Keten Kuşu Yetiştiriciliği

ketenkusu-kuluçka makinası
ketenkusu-kuluçka makinası

Özellikleri

Keten kuşu ispinozgiller familyasına ait ötücü bir kuştur. Dişi keten kuşunun tüyleri kahverengi zemin üzerine koyu kahverengi çizgilidir. Erkek keten kuşunun ise sırtı kızıl kahverengi rengindedir. Erkek keten kuşunun üreme döneminde tepesi ile göğüs kısmı parlak kızıl rengine döner. Uzun kuyruklu kuş grubuna girerler. Kuyruk uzunluklarıyla beraber boyları ortalama 13 santimetreye ulaşır. Herhangi bir alt türü yoktur. Dünya da birçok yerde görülebilir. Keten kuşları kışın diğer kuş sürülerine karışarak gezebilir. Genellikle çalılık bölgelerde yaşar ve yumurtalarını da bu çalılıkların arasına bırakır. Açık arazilerde de görülebilir. Ağaçlı düzlük alanlarda, sık otların olduğu ve çalıların bulunduğu alanlarda görülebileceği gibi tarım alanları ve bataklık gibi alanlarda da yaşamını sürdürebilir. Şehir yaşamı içerisinde keten kuşunu, bayır, park ve bahçelerde, yoğun bitki örtüsünün bulunduğu mezarlıklarda görebilirsiniz. Yapısal olarak ne bir serçe kadar küçük ne de bir papağan kadar büyük olmayan keten kuşunun ötüşünü duyabilmeniz mümkündür. Türkiye de her bölgede yaz kış görülebilir.

Nasıl Beslenir?

Aslında buldukları her şeyi yiyebilen bir kuş türüdür. Bitki taneleri, yabani hindiba, bitkilerin yeşil filizlerini yiyebildikleri gibi çok tercih etmeseler de ara sıra böcek yiyerek beslenir ve yaşamlarını sürdürürler. Yaşadıkları yani bulundukları coğrafyaya göre beslenebilirler. Gerçi çoğunlukla tohumla beslenen keten kuşu, dünyanın birçok yerinde bu şekilde yaşamını sürdürmekte ve hayatta kalmaktadır.

Üreme

Keten kuşu, doğurganlık döneminde 4 ile 7 yumurta bırakabilen bir kuş türüdür. Yumurtalarında ufak noktacıklar, benekler bulunmaktadır. Aslında bakıldığında serçeyi anımsatsa da renkleri serçeden daha hoş ve güzel bir görünüme sahiptir. Bu kuşlar yılda iki defa ürer. Yuva dişi keten kuşu tarafından iki gün içerisinde yapılır. Bu sürede erkekte sürekli olarak dişisine refakat etmektedir. Genellikle tek eşlidirler. Ayrıca keten kuşları hemen hemen bütün sezon çiftleşebilmektedir. Erkek ile dişi, kuluçkaya sırasıyla nöbetleşe yatmaktadır. Kuluçka süreleri 11 ile 14 gün arasında değişmektedir. Eğer evde keten kuşu yetiştirmek istiyorsanız aldığınız kuşları büyük bir kafese koyabilir ve onları çok rahatsız etmeden gözlemleyebilirsiniz. Kuluçka dönemleri ile ilgili bir risk olduğunu düşünüyorsanız yumurtaları kuluçka makinesine alabilirsiniz.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.