Kuluçka Makinasının Tarihi

büyük-kuluçka-makinesi

Kuluçka Makinasının Tarihi

3000 yıldır insanlar tavuklar için doğası gereği çok basit olan kuluçka sistemini geliştirebilmek için büyük uğraşlar veriyorlar ve hala da geliştirmeye çalışmaktalar. Peki, insanoğlu hangi yollardan geçerek günümüzdeki seviyeye geldi bu yazımda bu serüveni sizlere anlatmaya çalışacağım.

MISIR UYGARLIĞI

M.Ö. 3000’lerde Mısırlılar üzeri kubbe biçiminde kapalı tuğladan yapılmış silindir şeklindeki yapıların içinde ilk kuluçka makinasını yaptılar ısı yandaki odacıklara ortada baca şeklinde kalan aralıktan dağılıyordu. Bu silindirik yapılarda ısı saman, deve gübresi ve kömür yardımıyla sağlanıyordu. Bu silindirik yapının içerisinde birden çok kuluçka odaları yer alıyordu ve bu odalara giriş için küçük delikler vardı. Yüksek ısı gelmesi durumunda ısıyı dengelemek için küçük hava delikleri bırakılmıştı.Kuluçka Makinası  İçerdeki ısı hayatını bu işe adamış termometre insanlarca yapılıyordu. Bu kişiler ısının yeterliliği göz kapaklarıyla dahi anlayabiliyorlardı. Mısırlılar o dönemde 90.000 kapasiteye sahip dev kuluçka makinaları inşa etmişlerdi.

ÇİN UYGARLIĞI

Çinliler M.Ö. 1000’li yıllarda iki farklı yöntem geliştirdiler. Bunlardan birincisi bugünkü biyogaz teknolojisine yakın bir çalışmaydı. Sönmemiş gübrenin çürümesi sırasında oluşan ısıyı kullanan Çinliler bu gübrelerin içine saman ve yumurta takviyesiyle üzerini pirinç kabuklarıyla kapattılar ve ısının dışarı çıkmasını engellemeye çalıştılar. Fakat bu yöntem başarılı olmasına karşın yüksek verim kazandırmamıştı. İkinci yöntem ise Mısırda uygulanan yönteme yakın bir teknikti silindir şeklinde ters bir huniyi andıran binanın bir katmanına saman, pirinç kabukları ve gübrelerden elde edilmiş küller doldurularak ısının yandaki odacıklara etki etmesi sağlanıyordu. Kuluçka Makinası Bu odacıklarda sepetlerde sallanan yumurtalar yer alıyordu ve bu sepetler sayesinde yumurtalar döndürülüyordu.

FİLİPİNLER

Bu adada kullanılan yöntem ise çok ilginçti insanın vücut sıcaklığından yararlanarak yumurtalar kuluçka yapılıyordu. Yumurtalar ağaç sopaların arsına sıralanıyor ve üzeri o dönemdeki battaniye benzeri örtülerle kapatılıyordu. Üzerine bu işler için parayla tutulmuş işçiler 21 gün boyunca yumurtanın ısısını korumak için yatıyordular.

AFRİKA

Afrika’da da Filipin adalarındakine benzer bir yöntem kullanılıyordu deve kuşu tüyleriyle kaplanmış yumurtaların üzerine genç kızlar yatırılıyordu. Kuluçka Makinası Genç kızların yüksek vücut ısıları yumurtaların çıkımını sağlıyordu.

AVRUPA

Avrupa’da 1600 yıllarda Mısır’dan uzmanlar getirilerek oradaki düzeneğin aynısı uygulanmaya çalışıldı fakat Avrupa’nın sert ve çetin iklimi bu sisteme burada izin vermedi. Avrupa’da kuluçka makinasının gelişimi 1750 yılında Fransız bilim adamamı Beaunur’un termometreyi kullanarak büyük yol kat etti. İlk başlarda katı yakıtlarla direk ısıtma yöntemleri kullanıldı fakat bunda çok başarılı olunamadı. En önemli başarı 1881 yılında Hearson yaptığı sıcak su ile çalışan ilk ticari kuluçka makinası ile geldi daha sonraları bunu yenileri takip etti. Ancak ilk otomatik makine nacak 1922 yılında yapılabildi.

SÖZÜN ÖZÜ

İnsanoğlu her ne kadar akıl ve zekâsı sayesinde bilime sahip olsa da birçok insanın bugün dahi bazen küçümseyebildiği tavuk mucizesinin gerçekleştirdiği nem ve ısı kombinasyonu halen % 100 olarak taklit edebilmiş değil. Zaten M.Ö. 3000 yılından bu yana yapılan çalışmalar ve uygulanan tekniklere sadece aynı kombinasyonun sadece geliştirilmişi M.Ö. 3000’de ısı ve nem kombinasyonu sağlanıyordu şu anda da aradaki fark sadece uygulamada geçerli teori yerinde saymaya devam ediyor.Kuluçka Makinası

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.