Kuluçka (Embriyoloji)

Kanatlı hayvanların nesillerini devam ettirebilmek için göstermiş olduğu doğal ve fizyolojik arzu haline kuluçka denir.

**

Halk dili ise farklı isimlendirmeleri beraberinde getirmektedir. Kuluçka dönemindeki tavuğa ‘gurk’ kuluçka dönemine girmiş tavuğu kuluçkalatma durumuna ise ‘gurka bastırma’ denilmektedir. Kanatlı hayvanların kuluçka süreleri ise birbirinden farklılık göstermektedir. Tavukta 21 gün olarak karşımıza çıkan kuluçka süresi hindide 28 gün, ördekte 28 gün, kazda 31 gün, sülünde 23 gün, güvercinde 17 gün, devekuşunda 47 gündür. Bıldırcın da ise bu süre 14 ila 28 gün arasında değişiklik göstermektedir.

VERİMİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Kuluçka verimini etkileyen faktörler arasında sıcaklık, nem, havalandırma, hava sirkülasyonu, yumurtaların çevrilme araçları, ısı yalıtımları ve oksijen yerini alır.

YÜKSEK ISIYA DİKKAT!

Bir yumurtanın canlı varlık haline gelmesinde en etkili faktör ısıdır. Değişmeyen tek kural, ısının düzenli olarak yumurtadaki embriyoya iletilmesidir. Kuluçka için en önemli evre embriyonun en genç olduğu dönemdir. Bu devredeki yüksek ısı oldukça tehlikelidir. Tavuk yumurtası için ortalama ısı 37,7 derecedir. Yumurta normalin altındaki 35 derecede, normalin üstündeki değer olan 42 derecede kalırsa, embriyo ölümleri gerçekleşir.

EMBRİYONİK GELİŞME

Sıcaklığın etkisi yumurtanın büyüklüğüne, kabuk kalitesine, genetik faktörlere, kuluçkaya konulan yumurtanın yaşına, depolama süresine ve gelişim dönemindeki havanın nemine bağlıdır. Embriyonik gelişme, farklı sıcaklık değerleri ile kendisini gösteren 3 bölümden oluşmaktadır. Bu değerler; yumurta yumurtlamadan önceki sıcaklık, gelişim dönemdeki sıcaklık ve çıkış dönemindeki sıcaklık olarak kendisini gösterir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.