Kuluçka Makinesi Elektrik Kesintisi

kuluçka makinesi

Kuluçka makinesi elektrik kesintisi profesyonel amaçlı yada hobi kuluçka makineleri satın alan kişilerin en büyük kabusudur elektrik kesintisi. Peki bunu önüne nasıl geçebilirsiniz ? 300 ila 400 tl civarında standart bir veya iki kw değerinde bir jeneratör bu tür problemlerin önüne geçer ısrarla jeneratör diyoruz bunun nedeni kuluçka makinesi normal şebeke elektriği ile çalıştığından dolayı jeneratör kullanmalısınız müşterilerimiz güç kaynağı kullansak olur mu diye soruyorlar hayır kesinlikle bu bir çözüm yolu değildir. Kuluçka makinesi 120 watt elektiriğe ihtiyaç duyar bu neden alacağınız güç kaynağı bu enerjiyi karşılamayacaktır ve boşuna masraf etmiş olursunuz.

Büyük sanayi tipi kuluçka makinesi için daha büyük jeneratörlere ihtiyaç duyacaksınız bu tip kuluçka makinelerinin güç birim ünitelerinde veya kullanma klavuzunda ne kadar enerji tükettiği kaç watt elektiriğe ihtiyaç duyduğunu belirleyiniz ona göre bir jeneratör tercih ediniz. hobi tipi kuluçka makinelerinde elektiğin kesilme durumlarına Kuluçka makinesi 6 saat sıcaklığını korur 12 saat kesintiler yumurtalar üzerinde % 20 kayıpların yaşanmasına neden olabilir. Bu oran yaşadığınız yerin iklim şartlarına göre farklılıklar gösterebilir yaşadığınız yer 35  derecelerde ise embriolarda gelişim devam eder fakat 35 derece ama kuru iklime sahipse nem oranlarında düşme yaşana bilir buda çıkımda kayıplara sebep olan etkenlerden birisidir. Sanayi tipi kuluçka makinelerinde bu süre daha uzundur ısı yalıtımına sahip kabinli bir kuluçka makinesinde bu süre 12 saat 18 ve 24 saate kadar yumurtaları koruyabilir.

Yumurtaların soğukta kalma süresi: Bunun kesin bir rakamı yok. 32° C dereceden aşağı düşmezse 18 saattir deniyor. Bunu genel bir bilgi kabul edersek ve yarı yarıya hesaplarsak “16 derece serinde en fazla 9 saat dayanır.” Bu hesap yanlıştır çünkü orantının neye göre değişeceğini belirleyen çok faktörler var. Embriyonun kaç günlük olduğu da hesaba katılmalı İlk günlerde çok düşük ısılar değil çok yüksek ısılar öldürücüdür. Son günlere yaklaştıkça ise tam tersi; soğumaların uzun sürmesinde öldürücü risk artar.

Düzensiz ısıların zararı: 36°C ve 38,9°C dereceler güvenli en alt ve en üst son sınırlar. Bu aralık güvenli ısı açısından önemlidir. Aşağısına düşülmemeli, yukarısına çıkılmamalı. Bu son uçlara ise sık sık kayılmamalıdır, daima 37,4 ortalamasına en yakın dereceler sağlanmalıdır. Yüksek ısının zararı 40,5°C derece sıcaklık 15 dakika sürse büyük zarar verir, öldürebilir. Daha uzun sürelisi ve/veya daha sıcağı kesin öldürür. Fakat bununla beraber son günlere yaklaştıkça yüksek ısının vereceği zarar o kadar azalır. Yüksek ısının öldürücülüğü en fazla ilk haftada görülür. Sonraki günlerde yüksek ısının öldürme riski daha azdır.

Düşük ısıların zararı:  36 derecede metabolizma yavaşlar, bu düşük ısı sorunu sık tekrarlanmazsa ve fazla uzun sürmezse hiçbir zararı yoktur, embriyoda gelişme bütün organlarda eşittir, sadece genel bir yavaşlama başlamıştır. Bir günden fazla devam etmemelidir. Çünkü çıkım zamanını geciktirir süre ne kadar uzun sürerse, son gün (çıkım günü) ne kadar ertelenirse, embriyoların o son güne kadar hayatta kalma şansları o nispette azalır.

Embriyoda ğelişimin durması: 27 – 35 dereceler arasındaki sıcaklıkta embriyoda gelişim vardır ama dengesizdir; 35 dereceden yavaş yavaş 26 dereceye inerken organlardaki gelişmeler tek tek durur. Bu sağlıksız sıcaklık derecelerinin uzun sürmesine bağlı olarak embriyonun organlarında sakatlıklar baş gösterir ve embriyo organlar arası dengesiz gelişimlerden dolayı ölür. 27 derece altında embriyoda bütün gelişim durur. Bu tip soğumalar da zararlı ve öldürücü risk ilk günlerde değil son günlerde daha fazladır. Mesela henüz 7 günlük bir embriyo birkaç saat, hatta 24 saat bile süren soğumadan zarar görmez – ısı sıfıra yaklaşsa bile. Sonraki günlerde, çıkım gününe yaklaştıkça öldürücü risk artar. Yedi günlük embriyoda son sınır 24 saattir desek, bu son sınır süresi her gün hızla azalacaktır.

Share:

3 Comments

  1. Ugur 10 Nisan 2018 Reply

    Hocam benim kukucka suresi 8 gunluk elektrik lesintisi opacak 3 saat sizce herhangi bir olumsuzluk olurmu tesekkur ederim

    • bir gün gec cıkım alırsınız kuluçka makine niniz kapagini acıp elektirik gittigin an 5 dk havalandırmayı unutmayın

  2. Seyithan 15 Eylül 2019 Reply

    Usta Ben yurtdisindam burya guvercin yumurtas getirmek istiyor bana yardimci Olá bilirmizinz teskurler

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X