Ask Kuluçka Makinesi Kullanma Klavuzu

Özel Üretim Kuluçka Makineleri

Bu kullanma kılavuzu ithal olan plastik makinalar için gecerlidir
HEDEF Kuluçka makinesi
Güç kablosu
Fatura ( Garanti Belgesi olarak geçerlidir )

İlk kullanma talimatı:

1.       Kuluçka makinesi açarak su baglantısını taşmayacak şekilde Bağlayın
2.       Makinaya Yumurtalarınızı yerleştiriniz.
3.       Kuluçkanın panosunda bulunan sokete elektrik kablosunu bağlayınız.
4.       Güç kaynağını açınınız.
5.       Cihazınız çalışmakta şimdi.
6.       Düşük sıcaklık / nem nedeniyle bir alarm duyacaksınız.
7.       Alarmı susturmak için “ – “ düğmesine basınınız ve altta ki değerleri kontrol ediniz ve gerekirse değiştiriniz.
8.       2 saat süre ile kuluçka makinesini çalıştırınız.

Sıcaklık ayarı:

1.       İlk kez “SET” düğmesine basınız.
2.       “+” veya “-” İstenilen sıcaklığı seçiniz.
3.       Çıkmak için bir kez daha “SET” düğmesine kısa basınız.

Sıcaklık alarmı parametre ayarları: (AL ve AH)
Sıcaklık alarm ayarını 1 derecenin üzerinde ya da altında çalması için fabrika ayarlıdır.
Bu yeterli ve bu ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez.

1.       Düşük sıcaklık alarm parametre ayarı.
2.       3 saniye “SET” düğmesini basılı tutunuz.
3.       Sıcaklık “AL” ekranda görünene dek “+” veya “-” basınız.
4.       “SET” düğmesine kısa basarak değerin içine giriniz.
5.       “+” veya “-” istediğiniz alt alarmı ayarlayın ve bir üst menü ye dönmek için “SET” düğmesine kısa basınız.Yüksek sıcaklık alarmı parametre ayarı:

Parametre ayarı: (AH)

1.       3 saniye “SET” düğmesini basılı tutunuz.
2.       Sıcaklık “AH” ekranda görünene dek “+” veya “-” basınız.
3.       “SET” düğmesine kısa basınız.
4.       “+” veya “-” istediğiniz üst alarmı ayarlayın ve bir üst menü ye dönmek için “SET” düğmesine kısa basınız.Nem alarmı parametre ayarları: (AS)
Nem alarmı %45 nem de fabrika ayarlındadır. Eğer bu değer yeterli değil ise ve alttaki ayar sistemi ile nem değerini gelişimde %55-60’e yükseltmeniz gerekmektedir.

kuluçka ayar devam

1.       Düşük nem alarm parametre ayarı. (AS)
2.       3 saniye “SET” düğmesini basılı tutunuz.
3.       Sıcaklık “AS” ekranda görünene dek “+” veya “-” basınız.
4.       “SET” düğmesine basınız.
5.       “+” veya “-” istediğiniz alt alarmı ayarlayın ve bir üst menü ye dönmek için “SET” düğmesine kısa basınız.Sıcaklık ölçümleme okuma sensoru: (CA)

Termometre doğru okuma “0” derece olarak ayarlanır. Eğer sıcaklık kalibre okuma harici termometre kullanarak yanlış olduğunu tespit ettiyseniz, altta verilen bilgilere göre ayarlayınız.

1.       Sıcaklık ölçümü sensorü kalibrasyonu.
2.       3 saniye “SET” düğmesini basılı tutunuz.
3.       Sıcaklık “CA” ekranda görünene dek “+” veya “-” basınız.
4.       “SET” düğmesine basınız.
5.       Doğru ölçüm ayarlamak için “+” veya “-” basınız.

