Kuluçka Makinesi Bakımı

kuluçka makinesi

Kuluçka makinesi bakımı satın almış olduğunuz kuluçka makinesi modeline göre farklılıklar gösterebilir. Örnek olarak hobi amaçlı küçük çapta bir kuluçka makinesi satın aldınız. Bunun bakımı çokta zor değil makine elinize ulaştı kurulumunu gerçekleştirdiniz yumurtaları tepsiye dizmeden önce makineyi hafif nemli bir bezle temizleyiniz test aşamalarında üretimi gerçekleştiği fabrikada ve depolama süreçlerinde bekletildiği için Kuluçka makinesinde tozlanma gerçekleşmiş olabilir. Tavsiyemiz çok hafif bir nemli bezle bu tozlardan arındırırsanız çıkım daha sağlıklı olur tabi çok ıslak bez makinenin elektronik aksamalarına zarar verebilir o yüzden temizliğini yaparken mümkün olduğunca elektronik aksamlara dikkat ediniz.

Kuluçka makinesi tozdan arındırıldı yumurta tepsileri kuru üzerinde her hangi bir nemlenme veya ıslaklık yok artık yumurtalarımızı tepsiye dizebiliriz dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta yumurtaların temiz ve hijyenik olması gerekir iyi bir çıkım elde etmek istiyorsak temiz ve hijyenik olmayan yumurtalar kuluçka dönemlerinde bakteri oluşumuna neden olarak civciv çıkımında problemlere neden olabilir. Makinemiz temiz yumurtalarımız temiz dizilimini gerçekleştirdiniz kuluçka makinesini sürekli hava değişimi ısı değişimi nem değişimi olan yerlerden uzak tutunuz kapalı bir yerde ısı ve nem değerlerinin değişim göstermeyeceği bir alan kuluçka makinesi için ideal bir yerdir. makinenizin bulunduğu zemin düz olmasına dikkat edin kuluçka makinesi düz bir zeminde olsun ki su kanallarına su eşit dağılsın ve makine nem değerini daha sağlıklı yapsın.

Kuluçka makinesi civciv çıkımını sağlık bir şekilde gerçekleştirdi civcivleri makineden aldınız geldik ikinci çıkım için hazırlıklara makinenin kapağını açın  içerisinde oluşan kötü kokuları giderin Kuluçka makinesinin plastik olan aksamlarını düşük ısılarda sıcak su ile temizleye bilirsiniz yalnız çok sıcak derecelerde kaynar suyu boca etmeyin makinenin plastik aksamları zarar göre bilir. Makinenizin plastik aksamlarını yıkadınız temizlediniz kurumasını bekleyin yalnız kuluçka makinesinin elektronik aksamlarını kesinlikle yıkamayın su gibi sıvı maddelerden uzat tutun plastik aksamlarını yıkarken bile su sıçramalarını engellemek için çalıştığınız ortamdan uzak tutun yalnızca plastik olan kısımlarını çok hafif nemli bezle temizleyebilirsiniz. Kuluçka makinesi plastik aksamları tamamen kurudu tertemiz bir şekilde ikinci çıkımı gerçekleştire bilirsiniz.

 

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.