Kırmızı kuluçka makinesi

KIRMIZI KULUÇKA MAKİNELERİ

Kırmızı kuluçka makineleri iki çeşittir. 1. manuel kullanım 2. one touch makineler. Manuel kullanımda ısı ve nem ayarlarını biz yaparız bu yüzden nem yükseltme ve ısı köntrolü ile ilgili birçok sorun oluşur. One touch kadar tercih edilmemesinin sebebi de budur. Isı ve nem ayarları otomatik olmadığı ve kendimiz yaptığımız için düzenli kontrol edilmezse çıkımı one touch kadar verimli olmaz.

Kırmızı kuluçka makineleri one touch serisinde ise ısı ve nem ayarı otomatik olduğu için hem çıkımı verimli olur hem de bütün işlemlerinizi tek tuşla halledebilirsiniz. Tek yapamanız gereken belirlenen nem ayarı aşağı düştükçe suyu eklemek. Yani mesela tavuk yumurtasının nem ayarı 37.5’dir. Bu nem oranı 36 ya düştüğünde su eklemeniz gerekiyor.

Kırmızı kuluçka makineleri one touch serisinde 6 adet program bulunur. Koyduğunuz yumurtanın programını seçerek daha kolay ve daha iyi çıkımlar elde edebilirsiniz.

MAVİ KULUÇKA MAKİNESİ

Mavi kuluçka makineleri 3 ana bölümden oluşur. Üst kapak, alt gelişim- çıkım sepeti ve yumurta viyolü.

Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse üst mavi kapak sepetin üzerine kapatılan kısım olup üzerinde:

Dijital kontrol paneli, nem sensörü, viyol-motor bağlantı soketi, 12 v kablo rezistansı, 12 v havalandırma fanı bulunur.

Mavi kuluçka makineleri kullanmak çok kolaydır ve yaz kış kullanabilirsiniz. Mavi kuluçka makineleri kullanımı kolay olduğu kadar temizliği de kolaydır. Her kullanımdan sonra mutlaka temizlenmesi, yumurtaların mikrop kapmaması ve civcivlerin sağlıklı olması için hijyenik olması gerekir.

Mavi kuluçka makinelerindeki alt gelişim ve çıkım sepeti ise yumurtaların konulduğu kısıma denir. Yumurtalar bu sepette gelişimi tamamlanıp çıkım meydana gelir.

Mavi kuluçka makinelerindeki yumurta viyolü ise yumurtaların konuldulduğu bölüme denir. Yumurta viyolü sepetin içinde bulunur ve belli aralıklarla çevrilir.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X