Kuluçka Makinesi ısısı çok düşük veya yüksek ise, ayarı harici termometre kullanarak okumaları arasında fark olduğunda CA dan kalibre edilmeli. Kuluçka makinesi sıcaklık okuması için, yüksek ve normal değeri (belirten “+” ve “-“) ile ayarlanmalıdır. Kalibrasyonu ayarlayın ve bir üst menü ye dönmek için “SET” düğmesine kısa basınız.

Sıcaklık Üst ve alt limit seti. (HS ve LS)

HS – (Yüksek Ayar) ve LS – (Düşük Ayar). Kuluçka sıcaklık ayarı istenen sıcaklık ayarının ayar aralığı sınırını ayarlamak HS 38,0 olarak ayarlanır ve LS 36,5 olarak ayarlanırsa, tavsiye edilen sıcaklık ise 37,2 arası 37,8 değişmektedir, bu yüzden bile minimum sıcaklık 36,5 ile sınırlı olacaktır. Yüksek ayar 37,5 sınırına gider.

Isıtma ünitesi: (HD ve HÜ)
Parametre HD (011) ve HU (018), fabrika tarafından ayarlıdır ve kullanıcı tarafından değiştirilmesine gerek yoktur.
HD – Varsayılan ayar 11 derecedir. 1~80 derece aralığı istenilen sıcaklık ayarına (kuluçka sıcaklık ayarı) ayarlanabilir. İstenilen dereceye getirmek için ısıtıcı güç kontrolü ile devreye alabilirsiniz.
HU – Varsayılan ayar 18 derecedir. 1~90 derece aralığı istenilen sıcaklık ayarına (kuluçka sıcaklık ayarı) ayarlanabilir. İstenilen dereceye getirmek için ısıtıcı güç kontrolü ile devreye alabilirsiniz.

Ekran Sembolleri:

Numara

Sembol

Açıklama

Fabrika ayarları

3.1 (yukarıda)

AL

Düşük sıcaklık alarmı parametre ayarı

1 o C

3.2 (yukarıda)

Bir

Yüksek sıcaklık alarmı parametre ayarı

1 o C

4.1 (yukarıda)

AS

Düşük nem alarm parametresi ayarı

% 45

5.1 (yukarıda)

CA

Sıcaklık sensoru okuma kalibrasyonu

0 o C

6 (yukarıda)

HS

Sıcaklık yüksek sınır ayarı

39.5 o C

6 (yukarıda)

LS

Sıcaklık düşük sınır ayarı

30 o C

7 (yukarıda)

HD

Isıtma başlaması

11

7 (yukarıda)

Isıtma durması

18

Kuluçka Makinesinin kullanımı:

1.       Düzgün çalıştığını görmek için makineyi sınayın.
2.       Yumurta bölmesindeki kontrol fişini yumurta tepsisindeki sokete takınız.
3.       Yerel nem düzeylerine bağlı olarak bir ya da iki su kanallarını doldurunuz.
4.       Yumurtanın sivri tarafının aşağı gelecek şekilde ayarlayınız.
5.       Kapağı kapatın ve makineyi çalıştırınız.
6.       Sıfırlamak ve günlük sayacı “0” dan başlatmak için (yeşil düğmeye sol tarafta) sıfırlama düğmesine basınız. (Geri sayım 01:59 de çevirme duracaktır).
7.       Nem göstergesine göz atininiz ve gerektiğinde su kanallarını doldurunuz. Normalde her 4 günde gerekebilir.
8.       18 inci günde dönen mekanizması ile tepsiyi kaldırmanız gerekir ve altta bulunan çıkım sepetinin üstüne yumurtaları yerleştiriniz.
9.       Aynı zamanda, nemi arttırmak için su kanalını doldurmak önemlidir. Civcivler yumurta kabuklarını kırmaları için yeterli yumuşak olmasını sağlamak için nem çok önemlidir.
10.   Civcivler yumurtadan çıkmaya başladığında kapağı asla açık bırakmayınız. Bunu yaparsanız, nem kaybı olur. Yumurta kabuklarının kurumasına neden olur ve yumurta kabuğunu kırmak mümkün olmaz.

