Kuluçka makinaları
kuluçka makinası
kuluçka makinası

Kuluçka makinaları’nın çalışma prensibi – 2

Havalandırma ve nem

Havalandırma başlaması ile içeriye giren kuru hava nemlendiricileri tetikleyecektir. 37.5°C ve 55% nemli her m3 hava yaklaşık 22 g su taşır. Dışarıdan içeriye alınan hava ile kuluçka makinası içindeki havanın karışımı 22 g/m3 ‘ den az ise nemlendiriciler tetiklenir. İnkübasyon süresince yumurtaların yaklaşık olarak % 12 – 14 su kaybetmesi gerekir. Gün için % 0,6-0,7 veya saatte % 0.025-0.03 su kaybı demektir. Örnek verecek olursak yüz bin yumurta olan bir kuluçka makinası’nda her yumurta 60 gr geliyorsa toplamda altı ton gelecektir. Buna göre 1500 ila 1800 gr su kaybetmeleri gerekir saatte. Kuluçka makinası ‘nın 250 m3/ saat havalandırma yaptığı göz önüne alınacak olursa her metre küp havaya altı ila yedi gram su eklenecektir. Makine içindeki her m3 havada 22 gram su tutması gerekiyor ki her yumurtanın 6 – 7 gram su aldıkları dikkate alınacak olursa havalandırma yapılırken nemlendiricilerin devreye girmemesi için kuluçka makinası’a her alınan m3 havada 15 – 16 gram su içermesi gerekiyor.

Eğer kuluçka makinası az havalandırma yaparsa içerideki nem çok yükselip amperler açılacak yumurtalar gerekli nemi veya ağılığı kaybetmeyecektir. Havalandırma yapılırken hava miktarı ile nem, sıcaklık değerini, makinanın soğuması ve spreylerin çalışması dikkate alınırsa dolaylı etki yapacaktır.

[su_button url=”http://hedefkulucka.com/” style=”stroked” background=”#21f116″ color=”#230303″ size=”7″ icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#1f0303″]Tüm Kuluçka Makineleri ni Görmek ve Fiyat Analizi Yapmak İçin Tıklayınız[/su_button]

Karbondioksite göre havalandırma

Günümüzde üretilen kuluçka makinası çoğu karbondioksit seviyesini ölçerek havalandırma yapmaktadır. Bu sistemlerde karbondioksit düzeyi belli seviyeye ayarlanır örnek; 4000 ppm – dış ortamdaki havada ise 300 – 350 ppm içermektedir eğer makina bu değerlerin üzerine çıkarsa havalandırma açılır.

Yüksek veya alçak karbondioksit değerlerinin embriyo üzerindeki etkisi tam olarak bilinmemektedir. Havalandırma ile içeri giren taze hava kuluçka makinası içine alınır ve makine içindeki karbondioksit miktarı düşer. Havalandırma ayarları düşük karbondioksit seviyesine ayarlanmışsa fazla havalandırma yapacaktır.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X