Kuluçka Makinesi Çıkım Zamanı

 

Kuluçka Makinesi Çıkım Zamanı

kuluçka-makinesi-fiyatları
kuluçka-makinesi-fiyatları

Kuluçka makinesi çıkım zamanı kanatlı hayvan türüne göre çıkım alma teknikleri vardır. Her bir kanatlı hayvan türü çıkımı birbirinden farklıdır demek istediğimiz elinizde tam otomatik bir kuluçka makinesi mevcut makinenizin özelliklerine göre kanatlı hayvan çıkımı yapabilirsiniz örnek olarak kuluçka makinesi satın aldınız buda demek oluyor ki altı farklı kanatlı hayvan çıkımı elde edebilirsiniz tek tuşla kanatlı canlı türü seçim özelliği sayesinde zahmetsizce seçeceğiniz kanatlı canlı türünün tüm ayarları otomatik olarak ayarlanacaktır ekstra manuel tuşu sayesinde kullanıcının istekleri doğrultusunda hareket eder. Siz kuluçka makinesine tavuk çıkımı almak için tepsiye tavuk yumurtası dizdiniz otomatik veya manuel modda çıkım almak istiyorsunuz.

Kuluçka makinesi tavuk yumurtası çıkım süresi

21 gündür bu süre zarfında makinenizin olması gerektiği değerler ısı 37,5 derece ve bu miktara yakın olan dereceler öngörülmektedir.  Nem oranı ise 55 ila 60 derece olmalı bu süre 18 inci  güne kadar geçerlidir son 3 gün boyunca nem oranı 65 olmalıdır. Dikkat etmeniz geren bir hususta kuluçka makinesi çevirmeyi 18 inci gününde durdurmanız gerekmektedir yumurta içinde oluşumunu tamamlamış civciv çıkım için pozisyonunu ayarlaya bilsin. Çıkım sonrası civcivleri çıkım sepetine koyarak yemlerini sularını verebilirsiniz buranın sıcaklık değerleri de 32 ila 36 derece olması yeterlidir.

Kuluçka makinesi hindi yumurtası çıkım süresi

28 gündür bu sürenin 25 günü gelişim, son üç günde çıkım sürecidir. Hindi yumurtası kuluçka sıcaklığı 37,5 olmalıdır. Nem oranı gelişim sürecinde 60-65 aralığı , çıkım sürecinde ise 65 ila 75 aralığındaki değerlerde olabilir. Bu değerlerinin en idealini kuluçka makinanız ile birkaç çıkım aldıktan sonra kendiniz tespit edip, o değerleri uygulamaya devam edebilirsiniz. Kuluçka makineleri iki bölümü vardır. Birisi olgunlaşma bölümü, biriside çıkış bölümüdür. Olgunlaşma bölümünde yumurtalar 24 gün tutulur. Çıkış bölümünde ise 4 gün tutulur. Bu makinelerin çok gelişmiş olanları var.

Kuluçka makinesi ördek yumurtası çıkım süresi

yaklaşık olarak 28-29 gündür. Muskovi ördeğinde ise 35 gün sürer. Ördek yumurtaları için uygun kuluçka sıcaklıkları 37,4- 37,5  derece Nem oranı 60 ila 70 derece olmalıdır. Kuluçka döneminde yumurtalara ara sıra haftada iki veya üç kere su serpilmelidir. Ördeklerin farklı cinsten oluşan aile sayıları oldukça fazladır. Bizim ülkemizde bulunan ördekler  sarı ördek, beyaz ördek, siyah beyaz ördek ise evcil olarak kullanım amaçlı üretilmiş melez ördeklerdir. Bizim ülkemizdeki ördeklerin belirli bir cinsi veya türü yoktur. Bu evcillik için üretilen ördekler eti için üretilen ördekler, yumurtası için üretilen ördekler ve hem yumurtası hem de eti için üretilen ördekler olma üzere üçe ayrılır.

Etlik ördeklerde,Ruel kagua ırkı ördekler başta gelir. Sağlıklı erkek ördeklerin ağırlığı yaklaşık olarak 5 kiloyken, sağlıklı dişi ördeklerin ağırlıkları yaklaşık olarak 4 kilo civarıdır. Yumurtalık ördeklerde, Indian runner ırkı ördekler dünya sıralamasında başta gelirler. Hem etlik hem yumurtalık ördeklerde, Khaki camobell isimli ırka ait ördekler bu iş için çok uygundur. Bu ırk Imdian runner ırkının ve Ruel kagua ırkının melezi olarak kabul edilir. Bu iş için üretilirler.

Kuluçka makinesi kaz yumurtası çıkım süresi

gereksinimi diğer kanatlılardan çok farklıdır. Sıcaklık 37,8 ile başlar 37,3 düşer son hafta 37,2 dir, nem %85 ve son günlerde %95’e çıkartılmalıdır. Ayrıca 5. günden itibaren yumurtaların üzerine supüskürtülüp 5 dakika soğutulur, soğutma 5 dk. 10 dk. 15.dk. 14. günekadar 30dk.ya çıkartılır, 21.günden son 3 güne kadar 35 dk. dır. hatta son günlerde yumurtaların 37,5 derecelik suda 1 dk. bekletimesi gerektiği de kuluçka makinesinde çıkım alan kişiler tarafından söylenir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.