar turuncu Shanks var. erkek yetişkin vücut ağırlığı 5,2 kg, kadınlarda ise 4,8 kg’dır. Bu cins avantajı, 150 g ortalama yumurta ağırlığı 50-60 arasında yumurta nispeten yüksek yumurta üretimi olmasıdır. Bir melezleme programında bir dişi çizgisi elde edilen, ticari melez grupları özellikle beyaz ve Kuban ilişkili kötü vücut konformasyonu aşılabileceği olduğu şekilde kullanılan Resim olarak kullanmak için Kuban uygundur.

Kuban kazların ŞEKİL 6. Sürü (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti)

( Kaynak : Buckland, 1995)

LANDES ( Anser anser )

Hem bu cins erkek ve dişileri gri ve onların Shanks ve gaga sarı turuncu bulunmaktadır. Bu cins Fransa’da kökenli ama yaygın yağlı karaciğerleri (kaz ciğeri) üretimi için, özellikle Macaristan diğer ülkelerde, bir dizi kullanılır olmuştur. Bugün yağ karaciğerler üretme kabiliyetleri nedeniyle seçilmiştir Landes hatları vardır. Onlar gri Toulouse kaz köken, ancak vücut büyüklüğü çok daha büyük olmasına rağmen bugün tüy fenotip vahşi Boz kaz benzer. kadın o 5.0 kg iken, kadınlarda erişkin vücut ağırlığı 6.0 kg’dır. Yıllık yumurta verimi 170 g yumurta ağırlığı ile yılda dişi başına 40 yumurta olduğunu.

Ağaçların altında ŞEKİL 7. Landes kaz (Fransa)

( Kaynak : Buckland, 1995)

PILGRIM ( Anser anser )

Pilgrim Kuzey Amerika’da popüler oldu ve 1939 yılında bir cins olarak kabul edildi ama onun popülaritesi azalıyor kaz bir cins. Pilgrim kaz benzersiz bir özelliği erkek, beyaz ve kadın gri olmak ile yetişkin tüyleri renk cinsel dimorfizm olduğunu. Pilgrim 6.0 kg ve kadın 5,2 kg ağırlığındaki erkek ile bir orta ağırlıkta kaz olduğunu. Yıllık yumurta verimi 165 g ortalama yumurta ağırlığı ile dişi başına 30 yumurta olduğunu.

Pomeranian ( Anser anser )

Pomeranian kazlar Polonya kuzey-batı kesiminde kaynaklanan ama onlar da kuzey-doğu Almanya’da bulunan ve İsveç’in güney bulunmaktadır. Beyaz, gri veya beyaz ve gri olmak üzere üç renk gelir. Her durumda, onlar turuncu Shanks ve gagaları vardır. olarak Pomeranian yetişkin vücut 6.0 kg olan erkek ağırlığı ve 5.0 kg olan kadın o bir sağlam yapılı kaz olarak tarif edilmiştir. ortalama yumurta verimi 170 g ortalama ağırlığı dişi başına 40 yumurta olduğunu.

SENTETİK UKRAYNA ( Anser anser )

Sentetik Ukraynaca Kanatlı Research Station, Borki, Ukrayna geliştirilmiştir nispeten yeni sentetik hattının bir örneğidir. erkekler beyaz iken dişiler gri primerler var çünkü yaş sekiz hafta autosexing olduğunu. Bu 6.0 kg ağırlığında erkek ve kadınlar 5,4 kg ile orta büyüklükte bir cins. Yılda 47 ila 53 yumurta ortalama kadın ile oldukça iyi yumurta üretimi vardır.

BEYAZ MACAR ( Anser anser )

adı gösterir gibi, bu cins tüyleri beyaz ve turuncu Shanks ve gagaları vardır. Bu kaz fiziksel özellikleri Beyaz İtalyanca çok yakın, ama onun vücut ağırlığı ve yumurta üretimi düşüktür. Bu cins geliştirilmiş bir hat tüy üretimi için seçilmiştir. Ayrıca, haç hem de karaciğer yağlanması (kaz GRAS) ve et üretimi için de kullanılabilir. erkekler 5.5 kg ve kadın 4,7 kg ağırlığında. Yumurta üretiminin seviyesi 160 g ortalama yumurta ağırlığı ile dişi başına 48 yumurta az oldukça iyidir.

