kuluçka makineleri hakkında yorumlar
kuluçka makinası hedef
kuluçka makinası hedef

KULUÇKA makineleri HAKKINDA

Kuluçka başladıktan sonra bir yumurtanın yumurtadan çıkması ortalama 21 gün alır. Bu süre zarfına kadar yumurtaları uygun bir yerde saklamanız etmeniz gerekir. Yumurta ne kadar sağlıklıysa çıkım oranı o kadar iyi ve sağlıklıdır.

Kuluçka makineleri tavuğun kuluçka süresi boyunca yaptığı biyolojik döngüyü aynı şekilde tekrarlar. Kuluçka makineleri güzel bir şekilde dezenfekte edildiği sürece hobi amaçlı olanlarda 5 yıllık bir ömrü vardır. Kuluçka makinelerinde makinenin önemi büyük olduğu kadar çerisine konulan yumurtanın da temiz ve taze olması gerekir.

Kuluçka makinelerinde makinenin oda sıcaklığında olması gerekir. Yumurtanın çıkımı ve makinenin uzun ömürlü olması için rutubetsiz ortamlarda bulunması gerekir.

Makinenize  iyi baktığınız sürece her çıkımınızdan güzel sonuçlar elde edersiniz.

LİGORİN TAVUĞU

En çok yumurta veren tavuk ligorin tavuğu, yılda 300 kadar yumurta verimi yapar. Bu kadar çok yumurta yapmasına rağmen en az yem tüketen bir türdür. Yumurtaları yumurtlamaya 3,5 ila 4 aylıkken başlar.

Çalışkan bir tavuk türü olan ligorin tavuğu diğer türlere göre daha iyi uçar ve melezleme yoluyla 15 çeşidinin de çıkarıldığı bilinmektedir. Gürültücü ve özgürlüğüne düşkün olması bir dezavantaj gibi görünür fakat tavuk cinsleri içinde en hızlı gelişen tavuk cinsidir.

Ligorin tavukları yumurtası için olduğu kadar eti için de beslenen hayvanlardır. Bu tavukları salma tavukçuluk sektöründe de tercih edilir.

İyi bakıldığı takdirde yıllık 280-300 arasında yumurta verimi yapabilmektedir. En fazla yıllık yumurta sayısı ise 350’dir. Ligorin tavuğunun yumurtalarının rengi ise beyazdır.

Yaşam kabiliyeti ve hastalığa karşı direnci çok yüksektir ayrıca az yem tüketerek çok yumurta verimi yaparlar.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X