Kaz Yetiştiriciliği

2500-yumurtalık-kuluçka-makinesi
2500-yumurtalık-kuluçka-makinesi

Kaz Yetiştiriciliği

Dünyada İngiltere, Kanada, ABD, Çin, Polonya, Çekoslovakya, Fransa, Bulgaristan ve Rusya’da üretilen kaz; etinin yanı sıra büyük ölçekli işletmelerde karaciğeri ve tüyleri için de üretilmektedir. Ülkemizde ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde Kars ve Ardahan yoğunlukta olmakla beraber, Orta Anadolu ve İç Ege Bölgesi’nde bazı köylerde Trakya’da Ergene ve Meriç Nehirleri kenarlarında küçük ölçekli kaz üretimi yapılmaktadır. Aslında hem su kaynakları hem de iklimi açısından Trakya Bölgesi sürü halinde kaz üretimine çok müsaittir.

Özellikleri Nelerdir?

Yetiştirilmesi kolay olan kaz hastalıklara karşı gayet dayanıklıdır. Merada otlayarak beslenebilmesi kazı aynı zaman da ekonomik bir hayvan haline getirir. Eti tüm dünyada sevilerek tüketilir. Özellikle kaz ciğeri çok değerlidir. Tüylerini yastık ve yorgan yapımında kullanılır.

Dünyanın çeşitli yerlerinde yetiştirilen gelişmiş kaz ırkları bulunmaktadır. Almanya’da Embden Kazı, Fransa’da Tuluz Kazı, Çin’de Çin Kazı ve İtalya’da Roman Kazı yetiştirilir. Gelişmiş olan bu ırkların canlı ağırlığı ve yumurta verimi fazladır. Yerli ırk olarak ülkemizde yetiştirilen erkekleri 4-5 kg, dişileri ortalama 3-4 kg gelir. Bir dönemde 10-15 yumurta yumurtlarlar.

Peki, Kaz Üretimi Nasıl Yapılmalı?

Düzgün, temiz ve biçimli kaz yumurtaları mikroptan arındırıldıktan sonra kuluçka makinesinin gelişme bölümüne yerleştirilir. Yumurtanın döllenip döllenmediğini anlamak için 7. günden itibaren haftada bir kez ışıklı muayene yapmak sizin için faydalı olacaktır. Ayrıca embriyosu ölmüş yumurtaları da ayırarak zaman kazanabilirsiniz. 27. gün yumurtaları çıkış bölümüne geçirilir. 30. günde civcivler çıkmaya başlar.

Tabii kuluçka ile üretim de ise 10-12 yumurta üzerine yatan anaç kaz bu yumurtaların 8-9’undan civciv çıkarır.

Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Civcivleri rutubetsiz, temiz bir ortamda geceleri hafif ışıklandırma yaparak tutmalısınız. Başlangıçta %20-22 proteinli civciv veya hindi palazı yemi verilmelidir. Palazlar yağmurdan korunmalı iyi hava koşullarında bir haftalık olunca uygun mera varsa meraya salınmalıdır. Palaz kazlar 1 aylık oluncaya kadar 40-50 kadarı bir araya konulabilir.

Kazların Barınakları Nasıl Olmalı?

Soğuğa karşı dayanıklı oldukları için özel barınaklara gerek duyulmaz. Ahır veya kümeste ayrılacak bir bölümde veya kullanılmayan temiz bir alanda yetiştirilebilirler. Onlar için önemli olan kuru bir altlık ve iyi bir havalandırmadır.

İLK ÖNCELİK HER ZAMAN AİLE

Hayvansal kaynaklı protein tüketiminin arttırılması ucuz üretim ile mümkündür. Kanatlı etleri ise bu bakımdan ucuza mal edilebilen hayvansal bir protein kaynağıdır. Su kaynakları bakımından kendine yeterli olan ülkemiz, kaz yetiştiriciliğine son derece elverişlidir. Ülkemizde yapılan kaz yetiştiriciliği de en çok Kars, Erzurum, Ağrı ve Van illerinde yani Doğu Anadolu bölgesinde yapılmaktadır. Yapılan kaz yetiştiriciliği tamamen köy koşullarında olup sadece ailenin kendi et ihtiyacının bir kısmını karşılamaya yönelik olmaktadır. Bu yüzden kaz eti satarak bundan para kazanan üreticiye rastlamak pek mümkün değildir.

DİĞER KANATLILARIN GERİSİNDE KALDI

Farklı bir yetiştiricilik kolu olarak kaz yetiştiriciliği ülkemizde çok fazla bilinmemekle birlikte dünyada pek çok ülkede önemli bir yer tutmaktadır. Kazcılık dünyada ve ülkemizde kanatlı hayvan yetiştiriciliği içerisinde son sıralarda yer almaktadır. Bunun başlıca nedeni, kazların üreme yeteneklerinin diğer kanatlılara göre geri olmasıdır. Kaz eti yüksek besleyici değeri yanında düşük yağ ve kolesterol içeriği bakımından sağlıklı bir et türü olup, çeşitli yemekleri yapılabilmektedir. Kaz ciğeri ülkemiz için henüz önemli olmasa da dünyada sevilerek tüketilen ve lüks lokantalarda kıymetli bir yemek olarak yerini almaktadır.

