Kuluçka makinası nın çalışma ve takibi

 

antalya-kuluçka-makinası
antalya-kuluçka-makinası

Kuluçkada Yumurtanın Gelişim Evreleri

Embriyonik gelişmenin ilk başlangıç döneminde sıcaklık 40,6 veya 41,7 oC arasında değişen vücut sıcaklığında olmalıdır. Bu aşamada döllenme başlamıştır. Embriyonik gelişmenin toplam süresinin yaklaşık %4,5’i yumurta kanalında oluşmaktadır. Yaklaşık olarak kuluçka süresi 22 gün olup, bunun bir günü tavuk vücudunda 21 günü ise tavuk dışında, genellikle kuluçka makinası’ndan geçecektir. Fakat tavuklarda kuluçka dönemi kuluçka makinası ‘nda ya da gurk tavuğun altında oluşan 21 günlük süre göz önünde bulundurulmuştur.

Tavuk yumurtası kuluçka makinası’na yerleştirildiği sürede embriyo uyku dönemindedir. Embriyonik gelişmenin kuluçka makinası ‘nda ki uygun sıcaklığı 37,7°C’dir. Yalnız 24°C üstündeki sıcaklıklarda da embriyo gelişebilir. Yumurtlama sonrasında Embriyonik gelişmeyi tam anlamıyla kesmek için 15 veya 18°C’ler arasında bir çevre sıcaklığı olması gerekir. Bu nedenle de kuluçkalık arasında bir çevre sıcaklığı sağlamak önemlidir. Bu amaçla kuluçkalık yumurtaların kuluçka makinesine konmadan önce muhafaza edildikleri yerin sıcaklığının bu uygun değer sınırlar içerisinde olmasına dikkat edilmelidir.

Kuluçkanın 1. gününde embriyonun uzun ekseni boyunca oluşan yapılardan endoderm, ektoderm ve mezoderm adı verilen hücre tabakaları değişim yaparak gelişmeye başlamaktadır. Vücudun bütün organ ve kısımları üç hücre tabakasından oluşmaktadır. Bu üç tabakanın her birinden oluşan organ ve kısımlar şöyledir;

1:Ektoderm: deri, tüyler, gaga, tırnaklar, sinir sistemi, gözün mercek ve retina tabakası: ağız mukozası ve geri gibi vücudun dış kısımları;

 2:Mezoderm: iskelet, kaslar, dolaşım sistemi, üreme, boşaltım organları gibi

Vücudun orta dokuları;

 3:Endoderm:  sindirim kanalının mukozası, solunum ve salgı sistemleri gibi

Civciv embriyosunun annenin vücudu ile herhangi bir anatomik ve organik bağlılığı olmadığından doğal olarak yumurtanın içinde bulunan besin maddelerini kullanabilmek için bazı membranlara sahiptir. Embriyonun büyümesinde fonksiyonel olan 4 embriyonik zar ve kese vardır.

4:Amnion Kesesi: Kuluçkanın ikinci gününde bu kese oluşmaya başlamaktadır. Ektodermin altında, mezoderm tabakasından kan damarları olmayan ve içi şeffaf bir sıvı ile dolu olan bir kesedir. Embriyonun gelişmesinde yardımcı ve onu mekanik olan şoklardan korur.

5:Allantois Kesesi: Kuluçkanın ikinci gününde, ektoderm ve mesoderm tabakasından ibaret bir kıvrımdan chorion ile amnion oluşmaktadır. Kuluçkanın üçüncü gününde chorion ve amnion arasında kan damarları ile kaplı allantois kesesi gelişmektedir. Allantoisin şu önemli fonksiyonları vardır.

1: Fonksiyonel akciğer gelişinceye kadar allantois geçici embriyonik solunum organıdır. Allantois, chorion vasıtasıyla oksijeni absorbe eder ve karbondioksiti vererek gaz değişimini sağlamaktadır.

2:Boşaltım görevini görür. Allantois böbreklerde gelişen metabolizma artıklarını alarak onları allantoik boşlukta depolamayı sağlar.

3: Allantoic membran, yumurta akınının sindirilmesini sağlayan enzimleri salgılamaya yardımcı olur Yumurta akından sindirilen besinler ve yumurta kabuğundan da kalsiyum, allantois tarafından absorbe edilir ve gelişen embriyoya aktarılır.

4:Chorion: Bu membran veya kese, allantois ile birlikte kabuk altı zarları ile kaynaşır ve metabolik fonksiyonların tamamlanmasını sağlar.

5:Yumurta Sarısı Kesesi Endoderm tabakası üzerinde bir mesoderm tabakasından ve vitellin zarı ile temas ederek bütün sarıyı çevreleyen, kan damarlarıyla kaplanmış olan bir kesedir. Yumurta sarısı kesesi civciv kuluçkadan çıktıktan hemen sonra besin kaynağı olarak kullanılmak üzere karın boşluğuna çekilmektedir.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X