Kuluçka makinası kullanımı

kuluçka makinası 180
kuluçka makinası 180

Kuluçka makinası’nda kullandığınız oda sıcaklığı 23°C – 27°C derece arasında olmalıdır. Eğer kuluçka makinası bu sıcaklıktan düşük tutarsanız kuluçka sürecinde ciddi derecede bir performans düşüşü olacaktır. Isıtıcı ve Soğutucu cihazları kış ve yaz aylarında dikkatli kullanmanız gerekir.  Genellikle tavsiye edilen oda nemi 50% – 55% dir.

Kapalı alanlarda ve havalandırması bulunmayan yerler kuluçka döneminde ki performansın düşmesini sağlar. Kuluçka makinası altında temiz hava girmesini sağlayan delikler bulunur. Kuluçka makinası ‘nı düz olan bir zeminde kullanmanız gereklidir. Özellikle hava yumurtalar için çok önemlidir yetersiz hava yumurtanın içinde bulunan ceninlerin ölmesine sebep olur. Kuluçka makinası‘nın üzerinde bulunan deliklerin kapalı olamamasına dikkat edin. Civcivlerin çıkış dönemine son 3 gün kala eğer birkaç civciv çıkarsa asla kuluçka makinası ‘nın kapağının açmayın. Kuluçka makina ‘sının düğme vb. şeylerinde değişikliler yapmayın. Kuluçka makinası ‘nı kullanmadan önce mutlaka kullanım kılavuzunu okuyarak kurunuz.

TAVUKLAR DA İLKBAHAR GURK MEVSİMİDİR

Tavuklar genellikle ilkbaharda gurk olurlar yani kuluçkaya yatma dönemidir. Uyku sürecinin azalması ile bu dönem hissedilir derecenin de artmasıyla ilk 2 ayında en çok gurk olma olayına rastlanır. Genelde şubat ayı ortalarında nisan ayının sonuna kadar olan süreçte olur. Mayıs ve temmuz ortasına kadar tavuğun gurk olma durumu azalarak devam edebilir. Tavuğun yeni bir yumurtlama dönemine girmesi, yeni olacak bir nesil üretme girişimidir, Tavuğun yeni bir yumurtlama döneminde en fazla 15 yumurta yapılmasından sonra yumurtadan kesilip gurk olmaları doğasının gereğidir. Tavuğun yumurtladığı yumurtayı aldıkça tavuğun içgüdüleri kayıp olan yumurtaların yerine tekrar yenilerini üretmeye koyulur.Bu yüzden tavuklar yumurtadan kesilmez ve gurk olmaz. Belirli bir süre sonra tavuğun bünyesi fazlasıyla yorgun olur ve tavuğun dinlenme dönemini gelir. Tavuk yumurtadan kesilir vegurk olmaz. Bu döngü böylece sürer gider.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.