Kuluçka Makinesi Civciv Bakımı

kuluçka makinesi

Kuluçka makinesi kullanmak aslında göründüğü kadar basit değildir. Küçük bir ihmalkarlık bile civciv çıkımlarında civciv ölümüne neden olabilir kuluçka makinesi hakkında detaylı bilgi edinmeden tekniğini iyi kavramadan civciv çıkımı yapmayın. Öncelikle profesyonel tam otomatik bir kuluçka makinesi temin edin ve kuluçka makinesinden hangi kanatlı canlının çıkımını almak istiyorsanız ona göre bilgi alın nasıl yapılacağı hakkında detaylı araştırmalar yaparak harekete geçin atlanılan en ufak bilgi size hayal kırıklığı yaşatabilir en önemlisi de bir sürü canlıya zarar vermiş olursunuz.

Tüm bu problemlerin önüne geçmek sizin elinizde kuluçka makinesi satın aldığınız firmadan bilgi alabilirsiniz çünkü onlar sürekli müşteri problemlerine yanıt verdikleri için konuya daha iyi vakıf olabilirler bunu yanı sıra yıllardır bu işle uğraşmış artık üretimde profesyonel olmuş kişilerden destek alın tüm bu bilgileri unutmamak için mümkün mertebe not alın. Kuluçka makinesi nin yanında gelen kullanma klavuzunu üretimi yapacak olduğunuz kanatlı canlı türünün olması gerektiği değerleri ve şartları eksiksiz yerine getirin.

Kuluçka makinesi civciv bakımı henüz yumurtadan yeni çıkmış ortalama 5 civcivin rahatlıkla hareket edebilecekleri bir kutu 40 X 40 cm ebatlarında, 35 – 40 cm yüksekliğinde olması gerekmektedir. Buna benzer ölçülerde olmasa bile bu ölçülere yakın bir kutu ölçüleri olabilir, hatta biraz daha küçük olabilir. Kutunun tam üstüne cam bir levha konulur. Üst tarafın 5 te biri açık olması gerekmektedir. Hatta kutuya yan taraflarından birkaç delik açmalısınız. Kutuda 20 veya 40 watt ampul yakılır bu ampul ısıtıcı vazifesi görür hada kuluçka makinesi satın aldığınız yerden ısıtıcı bir lamba satın alabilirsiniz. Sıcaklığı ölçmek için mesela akvaryumlarda kullanılan sıcaklığı gösteren termometreden kullanacaksınız. Sıcaklık ilk 1. hafta 35 derece olacak. Yedinci günden 10. güne kadar 32 – 33 derece dolaylarında olacak. 10. günden sonra 15. güne kadar 30 derece olmalıdır. 15. günden 20. güne kadar 27 dereceye düşürebilirsiniz. Eğer yaşadığınız yerde hava çok sıcaksa ona göre ısıtıcıya özellikle gündüzleri gerek kalmaz. Bir ayı tamamlayınca yazın hiç ısıtıcıya gerek yoktur. Kışın ise iki aylık olana kadar yaşadıkları yerin sıcaklığı 18 derece altına düşmemelidir.

Civciv uyku zamanı Küçük civcivler için ampulün gece gündüz devamlı yanması daha iyidir. Fakat dikkat etmelisiniz, civcivlerinizin geceleri deliksiz bir uyku geçirmeleri doğaya uygun sağlıklı gelişimleri için hayati önem taşır. Bu sebeple, geceleri ampullerin önüne gölge yapan ve yanıcı olmayan bir şey koyun. Az ışık olsa bile civcivler yine uyur. İlk 20 günü atlattıklarında gece lambayı söndürebilirsiniz, civcivler birbirlerine iyice sokularak uyurlar birbirlerini ısıtırlar. Hatta aralarında daha büyük civcivler varsa küçükler onların kanatları altına girerler.

 

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.