Kuluçka makineleri Çalışma Prensipleri

Hedef-ticari-kuluçka-makinaları fiyatları
Hedef-ticari-kuluçka-makinaları fiyatları

Kuluçka makineleri Çalışma Prensipleri

Kuluçka makinesi nin temel çalışma koşulları dört temel prensibe dayalıdır. Bunlar, ısı, nem, havalandırma ve çevirmedir. Bunlardan herhangi birisi olmazsa kuluçkadan verim alamazsınız. Bu saydıklarımız kuluçka ve kuluçka makinası için asla es geçemiyeceginiz unsurlardır. Hepsının kuluçkaya katkısı çok büyük önem taşımaktadır. Verimli sonuç almak istiyorsanız kuluçka makinenizi dogru şekilde ayarlamak için aşagıdaki yazımızı dikkatlice okuyunuz.

[su_button url=”http://hedefkulucka.com/” style=”stroked” background=”#21f116″ color=”#230303″ size=”7″ icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#1f0303″]Tüm Kuluçka Makineleri ni Görmek ve Fiyat Analizi Yapmak İçin Tıklayınız[/su_button]

 Isı Kuluçka makineleri Çalışma Prensipleri

Kuluçka Makinası nın  en temel unsurlarından olan  Gelişim ısısı 37.8- 38.0°C olmalıdır. İnkübatörler de (Ön gelişme) sıcaklık derecelerindeki
değişmelerin önerilen sıcaklık değerlerinin dışına çıkmasıyla emriyonal büyüme ve gelişmede bazı aksilikler meydana gelebilir.

Nem Kuluçka makineleri Çalışma Prensipleri

Diğer bir önemli faktörde nemdir. Yumurtalar için olmazsa olmaz bir şarttır nem. Gelişme bölümünde nispi nem %55-60, ıslak termometre 82-86°F olmalıdır. İnficar çıkış bölümünde nispi nem %   70-74, ıslak termometre 92-94°F olmalıdır. Nem azlığı 18.
günden önceki ölümlere, nem fazlalığı ise 18. günden sonraki ölümlere neden olur.

Havalandırma Kuluçka makineleri Çalışma Prensipleri

Yumurtaların yeterli oksijeni almaları için havalandırma çok önemlidir yumurtalar kendilerinin salgıladıkları zehirli gazla bogulup ölebilirler oyuzden havalandırma şarttır. 1000 yumurta için 57 m  temiz havaya ihtiyaç
vardır. Bunun için kuluçka odası iyi havalandırılmalıdır. Gelişim kısmında hava deliklerinin ¼ açılmalıdır. Çıkış kısmında ise hava deliklerinin tamamı açılmalıdır. Kuluçka makinesinde oksijen%21, CO  %0.3-0.4 olmalıdır. Kuluçkada yumurta tarafından emilen oksijenin takviyesi ve yeni yumurta tarafından üretilen CO  ve su buharının atılması için havalandırma gerekir.
Ön gelişme  ve çıkış makinelerinde bulunan fan vb düzenekler havalandırmayı sağlar.

Çevirme ( yumurta sallama )Kuluçka makineleri Çalışma Prensipleri

Gelişen embriyonun yumurta kabuğuna yapışarak ölmesini engellemek için, yumurtaların İnkübasyon sırasında 19. güne kadar düzenli olarak çevrilmesi gerekir.Yumurtalar 45˚ sağa ve 45˚ sola çevrilerek toplam 90˚ çevrilirler.Çevirme işlemi saate bir veya günde en az 6 defa yapılmalıdır.(ERGÜN,N. AĞUSTUS 2003)
Çıkış: İnkübasyon periyotları tamamlanan yumurtalar çıkış makinelerine, kuluçka süresinden türlere göre 2-3 gün önce konulur.Çıkış makinesinde sıcaklık daha düşük ve oransal nem
biraz daha yüksektir. Çizelge 1.1 Kuluçka makinelerinde farklı yumurta çeşitleri için kuluçka süreleri ne göre ayarlanmaktadır.

Kuluçka Nedir

Kanatlı hayvanlar grubuna giren Tavuk, Hindi,Ördek, Kaz,keklik gibi  Kuşların soylarını üretmek için gösterdikleri Doğal ve Fizyolojik özelliğe “KULUÇKA” denilmektedir.

Kuluçka Süresi

Civciv lerin yumurtayı çatlatıp içerisinden canlı bir biçimde  çıkması  için geçen zamana da “KULUÇKA SÜRESİ” denir.

Gurk

Verim yönünden ileri derecede ıslah edilmemiş kanatlı kümes hayvanları da yumurtalarını soy devamlılığı amacıyla verdikten sonra “GURK” olurlar. Karınların altındaki tüyleri dökerler. Yumurtaların üzerine yatarak büyük bir sabır, titizlik ve itinayla hiç yerlerinden kalkmazlar. Yumurtalara gözu gibi bakıp koruyarak kuluçka sürelerini tamamlayarak yavruların çıkmasını sağlarlar. Buna “DOĞAL KULUÇKA” denir. Doğal kuluçkada hayvanların altına konulacak yumurta adetlerinde önemlidir. Bu hayvanın ve yumurtaların iriliğine, mevsime, kuluçka yerinin sıcaklığına, kuluçka ortamının  uygunluğuna göre değişmekle beraber  bazı kanatlılarda bu şekildedir.
Tavuklara  :  13 – 15  adet
Hindilere   :  15 – 16     adet
Kazlara     :   10 – 12  adet
Ördeklere :    11         adet  yumurta konulabilir.

