Kuluçka makineleri nin temizliği

 

KULUÇKA MAKİNELERİNİN TEMİZLİĞİ

Kuluçkalık Yumurtaların Temizlenmesi Sağlıklı tavuktan alınan her yumurta temizdir. Ancak kirli koşullarda çevrede bulunan mikroorganizmaların saldırısına uğrayıp çok kısa sürede kirletilebilir. Bu kirli yumurtalar temizlenmeleri ve dezenfeksiyonları imkânsız olduğu için kuluçkalık olarak kullanılmazlar
Yine de kuluçkalık yumurtaların yıkanmasına gerek duyuluyor ise bu işlem, bir yumurta yıkama makinesi yardımı ile ve usulüne uygun olarak yapılmalıdır.

Genellikle kuluçkalık yumurtaların yıkanması, doğru şekilde yapılmadığında kuluçka işlemlerini bozacağı için önerilmemektedir. Yine de kuluçkalık yumurtaların yıkanmasına gerek duyuluyor ise bu işlem, bir yumurta yıkama makinesi yardımı ile ve usulüne uygun olarak yapılmalıdır. Yıkama suyuna bir deterjan ilave edilmesi ve daha sonra yumurtaların deterjansız su ile iyice çalkalanması gerekir.Yıkama suyunun sıcaklığı daima yumurtaların sıcaklığından yüksek olmalıdır.Bunun yanında, embriyo taslağı, yüksek sıcaklığa dayanamayıp ölebileceği için su sıcaklığının çok da yüksek olmaması gerekir. Su sıcaklığının 40 ile 42 °C arasında olması uygundur. kuluçkalık Yumurtaların Dezenfeksiyonu Kuluçkalık yumurtalar, kümeste, kuluçkahanede ve gerekli ise bir defa da kuluçka makinesi içerisinde dezenfekte edilebilir.
Kuluçka makinelerini dezenfekte ederken kimyasal temizlik maddeleri kullanmanızda neden sakınca var diye soracak olursanız, kimyasal katkılı ilaçlar temizlik sonrasında tam çıkarılmaz ise yeni kuluçka döneminde içeride kalan kimyasal artıklar civcivin oluşum esnasında sakat kalması veya boğularak ölmesine neden olabilir,
bu nedenle elinizden geldiği kadar kuluçka temizliği esnasında kimyasal ilaçlar kullanmadan temizlemeye özen gösteriniz.

KULUÇKA MAKİNESİ: Kuluçka makinesi ile üretimde civciv sağlığı önemli ise çıkım sürecinde asla makine kapağını açmayın, yumurtadan çıkan civcivler 48 saat aç durabilirler, makine kapağını açarsanız diğer yumurtaların sertleşmesine neden olur ve bir çoğunun yumurta içinde boğulup ölmesine neden olursunuz.

 

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.