Kuluçka makinesi hakkında genel bilgi

Kuluçka makinesi hakkında genel bilgi

Kuluçka Makinesı kullanıp tam bir başarıya ulaşmak ev tipi kuluçka makinelerinde oldukca zordur ve bilinçsiz kullanıcının elinde el yapımı kuluçka makinaları tam bir felakete sebeb verebilir.bu işte tecrübe çok büyük önem taşır makine en iyisi kalitelisi bile olsa tecrübesiz bilinçsiz kullanıcının eline geçtiği zaman olumlu sonuc alamaz buyuk zararlara yol açar.

Döllü yumurtada her şey demek değildir kuluçkanın son aşamasında embriyo gelişiminin kusursuz ve sorunsuz olmasıda her şey demek değildir önemli olan kısım cıvıcıverin sağ sağlim yumurtalardan çıkabilmeleridir .

Bazı titizike dikkat edilmesi gereken konular vardır bu konulardan birisini bile gormezden gelip ihmal ederseniz büyük zararlara sebebiyet vermiş olursunuz.

Temizlik makine her kullanımdan önce ve sonra muhakkak iyice temizlenmelidir steril olmalıdır.

Makinenizin bulundugu ortam hava cereyanından koruyan bir otam olmalı direk olarak güneşten korunan aynı zamandada çok temiz havalı bir ortamda bulunması gerekmektedir makinenin yanında sona klima ısıtıcı ve sogutucu gibi ürüner olmaması gerekmektedir bunlara dikkat etmelisiniz.

Sıcakık tavuk ördek hindi kuş türleri gibi kümes hayvanlarının yumurtalarının kuluckada gereken ısıyı ve nem hayvanın türünden türüne değişkenlik gösterebilir ama dogal kuluçkada sorun cıkmaması gereklidir.

Yumurtaları belirli aralıklarda cevirmeniz gerekmektedir arastırıp bilen kişilerden bu konuda bilgi alınız

Sıcaklık gereken düzeyde göründugunde yumurtalar konulduktan sonra ısının bı kac derece dustugu görulur ısıyıda buna gore ayarlamanız gerekmektedir.

Ama sakın daha sıcak olsun dıye ayar değiştirmeyin en geç 48 saat içinde termometredeki derecenin düzeldiğini göreceksinizdir.

Bu neden cunki yumurtalar yavas yavas ısınırken ortamında ısılarını  cektikeri için  yumurtalar ısınana kadar termometre düşük bir ısı gösterir buda normaldir bilinçsizce ısı dusuk dıye sakın yukseltmeyın.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

2 Comments

  • Abdurrahman

    Mrblar ben ,30 Mart ta bir yükleme yaptım ve bu yükleme de termostat arızası ndan dolayı ampul ler açık kalıp içerdeki sıcaklık 64°C kadar ulaşmıştı bunda bir sıkıntı olur mu bilgi lazım

    • merhaba 64 dereceyi gördi ise yumurtalar ölmüştür . kuluçka makinesi termostatını iyi ayarlayın 40 üzeri ölüm nedenidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.