BEYAZ İTALYAN ( Anser anser )

Beyaz İtalyan Avrupa’da çok popüler bir cins ve bir çoğu yerel stokların oluşmasına buna referansı bulur. O da iyi araştırılmış olan bir cins. Beyaz İtalyanlar bu yayında bildirildi onlar 1960’lardan beri ve nerede ayrı erkek ve dişi hatları geliştirilmiştir genetik seleksiyon altında olmuştur nerede Polonya’da Koluda Wielka Deney İstasyonu’nda tutulan olanlardır. erkeklerin kızlara göre daha açık renkli olduğu gibi her iki çizgilerin Goslings, aşağı renk yaşamın ilk on gün boyunca cinsiyetli olabilir.Adından da anlaşılacağı gibi Shanks ve gaga portakal iken, yetişkin tüyleri beyazdır. Erkek doğrultusunda, erkeklerin ortalama vücut ağırlığı 7.0 kg ve kadın hattında ortalama erkeklerde 6.5 kg, kadınlarda 6,2 kg iken kadınlarda, 6,5 kg.

Kadın hat için 60-70 yumurta ve her ikisi için de yumurta ağırlığı 160-180 gr iken erkek hattı için yıllık yumurta üretimi 55-65 yumurta. Beyaz İtalyan, en azından bu suşlar için, herhangi birinin en yüksek yumurta üretimi vardır Anser anser tipi ırkları. Bu nedenle, bu hat bir erkek ve dişi hatları, sırasıyla iki yönlü ticari haç üretmek için direkt olarak kullanılabilir veya dişi çizgi bir melez dişi ebeveyn hattı üretmek için kullanılabilir. Beyaz, İtalyan ve özellikle bu satırları, bu nedenle et üretimi için kazlar üretmek isteyen herkes için seçim doğurmak biridir.

merada ŞEKİL 8. Beyaz İtalyan kaz (Polonya)

kaz erken evcilleştirilmesi ondan elde edilebilir ürünlere olarak davranışı nedeniyle olduğu kadar muhtemelen. kaz en akıllı kuş biridir. İyi bir hafızası vardır ve davetsiz misafirlere karşı o kadar iyi bir izleme hayvan kılan olduğu kolayca insanlar, hayvanlar ya da durumları unutmaz insan veya hayvanın olsun.

Kazlar normalde gagalama veya yamyamlık sergilemek ve genellikle kendi aralarında ve diğer canlılar ile uyumlu yaşamak istemiyorum. Onlar çok güçlü akın içgüdüleri var ve kolayca başka bir alandan herded edilebilir. Çünkü onların bellek ve kazlar bile 5 km veya daha fazla mesafelerde aralığı izin edildikten sonra, akşamları kendi istekleriyle sürüsü gibi eve dönecektir akın içgüdülerinin kombinasyonu olduğunu. Bu kuşlar, gerekirse, her gün uzun geziler yapmak için kendi yiyecek bulmak için izin verir.

Ayrıca, kazlar, çevre koşulları açısından çok zorlu değildir. onlar yetiştirilen edilebileceği alan soğuk (İskandinavya) ülkelere sıcak (Afrika) arasında değişen, çok büyük. En önemli önlem genç kaz hayatlarının ilk haftasında soğuktan korunmuş olmasıdır.

kaz, tüm kanatlı türlerinin, çok amaçlı üretimi için kullanılan bir kuştur. kaz yetiştirme yağlı karaciğer üretimi önemli girdisi gerektirir ama zengin bir pazarı için çok yüksek bir değer ürüne neden olurken elverişsiz alanlarda düşük maliyetle et üretmek için bir fırsat sağlar.

ŞEKİL 9. hareket kaz sürüsü (Polonya)

( Kaynak : Wezyk, 1995)

Doğada, kaz bir üreme çifti arasındaki bağ çok güçlüdür ve yıldan yıla üzerinde taşır. Benzer ancak daha zayıf bağ bir kaz ve dört ila altı kaz küçük çiftleşme gruplar halinde yerli kazlar ile var. Her iki kazlar ve Ganders karışık olarak yirmi daha büyük sürülerde bu bağ yok.

Doğası gereği, kaz, bağımsız ve zeki yaratıklardır. Tanımadığınız ve kendi benzersiz özellikleri ile çalışıyorsanız, kazlar ile çalışmak için en kolay ve en keyifli kuşlardan biri olabilir bulacaksınız.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.