Kuluçka Hijyeni-Oturum Planı Yorum Yap

Düzgün olarak planlanmış bir kuluçkahane birbirinden ayrılmış beş ayrı bölümden meydana gelmelidir.

**

Kuluçkahane; yumurta kabul ve ayırma odası, yumurta temizleme ve depolama odaları, gelişim makineleri odası, çıkım makineleri ve civciv işlem odaları, yıkama ve atıkların çıkarıldığı oda olmak üzere 5 ayrı bölümden oluşur.  Kuluçkahanenin tüm bölüm ve odaları kolay temizlenebilir ve kolay dezenfekte edilebilir olmalıdır.

HİJYENE GEREKLİ ÖNEM VERİLMELİDİR

Kuluçkahane içerisinde küf, bakteri ve virüslerin etrafa yayılmaması için işçi ve yumurta civciv hareket yolları önceden belirlenmeli, bu hareketler daima yumurta kabul yerinden, civciv çıkış yerine doğru olmalıdır. Kuluçkahane içerisine giriş ve çıkışlar kontrol altında olmalı, çalışanların yalnız kendi bölmelerinde görev yapması sağlanmalıdır. Kuluçkahaneye yabancı kişiler sokulmamalı, çok gerekli ise özel giysiler ile girmelerine izin verilmelidir. Kuluçkahanede çalışanlar, işe başlamadan önce gerekli ise duş almalı, dahili temiz giysiler, ayakkabılar giymeli, ellerini yıkayıp dezenfekte etmelidirler. kuluçkahane içerisinde, her bölümde el yıkama ve dezenfekte etme olanağı sağlanmalıdır.

GÜN AŞIRI DEZENFEKTE ŞART!

Her kuluçka çıkımından sonra, çıkım makineleri, arabalar, tavalar, çıkım ve civciv işleme odası yıkanıp dezenfekte edilmelidir. Kuluçkahane içindeki tüm oda ve bölümler gün aşırı yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir. Kağıt kutu ve tepsiler yeni olarak ve bir defa kullanılmalı, plastik kutu ve tepsiler her kullanımdan sonra yıkanıp dezenfekte edilmelidir. Araba ve kasalar her kullanımdan sonra yıkanıp dezenfekte edilmelidir.

TEMİZLİK İŞLEMLERİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Periyodik olarak bazı günler, temizlik ve dezenfeksiyon yapıldıktan sonra yer, duvar, kısa, makine yüzeylerinde, havada çalışanların ellerinde, küf, bakteri aranmalıdır. Çalışanların Salmonella etkenleri ve diğer adi bakterileri taşıyıp taşımadıkları yılda birkaç defa test edilmelidir. Laboratuvar sonuçlarına göre, temizlik işlemlerinin yapılış şekli yeniden gözden geçirilmelidir. Bazı bakteriler yönünden taşıyıcı durumda (portör) olan personelin, çalıştığı bölmenin değiştirilmesi sağlanmalı ve bu kişiler özellikle yumurta dizme ve geliştirme makineleri bölmelerinden uzaklaştırılmalıdır. Kuluçka makinelerinde, yumurta embriosu gelişirken, çeşitli küf, bakteri ve virüslerin kolayca üreyip çoğalabileceği unutulmamalıdır.

HAŞERELE KARŞI MÜCADELE YAPILMALI

Kuluçkahane artıkları, çoğu kez, kuluçkahanelerin kirlenmesine yol açan en önemli faktörlerden birisidir. Civciv çıkmayan yumurtalar, ölü civcivler ve diğer artıklar, her çıkım sırasında özel plastik bidonlara doldurulmalı ve bu bidonlar ile en kısa zamanda kuluçkahaneden uzaklaştırılmalıdır. Özellikle rendering tesisi olan işletmeler, bu artıkları değerlendirerek hem bir değer elde etmiş hem de pislik odaklarını yok etmiş olabilirler. Kuluçkahane içerisine pislik taşıyan en önemli faktörlerden birisi de fare, sinek gibi canlılardır. Bu konuda da gerekli mücadele yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Satış Temsilcisi