KAZLAR İYİ OTLATILABİLEN HAYVANLARDIR

Bu sayede yem giderlerinden yüzde 30 tasarruf sağlanabilmektedir. Diğer taraftan kazlar çimleri en kısa kesen hayvanlardır ve hemen hemen tüm hayatlarını çayırlar üzerinde geçirebilirler. Su kanatlıları sınıfına girseler de, su olmayan yerlerde de yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Kazlar, birinci haftadan itibaren çayırlarda otlayabilirler. Ancak kuru otların olduğu alanları sevmezler. Çayırların kalitesine ve kazların büyüklüklerine bağlı olarak, bir dönüm çayır 20-40 kaz için yeterli gelmektedir.

YABANCI OT MÜCADELESİNDE KULLANILIYOR

Kazların belki de diğer hayvanlardan en ayırt edici ve ilgi çekici yanı bitki tarımında yabancı otla mücadelede kullanılabilmeleridir. Kazlar, genç yabani otları tanıyarak, esas bitkilere zarar vermeden yerler. Böylece kazlar tarımsal ilaç kullanmadan endüstriyel bitkilerin yabancı ot mücadelesinde tarlalarda kullanılabilirler. Bu arada toprağa biraz dane yem serpilmesi hayvanların performansını arttırır.

KAZ HASTALIKLARI

Kaz yetiştiriciliği dünyanın birçok yerinde tavuk ve hindi yetiştiriciliğinden sonra gelen en önemli sektör olmasına rağmen ülkemizde o kadar gelişip yaygınlaşmamıştır. Ülkemizde kaz yetiştiriciliği büyük oranda Doğu Anadolu Bölgesinde yapılmaktadır. Enfeksiyöz hastalıklar kaz yetiştiriciliğinin en önemli problemlerinden biridir.

Kümeste yaşayan birçok canlının hastalandığını ve hatta bu hastalık yüzünden öldüğünü bile duymuşsunuzdur.

Tüm bunların aksine kazlar yapıları gereği çok dayanıklı hayvanlardır.

Kazlar tüyleri sayesinde asla üşümez hatta isterlerse ıslanmazlar bile.

Soğuktan donmazlar hatta aksine daha sağlıklı bir hal alırlar.

Ayak kesilmesi en çok bilinen hastalıklardan biridir.

Bu ciddi bir hastalık olmayıp kazın ayağını 3-4 gün oynatamamasından veya sekteyerek yürümesinden kaynaklanır.

Kalıcı değildir ve kendiliğinden iyileşir.

Yavrular palaz iken bu hastalığa yakalanırlarsa dikkatli olunması gerekir. Özellikle tüyleri henüz tam çıkmamış palazlarda sonu ölümle bitebili.

Türkiye de KAZLAR

Genellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunur.
Lezzeti ve onunla yapılan yemekleri meşhurdur.
Ayaklarında bulunan perdeler sayesinde hızlı bir yüzücü olamasalar da suyun üstünde rahatça ilerleyebilirler.
Erkek ve dişiler birbirine benzeseler de genelde erkekler daha iridir.
Olası bi tehlike karşısında kanatlarını ve gagalarını seri bi şekilde kullanırlar.
Erkek ve dişi kazlar uçarken ya da tehlike karşısında kornayı andıran bir sesle ötüşürler.
Kızdıklarında tepki olarak boyun tüylerini kabartırlar.
Eşlerine sadık olmalarıyla bilinen kazlar yaşamları boyunca tek eşlidir.
Eşleri ölen kazlar, eş seçimi için uzun yıllar beklerler. Ağırlıklı olarak da eşlerinin ölümü sonrasında tek kalmayı tercih ederler.
Yuvalarını bataklığın sığ sularında veya bir tümseğin üstüne yaparlar.
Kuluçkaya dişi yatar bu süre 30-35 arasındadır ve yumurtladıktan 1 a sonra sarı tüylü yavrular çıkar.
Yavrular 3-4 ay sonra uçmaya başlarlar.
Ortalama öürleri 25 yıldır.
Göç sırasında “V” şeklinde uçan kazların pusulası yıldızlardır.
Kaz tüğü çok kıymetlidir bunun sebebi 1 kg kaz tüğünün 10 kazdan elde edildiği içindir.

Kaz Kuluçka Dönemi

Kaz yapısı itibariyle yılın iki dönemi yumurtlar ve kuluçka yatar. her bir kaz 15 ila 20 yumurta yaparlar.Kazlar son bahar ve ilk baharsın sonlarına dogru yumurtlar ve kuluçka ya yatar. Daha sık yumurlaması saglamakta mümkün. Kuluçka Makinesi ile üretimde artık günümüzde yaygın hale gelmiştir.

Fakat Kaz Yumurtalarını  kuluçka makinesinden cıkarmak geniş bir bilgi yelpazesini bilmeyi gerektirmektedir.Bukonuda  bilgi sahibi degilseniz kuluçka makinesi ile cıkım yapmayı bilmiyorsanız lütfen bizim makinelerimiz ve ya baska fırma makinelerini kululanıyorsanızda  lütfen biz veya makine yi aldıgınız firma ile iletisime geçin. Kaz kuluçka makinesi genelde diger makinelere göre farklıdır örnegin duş sogutma gibi farklı özelliklere sahip makinalar genelde daha iyi  ve ayrıca kaz için kullanılan kuluçka makinelerinde makinenin her yerindeki ısı ve nem aynı değerde olmalıdır.daha detaylı bilgi için lütfen makine aldıgınız firma ila görüsünüz.

Kuluçka Makineleri için tıklayın

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.