Kuluçka makinası ‘nın çalışma prensibi
antalya-kuluçka-makinası
antalya-kuluçka-makinası

İnsan yaşamında ve ülke ekonomisinde yumurta ve ürünlerinin kar payı çok önemlidir. Sektöre uzaktan bakıldığında işlerin basit ve önemsiz oluğu kanısına varabilirsiniz. Ama bu iş ciddiyet ve hijyen gerektiren önemli sektörlerin arasındadır. Uygulamalara yönelik yapılan araştırmalar iler de verimlilik ve kalitenin artırılabileceği kesindir. Yurtdışında kuluçka makinası üretimi yapan firmaların ürünleri pahalı olmakla birlikte ülkemizde amatöre kuluçka makinası yapımı denemeleri vardır.

[su_button url=”http://hedefkulucka.com/” style=”stroked” background=”#21f116″ color=”#230303″ size=”7″ icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#1f0303″]Tüm Kuluçka Makineleri ni Görmek ve Fiyat Analizi Yapmak İçin Tıklayınız[/su_button]

Embriyonun gelişimi ile ilgili uygun koşulların devam ettirilmesi ve yumurtanın çevrilmesi, uygun sıcaklığın, nemin temiz havanın sağlanması gerekir ki ciddiyet ve dikkat isteyen bir iştir. Birçok kuluçka makinası elektrikle ve sıcak suyla çalışan ısıtıcılar ve soğuk suyun borular içinde dönme sistemine sahiptir. Kuluçka makinası belli sıcaklık ve gerekli nem oranına sabitlenir.

Kuluçka makinası’nın çalışma mantığı temel olarak sıcaklık düşerse ısıtıcılar devreye girer, eğer sıcaklık embriyonun ürettiği ısıdan dolayı artarsa soğutma borularındaki soğuk su devreye girerek ortamının ısısını alır. Eğer kuluçka makinası içindeki nem oranı standarttın üzerine çıkıp artarsa devreye havalandırma kapakları girer ve nemi fazlasını dışarı atar, nem düşmesinde ise devreye spreyler girer spreyle su sıkılır ve makinanın içindeki rutubet artırılır.

Havalandırmanın çalışma prensibi:

Kuluçka makinaları yumurtalara hem yeterli oksijeni vermek hem de içerde biriken karbondioksiti dışarı atmak ve içeri oksijen almak için havalandırma yapmak zorundadır. Makinalardaki havalandırmanın soğutma kapasitesi kısmen de olsa kuluçka makinası ‘nı etkilemektedir. Isınan havanın bir kısmı havalandırma ile atılırken bir kısmıda soğutma boruları aracılığı ile atılmaktadır. Kuluçka makinası ‘nın çoğu havalandırma olmadan soğutma kapasitesine sahip değildir.

Misal 100.000 yumurtalık bir makina için gerekli havalandırmayı hesaplayacak olursak soğutma ve embriyoların çıkardığı karbondioksite bakmamız gerekecektir. Bu miktar transfer gününde tekli basım kuluçka makinası ‘nda 250 m3/saatten fazla olurken çoklu basım makinalarında 100 – 150 m3/saat civarındadır. Tekli basım kuluçka makinası için 250 m3/saat normaldir. Bununla birlikte içeride artan sıcaklığı dışarı atmak için makina ekstra havalandırma yapmak isteyecektir.

Buharlaşma (Evaporasyon) ile soğutma

Makinaların içindeki nem oranı düşük olduğunda nozıllar’dan içeriye spreyle su verilir. Spreyle verilen bu suyun buharlaşması içerideki ısıyıda uzaklaştıracaktır. Kuluçka makinası içindeki ısı embriyolar tarafından sağlandığı için embriyonunda sıcaklığı düşecektir. Makina içinde buharlaşma (evaporasyon) ile oluşan ısı kaybının homojen olmaması esas problemdir. Fan ve spreye yakın olan yumurtalar daha faydalanacağı için daha fazla ısı kaybedecektir. Spreylerden uzak olan yumurtalar daha az soğuyacaktır. Bahsetmek istediğimiz asıl nokta spreylerin yüksek miktarda çalışması istikrarlı olmayan üniform sıcaklık değerlerine sahip olacaktır. Nozılların yerine su tamburu kullanılması halinde bu etki daha az olacaktır.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X