Kuluçkalık Yumurta ve özellikleri

 Kuluçka Yumurta larında Aranılan Özellikler Kuluçkalık yumurtaların istenilen nitelikte olmalıdır. Çıkacak civcivlerin sağlıklı ve gürbüz olmalarını sağlayacaktır. Randıman yüksekliği ile zamanın sonuçsuz kalmasını önler. Bu gerekle Kuluçkalık yumurtaların aşagıdaki özelliklere sahıp olması gerekmektedir. Yumurta secerken dikkat etmeniz gerekenleri sırayla yazacagız.

1. Her hangı bir hastalık taşıyan tavukların yumurtaları olması lazımdır.
2. Kuluçka için alınan yumurtaların  kullanılacakları zamana kadar 12 – 15°C de
serin bir yerde muhafaza edilmelidir.
3. Fazla iri ve küçük olmamalıdır.ağırlıkları 55 – 60 gr. olmalıdır.
4. Biçimleri tam bir yumurta şeklinde olmalıdır.Tam yuvarlak yada sivri olmamalıdır. Normal biçimde olan yumurtalar randımanın iyi olmasını % 70 – 75 etkiler.
5. Çatlak, kırık, pis, ince kabuklu olmamalıdır.Bunları ayırmak için Bu amaçla lamba
muayenesi yapılmalıdır. Yogun ışık enerjısını yumurta üzerine tuttugunuzda detayları görebilir ayrıca döllü olup olmadıgınıda bu yontemle anlayabılırsınız. Yumurta kabuğunun en önemli fonksiyonu, yumurtayı dış etkilerden korumaktır.
6. Fazla bayat olmamalıdır. En fazla 10 gönlük yumurtalar bu
amaçla kullanılır.
7. Hava boşluğu ortada, yanda ve sivri kısımlarında değil, küt olan üst kısımda olmalıdır. Bu civcivin oluşunda çok etkilidir.
8. Genç tavukların ilk 40 günlük, tüy dökümünden çıkmış tavukların ilk 5 günlük yumurtaları kuluçka için kullanılmaz.
9. Kabukları parlak olmayan, yıkanmış, horozları yaşlı ve yetersiz sürülerin
yumurtaları olmamalıdır. Yumurtalar mutlaka döllü olmalıdır.

KULUÇKA MAKİNESİ NİN KULUÇKA DAKİ ÖNEMİ Kuluçka makineleri Çalışma Prensipleri

Eger elinizde tam otomatik süper bir Kuluçka makinesi varsa ayarlarla, hatta yumurta çevirmekle bile pek uğraşmayacaksınız her şeyi makine Kendisi yapacak. Ama eğer o kadar mükemmel bir kuluçka makine’sine sahip değilseniz aşağıdaki bilgilersize yardımcı olacaktır.

Yumurtalara ILIK su ile yeni yıkanmış ve güzelce kurulanmış ve yüzünüze gözünüze değmeden temiz ellerle yumurtalar toplanmalıdır eliniz çok soguk olmamalıdır . Kuluçka makineleri[su_button url=”http://hedefkulucka.com/” style=”stroked” background=”#21f116″ color=”#230303″ size=”7″ icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#1f0303″]Tüm Kuluçka Makineleri ni Görmek ve Fiyat Analizi Yapmak İçin Tıklayınız[/su_button]

Makineyi kuluçka ya hazırlama : Kuluçka makineleri Çalışma Prensipleri

Yumurtaları koymadan 1 gün önce makineyi tam gerektiği gibi çalıştırın ve bekletin  Nemlendirme, havalandırma, sıcaklık derecesi her şey güzel bir şekilde çalışmaya başlamalı. Hiçbir şeyin eksik olmamasına dikkat edin. Ara sıra kontrol edin unuttuğunuz bir şey var mı, yanlış giden bir şey var mı.

Termo metrelerin konumları Eğer yumurtalar yatay duruyorsa yumurtaların en üst seviyesi hizasında olmalı. Eğer yumurtalar diklemesine duruyorsa, yumurtanın en üst ile orta yüksekliği arasında hizada olmalı. Termometrelerden birine pamuktan bir bez parçası dolayarak diğer ucunu su kanalına değdirilmiş vaziyette bulundurun. Bez su çekmeli ve hep ıslak kalmalı ki nem oluşabilsin

Makine çalışırken esas termometre 37,4°C derece veya buna aşağı yukarı çok yakın cıvarda sıcaklık gösteriyor olmalı. Sıcaklığı böyle kontrol etmelisiniz.

Kuluçka makinesi nemliliği son 3 güne kadar ortalama % 55 düzeylerinde tutulmalı (ıslak termometre 29 – 30°C dereceler dolaylarında sıcaklık gösteriyorsa nem oranı doğrudur). Su haznesinde suyun fazlaca azalmasına bile izin vermeden hiçbir zaman susuz kalmamasına dikkat edin.

Yumurtalar soğukta bekletilmişse, makineye koymadan önce oda sıcaklığında bir iki saat bekleterek soğukluğunun gitmesini bekleyin. Hemen koyarsanız yumurtalar ıslanır. Kuluçka makineleri

Her bir yumurtanın birbirine tam zıt iki yan yüzüne farklı işaretler koyun. A ve B gibi. Çoğu kişi X ve O işaretlerini kullanır. İşaretlemeyi kimyasallı madde içermeyen bir kalemle yapın ki zehirlemelere yol açmasın. İşaretler sayesinde yumurtaları her çevirişte 180 derece çevirmiş olursunuz (yani tam önlü arkalı)

Yumurtaların çıkım gunu geldıgı zaman yumurtaları altlıga alıp kapagını acmadan tumunun cıkmasını bekleyiniz.daha sonra civcivleri uygun temiz ve sıcak bir kumes ortamına alabilirsiniz.

Kuluçka Makineleri için tıklayın

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.