Kuluçka Makinesi Ayarları

kuluçka makineleri

Kuluçka Makinesi Ayarları

Kuluçka makinesi eline ulaştığı zaman kurulum öncesi aşamalar. Hobi amaçlı bir kuluçka makinesi satın aldınız ürün elinize ulaştı ürünün ambalajından çıkartırken dikkatli bir şekilde çıkarın makinenin dışını saran köpüğe zarar vermeyin ve atmayın belki kullanmanız gereken durumlar olabilir. Yaşadığınız bölgeye göre iklim şartları değişiklik gösterebilir bu iklim şartlarından dolayı kuluçka makinesinin ısı göstergelerinde farlılık olabilir harici bir ısı göstergesi termometre gibi ölçüm cihazı bulundurmanızda yarar vardır.

Öncelikle kuluçka makinesinin yanında gelen kabloyu  makine soketine talimatlara uygun şekilde bağlayınız. Makineyi çalıştırmak için fişi prize takmadan önce makinenin açma kapama tuşu kapalı olduğundan emin olun bunun nedeni fişi prize takarken bir anlık oluşan kısa devre makinenizin elektrik aksamlarına zarar verebilir. Kuluçka makinesini çalıştırın ve test edin.

Makineyi bir müddet fabrika ayarlarında çalıştırın ısı kontrolü panelini gözlemleyin fabrika ayarlarında olan makine manuel mod olarak tavuk yumurtasına göre ayarlıdır ısı değerleri tavuk yumurtası çıkımına göre 37, 37,5, ve 38 derelerde makine değişkenlik gösterebilir gerekli ısı değerlerine ulaştığı zaman yanınızda bulundurduğunuz ısı ölçüm cihazınızı makinenin içine koyup sıcaklığını kontrol ediniz. Makine ısı göstergeniz harici ısı göstergenizle eşit doğrulukta hareket ettiği taktirde makine normal çalışıyor demektir. Kontrolleri sağladınız fakat harici ısı göstergenizle makine ısı göstergesi arasında büyük farklılıklar var yapmanız gereken ilk iş kuluçka makinesi aldığınız yerin teknik destek ekibini arayıp sorunu aktarmanız  gerekir ısı sensörünüz hatalı olabilir bu durumda teknik destek ekibi ne yapmanız gerektiği hakkında sizi bilgilendirecektir.

Kuluçka Makinesi kusursuz bir şekilde testlerden geçirdiniz her şey olması gerektiği  gibi problemsiz bir şekilde çalışıyor artık çıkım yapmaya hazır. Öncelikle makinenizin yanında gelen su şırıngası ile makinenizin alt kısmında bulunan su aktarma deliğinden kanallar taşmayacak şekilde su ilave edin yumurtaları dikey kısımları üst tarafa gelecek şekilde makine viyollerine dizin kapağı kapatın ve kapağın tam yuvalarına oturduğundan emin olun. Kuluçka makinesini çalıştırın bir müddet başında bekleyerek göstergeleri kontrol edin tavuk yumurtaları için gerekli ısı 37.5 derece nem oranıda 55 ila 60 derece arasında olduğu taktirde güzel bir çıkım elde edersiniz. makineniz bir müddet çalıştı ısı ve nem göstergeleriniz sabitlendi fakat ısı 35 derece veya 39 dereceye sabitlendi bu durumda mod tuşuna basarak ısı seçimi yapabilirsiniz makinenizin üzerinde bulunan artı eksi tuşları ile manuel olarak ısı ayarlarını olması gerektiği rakamlara getirebilirsiniz.

Makine ısı ulaşması gereken ısı ayarlarına çabuk ulaşır fakat nem derecesi gereken ayarlara ulaşması 2.5, 3 saat gibi bir süre alabilir normaldir telaş etmeyiniz makine normal çalışıyor demektir. Çıkım boyunca makinenin kapağını kesinlikle açmayınız bu durum oldukça sık yaşanan bir problemdir meraklı kullanıcı dayanamayıp yumurtalar ne alemde diye sık sık kapağı açarak çıkımı bozarlar buna dikkat edin bu konuda gerekli önlemleri alın çocukların ve meraklıların makine ayarları ile oynatmayın mümkünse sadece makineyi kullanacak bir kişi müdahale etsin. kuluçka Makinesi gelişi güzel konumlandıracağınız bir cihaz değildir makine konumlandıracağınız yer ısı ve nem gibi derecelerin sürekli bir şekilde değişkenlik göstereceği bir yere kurmayın mümkünse oda sıcaklığı gibi ortamlarda kurulum yapın makinenin düz bir zemin üzerinde olmasına dikkat edin beton toprak gibi ısı çekecek zeminlere bırakmayın

Kuluçka makinesi göstergelerinde nem oranı 50 dereceye düştüğü taktirde makinenize su ilave ediniz nem oranı 65 derecenin üstünde seyr ettiği taktirde örnek olarak 70, 75 gibi derecelere yükseldiğinde makine nem oranı 50 dereceye düşene kadar kesinlikle su ilave etmeyiniz. çıkım süresi ne 3 kala nem değerlerini 70 ila 75 dereceye yükselmeniz civcivlerin kabuğu kırmalarını kolaylaştıracaktır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.