Kuluçka Makinası ‘nda Dezenfekte
kuluçka makinası temizlik
kuluçka makinası temizlik

Kuluçkalıkta iyi bir şekilde randıman almak sağlıklı olan civciv elde etmek istiyorsanız kuluçka makinası ‘nın hijyeni ve dezenfektesi sıklıkla yapılmalıdır.

Çalıştırma işleme yapmadan önce kuluçka makinası içine dizilmeden önce makinanın içi dezenfekte edilmelidir.  Civciv çıkış kısmı ayrı olan makinalarda ise her civciv çıkışında temizlenip ve dezenfekte edilmesi gerekir.  Tavuk hastalıkları bulaşıcı olduğundan dolayı ve hastalıkmikrobu yumurtanınkabuğunun veyumurtanın içine girmemesi için önlem almak şarttır.  Bu sebepten makine içinin dezenfektesinin mutlaka olması gereklidir. Kuluçka makinası civcivler çıktıktansonra makinanın temizlik çok önemlidir. Kuluçka makinası içinde oluşabilecek olan bulaşıcıhastalık ise inficar tablalarına ince tülbent bezi serilmesi gerekir.  İnficar tablasına serilen bez ince kabuk ve pisliklerin başka tablalara bulaşmamasını sağlar. Civcivler çıktıktan sonra tüm kabuklar ve tablalar dışarı çıkarılmalı ve kuluçka makinası içindeki civciv tüyler dikkatlice temizlenmelidir. sonra makina içi sodalı ve sabunlu suyla ve diğer dezenfektanlarla iyice dezenfekte edilmelidir. Tüm civciv tablaları aynı şekilde dikkatli ve özenli bir biçimde temizlenmelidir. Kuluçkada iyi şekilde dezenfekte biçimi fümigasyondur.

[su_button url=”http://hedefkulucka.com/” style=”stroked” background=”#21f116″ color=”#230303″ size=”7″ icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#1f0303″]Tüm Kuluçka Makineleri ni Görmek ve Fiyat Analizi Yapmak İçin Tıklayınız[/su_button]

Kuluçka Makinası’ndan Civciv Nispetini Azaltan sebepler

Kuluçka makinası ‘na dizilen her yumurtadan civciv çıkmayabilir. Bunun türlü sebepleri olabilir. Makinaya dizilen 100 yumurtadan çıkan civciv tanesine randıman denilir. Randımanıyüksek olan şartlar kümesteki sürülerden başlamaktadır. Civciv çıkıncaya kadar olan süredir. Kuluçkada kullanılacak olan yumurtalar döllü 55 ve 65 gr ve şekli düzgün olan yumurtalardan olmalıdır.  Kabuğu çatlak, şekilsiz olan yumurtalar 7 günden daha fazla bekletilmemelidir.

Kuluçka makinası ‘na konanbütün yumurtalar döllü olmaz. Makina içinde bulunan dölsüz yumurta nispeti % 8 ve ya 15 gibi bir oranda değişir. Hava şartları, mevsim ve yem damızlık tavukların döllük veriminde önemlidir. Kuluçka makinası ‘na dizilen dölsüz yumurtalardan civciv çıkılması gibi durum olamaz. Bu durum sadece döllü olan yumurtalarında bir kaçında görülme ihtimali vardır. Bu durum yumurta içinde ölüme neden olacaktır.

 

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X