Yumurta ve Kuluçka hijyeni:

Uygun hijyen iyi kuluçka sonuçlarını elde etmektedir. Kötü hijyen ise ilk 10 gün içinde civcivlerin ölümüne neden olur. Sadece temiz yumurtaları kuluçka makinesi yerleştiriniz. Kirli yumurta ideal ısı ve nem koşullarında hastalıkların potansiyel taşıyıcılarıdır. Eğer, kirli yumurta varsa (dezenfektanlar uygundur) kuluçkaya üreticisi tarafından önerilen bir oranda Dezenfektan içeren ılık su (34-37derece) yıkayın ve kâğıt havlu kullanarak yıkadıktan sonra hızlı bir şekilde yumurtaları kurutunuz.

Soğuk suda yumurtayı yıkamayınız ve 4 dakikadan fazla su altında tutmayınız. Fazla su altında tutmanız doğurganlığı etkiler ve yumurta kabuğu ile bakteriyel penetrasyona teşvik eder.

Yumurtayı hijyeninde diğer yardımcı yıkama ürünlerde tavsiye edilir. Uygun bir fümigan (her bir uygulama için uygun miktarlarda için Tablo 1 ‘e bakınız), formalin (hacim ile), 1.5 parça potasyum permanganat (Condy’s kristaller) 1 parçası karıştırılmasıyla yapılmıştır ve formaldehit gazı vardır. Kuluçka katlarına bir tabak kimyasallar yerleştirin. İlk yemeğin içine şekerli su yerleştirin ve sonra bunun üzerine formalin dökün. Hızlı şekilde kuluçkanın kapağını kapattınız. Doğru tütsülemek için, doğru sıcaklık ve nem ile normal makineyi çalıştırın. 20 dakika sonra kapağı açınız ve bir kaç dakika için makineyi havalandırın.

Sağlıklı stok:

Bazı hastalıklar yumurta yoluyla bulaşabilir, sadece sağlıklı bir sürüden yumurta kullanınız. Yumurta bulaşıcı hastalıklar ise salmonella enfeksiyonları, tavuk tifo ve Mycoplasma gallisepticum en fazla görünmektedir. Hastalığı ile enfekte kuşlar tarafından atılmıştır yumurtalar doğurganlıkta başarısız olabilir. Bazı kuşlar kuluçka sırasında ölebilir ve ölüm taşıyıcıları olarak hareket edebilirler ve sağlıklı civcivleri enfekte edebilirler. Kaynağı belli olmayan yumurtaları kuluçka makinesinde kullanmayınız, aksi durumda diğer yumurtalarda riske edilir.

Önemli Notlar:

Kuluçka makinesini 3 saat çalıştırdıktan sonra belirtmiş olduğumuz değerlere ancak ulaşacaktır. Isı hızlı şekilde normal değerlere ulaşır, fakat nem değeri daha geç önerilen orana ulaşır. Kuluçka Makinesini oda sıcaklığı ortamda kullanın ve doğrudan beton veya ısıyı çekecek zemine koymayınız. Önerimiz ise makineyi koli içerisinde koruyan beyaz köpüğün içerisine yerleştirmeniz ve hava deliği ile su ilave deliklerinin hizasında kalemle delik delmenizdir. Elektrik kesintilerinde ise Kuluçka Makinesini invertör ile beslemek veya kapağını 2 cm aralayacak şekilde bir parça yerleştirmeniz ve battaniye ile sıcaklığı koruyunuz. Bu işlem yaklaşık 4-5 saat yumurtaları koruyacaktır.

Ayrıca çıkıma 3-4 gün kala nem ayarını en az %55’e çıkarmanız civcivlerin kolay çıkmasını sağlayacaktır.

ALIŞVERİŞ SEPETİ

Kapat