Kuluçka Makinesi Caiz midir

keklik kuluçka makinasıVip kuluçka olarak islami değerlerin ticaretten önce geldiği bilincinde hareket ederek ticaretimizide ona göre sağlamaktayız. Henüz kuluçka makinesi ticaretini hayata gecirilmeden önce islami değerleri ön planda tutarak islamda caiz mi diyerek araştırmasını gerçekleştirdik. Hocalarımıza ve din bilimcilire bu konuyu yönelttik aldığımız cevaplar aşağıda yer almaktadır.

Son zamanlarda kişilerin kuluçka makinesi adını verdikleri elektrikle çalışan bir makine ile tavuk, bıldırcın, sülün, ördek ve kaz yumurtalarını bu makineye yerleştirerek belli bir zaman sonra civciv çıkımı alıyorlar peki bu kuluçka makinesi islamda caiz midir?

Din bilimcilerine göre Kuluçka makinesinden civciv çıkımı almak caiz dir her hangi bir sakıncası olmadığı kanaatine varmışlardır. Bu bağlam da konuya açıklık getirmek gerekirse ilim yapmak ve ilim peşinde koşmak Hz Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimizin hadisindendir. Kuluçka makinesi bilimsel bir icat olduğundan dolayı islami açıdan her hangi bir sorun olmadığı kanaatine varmışlardır. Tabi kide civcivleri yaşamaları ve gelişmeleri bakımından kısıtlı ortamlarda yetiştirmeye çalışmak eziyet etmek dar ve kapalı ortamlarda hapis etmek gibi davranışlar caiz değildir ve günah olduğunu söylemişlerdir.

Amatör olarak evlerinde kendi imkanlarıyla yetersiz kuluçka makinesi yaparak yüzlerce canlının ölümüne sebep olması ve satın almış olduğu kuluçka makinesini herhangi bir araştırmada bulunmadan amatörce kullanılması sonuçlarında canlılara zarar vermesi günah olduğunu söylemişlerdir. Kuluçka makinesinden çıkım almanın islami yönden her hangi bir sıkıntısı olmadığını fakat amatörce kullanılması ve canlılara zarar verilme durumlarında sakıncalı olduğu söylenmiştir. Bu durumda kuluçka makinesi alan kişiler tarafından kullanımını iyi öğrenmelerini ve profesyonelce kullanmaları tavsiye edilir. Makinede civciv üretmek çok hassas bir iş olduğu için, kuluçka makinesi kullanmaya başlamadan önce, makinenin her türlü ayarından tutun da yumurtaların diziliş pozisyonlarına kadar, elverişli yumurta seçimine kadar her şeyi çok iyi öğrenmek gerekiyor. Bazı insanlar evlerinde kendi makinelerini kendileri yapmaya çalışır. Genelde başarılı olmazlar, yumurtaları boş yere telef ederler. Veya birçok civcivin sakatlıklarına neden olurlar. Bu civcivler ya embriyo döneminde ölürler ya da yumurtadan çıktıktan sonra ölürler. Kendi yaptığı makineyle başarılı olan meraklılar çok azdır. Yapılacak en iyi şey güvenilir bir kuluçka makinesi üreticisinden kaliteli bir makine satın almaktır.

Doğa Bilimcilerine Göre Civcivin Doğasına Aykırı Denmiştir 

Yumurta içinde gelişirken civciv annesinin kalp atışlarından etkilenir. Sesini duyar ve alışır. Şefkatini hisseder. Endişelerini algılar. Kulakla işitmeler ve manevi algılamalar fizyolojik gelişimin kalitesini büyük ölçüde etkiler. Ayrıca, tavuğun altındaki yumurtalar birbirlerine değdiği için ve tavuğun onların yerlerini sık sık değiştirmesiyle yumurtalar her defasında diğer yumurtalara farklı yönlerden temas ettikleri için bireyler arasında fiziksel etkileşimlerle ve manevi etkileşimlerle güzel bir bütünlük oluşur. Bu bütünlüğe ana tavuk da dâhildir. Böylece, doğal civcivler makine civcivlerine göre daha sağlıklı bir gelişim geçirirler. Bütün hayatları boyunca daha doğal, daha iyi nitelikli davranışlar sergilerler. Günümüzde, psikoloji ve psikanaliz ilimlerinin geldiği noktada, ana karnındaki bebeğin annenin bütün davranışlarından büyük ölçüde etkilendiği ve bu etkiyi hayatı boyunca taşıdığı tespit edilmiştir. Bu durum diğer hayvanlar ve yumurtada gelişen civcivler için de aynen geçerlidir.

 

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X