Kuluçka dönemi

kuluçka makinası bursa
kuluçka makinası bursa

Embriyo ve yumurtalar

Önemli olan bir konu ise basılacak olan tüm yumurtalar su buharı oluşturarak kuluçka makinasıiçerisinde ki nem oranının da değişim yaparak döllü yumurtaların embriyonik gelişim döneminde karbondioksit üretir.  Karbondioksitle havalandırma yapacaksınız döllülük değerini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Yoksa makinaiçinde nem değerini ve sıcaklıkderecesini bozabilirsiniz.

Döllülük değeri düşükse kuluçka makinasıiçerisinde bulunan karbondioksit değeride düşük olacaktır.Aynı karbondioksit değerini sağlamak için makinayı uzun bir süre kapalı tutmanız gereklidir.   Kuluçka makinasıiçindeki nemyükselecek ve sprey de az çalışacaktır. Daha yüksek olan nem değerini göz önünde bulundurarak havalandırma ayarları yapılırsa, damperlerin de açılma ısısı embriyoların üredikleri metabolik ısıyı atmamalarında yeterli seviyede olmayıp inkübasyon süresinde yumurtalar fazlasıyla nem kaybedebilirler.

Döllülüğün yüksek olması makina içinde fazla olan karbondioksit gerçekleşir ve damperlerin açılma düzeninin artıştı ile fazla soğuk ya da daha kuru hava içeriye girecektir. Bu durum marinadaki spreylerin çalışmasına ve ortam nemininde yükselmesine sebep olacaktır.

Sahada neler yapılıyor

Karbondioksite ile yapılan havalandırmalar da makinadaki nemi, spreyleme miktarını ve spreyleme miktarından kaynaklı yumurtaların ısı dağılışını ve kuluçka makinası karbondioksit seviyesi değerini belirlemek önemlidir.Diğer önemli şeyse döllülük değerinin kendisinin doğrudan bunlara etkili olmasıdır.

Kuluçka makinası ‘nda ki karbondioksit miktarı ısı dağılımını ve nem kaybını spreyin devreye girme sıklığı, yumurtaların ısı dağılımı ve yumurtanın inkübasyonun yeterli olan nemi gerekli düzeyde ya da belirlenen sınırlar içinde tutup tutmadığını kontrol etmektir.

Yumurtanın nem kaybını yetersizse en az %11 olması gereklidir. Karbondioksitmiktarı azaltılarak fazla havalandırma yapılmalı ve kuluçka makinası içerisinde oluşan nemin dışarıya çıkması lazımdır.

Damperlerin açılma düzenliliği ve miktarı çok ve sprey istenilen düzeyden fazla çalışıyorsa, yüksek karbondioksit miktarı set edilerek makinaiçindeki havanın nem düzeyini fazlalaştırabilirsiniz.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.