Kuluçka hakkında

aşı-kuluçka makinası
aşı-kuluçka makinası

Makine İle Kuluçkacılık
Kuluçkadaki doğal ortamlar örnek alınarak sıcak su veya sıcak hava dolaşımı sağlamak suretiyle kuluçkacılık da  ilk makine uygulaması başlamış, bu gün elektrik enerjisinden yararlanılarak Çok büyük verimler alınmış kendini bu işe adamış olan insanlara büyük kazanc ve kolaylık saglayan kuluçka makineleri, büyük ve teknolojik mekanizasyon uygulanmaktadır.
Makine ile Kuluçkacılığın Yararlıkları
1. Temiz ve otomatik olarak çalışmaları ile Mükemmel derecede insan gücünden tasarruf sağlarlar.
2. İyi bir  damızlık ve kuluçkalık yumurta’lardan çok yüksek
randımanlı ve sağlıklı civciv üretimi almakla kazanç artar. Bunu da kuluçka makinesi ile sağlamak
mümkündür.

  1. Özellikle damızlık ırk ve civcivler iklim veyetiştirme ortamlarına en uygun olarak üretilir. Kuluçka makinesi sayesinde Bütün yıl boyu civciv üretilebilir .
    4. Yumurta veya etlik civciv üretimi ihtiyaç duydugunuzda yapılarak pazarlama zorunluluklarını, darlık veya aşırı bolluğu önlemek olasıdır.
    5. Her türlü hastalık ve parazitlerden korunmuş civciv çıkarılmasını ve üretimini sağlar.

6.Sürekli gurk tavuga yer yapmak yada rahatsız etmememek için ortam saglamanıza gerek kalmaz

kuluçka makinesi ile Bir defada çok fazla üretim yapabilirsiniz

Çevre Faktörleri nasıl olmalıdır
İyi bir kümes, iyi bir besleme, güneş ve hareket  yumurtaların tohumluluk derecesini artırır. Tohumla yumurta elde etmek için en uygun kümes sıcaklığı 19°C ’dir. Damızlık yumurtalar sağlam bünyeli hastalıksız hayvanlardan temin edilmelidir. Damızlık tavuklar iyi beslenmeli Yemlerine  kesinliklekaliteli mineral madde ve vitamin premiksi kullanılmalıdır.
Kuluçkalık Yumurtaların Muhafazası Temiz yumurta alabilmek için folluk içine serilecek yataklık yumuşak, kuru, tozsuz, küfsüz ve nem çekici özellikte olmalıdır.
Kirli ve yaş almamalıdır. Normalde kuluçkalık yumurtalar  günde en az 4 defa, yüksek ve düşük sıcaklıklarında 5-6 defa toplanmalıdır. Kuluçka Yumurta muhafaza odası iyi havalandırılmalıdır. Yumurtalar direkt güneş ışığı gelmeyen loş bir odada muhafaza edilmelidir. Damızlık yumurtalar sarsılmamalıdır zarar görmemelidir. Çünkü sarsılma sonucu sarıyı ortada tutan şalaza koparak yumurta sarısının ve akının gevşemesine sebep olur.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.