Hedef Kuluçka Makinesi ve Fiyatları en-ucuz-kuluçka-makinesi Kuluçka Makinesi Hakkında Genel Bilgiler

Kuluçka Makinesi Hakkında Genel Bilgiler Yorum Yap

Kuluçka Makinesi Hakkında Genel Bilgiler

Kuluçka Makinesi Hakkında ; Kuluçkalık yumurtalardan gerekli ısı, nem, havalandırma ve çevirme düzeni sağlanarak belirli sürede civciv çıkaran makinelere kuluçka makinesi denir

Kuluçka makineleri ile yapılan işleme kuluçkacılık, yumurtadan civciv çıkaran yerlere de kuluçkahane adı verilir. Kuluçka makinesine konulan yumurtalardan döllü olanların oranına döllük oranı veya tohumluk oranı denir. 18. günde yapılan döllülük muayenesi sonucu döllü olduğu belirlenen yumurtalardan elde edilen civcivlerin oranına çıkış gücü denir.

 Kuluçka Makinesi Hakkında Günümüzde elektrikle çalışan dijital paneller sayesinde sıcaklık, nem, havalandırma ve yumurta çevirme işlemini yapan tam otomatik kuluçka makineleri kullanılmakta ve gereken kullanım kurallarına uyulunca yüksek randımanda verim elde edilebilmektedir. Kuluçka makinelerine konan her yumurtadan civciv çıkmaz. Bu olayın çeşitli sebepleri vardır. Kuluçka makinesine konulan her 100 yumurtadan çıkan civciv adedine kuluçka randımanı denir.

Diger fonksiyonlar

Kuluçka makinelerindeki ısı nem ve çevirme fonksiyonlarının yanlış ayarlanmış olması, kuluçka odasındaki aşırı sıcaklık değişimleri, kuluçka odasının havasız oluşu, kuluçka odasının çok soğuk ya da çok sıcak olması, kuluçkalık yumurtaların uygun olamayan şartlarda uzun süre bekletilmesi, sık veya uzun süreli yaşanan elektrik kesintileri, kuluçka öncesi ve kuluçka esnasında hijyen şartlarına uyulmaması, kuluçkaya konulacak yumurtaların çok genç ya da çok ihtiyar damızlıklardan alınmış olması, damızlıklarda yetersiz ve dengesiz beslenme, damızlıklarda yetiştirme hataları, damızlıklardaki hastalıklar ve genetik bozukluklar, erkek/dişi damızlık oranının yanlış oluşu kuluçka randımanını etkileyen faktörler arasında yerini alır.

Kuluçka makinesi alırken

Peki yamamız gereken nedir  bunla ilgili kuluçka makinesini alırken mutlaka yalıtım olayını göz önünde bulunduracağız.

Isı ve nem prodlarının markave modelleride bu konuda büyük önem taşımaktadır sapma olayını kesinlikle ortadan kaldırmalıyız.

Kontrol Paneli cıkış giriş devrelerinin ölcümlerini iyi bilmek  doğruluk payını iyi kontrol etmek gereklidir. Bir çok yazılım vardır bu konuda fakat bilinmelidirki her ülke yazılımcıları  kendi üke iklim sartlarını göz önünde bulundurarak yazılımları yapar buna göre nem ve ısı değeri verir.

Bunlara bağlı olarak  alaçagınız kuluçka makinesini iyice analiz ettikten sonra kuluçka cıkımı adlı yazımızıda okuyarak cıkım hakkındada bilgi sahibi olabilir ve iyi bir kuluçka cıkımı saglayabilirsiniz.

Kuluçka Makinesinin Çalıştırılması

Kuluçka Makinesinin Çalıştırılması ; Öncelikle yumurta tablaların dezenfeksiyonu yapılmış olmalıdır. Kanatlıların yumurtaları farklı büyüklükte olduğu için tablalara konacak yumurtaların büyüklüğüne göre tablalar seçilmelidir.

Şayet tablaların çıtalar vasıtası ayarlanma özelliği varsa yumurtaların büyüklüğüne göre çıta aralıkları ayarlanmalıdır. Bu durum farklı türe ait yumurtaların aynı tablaya yüklenmesine imkân sağlar. Bu durumda embriyonun başı küt uçta ve hava odacığına yakın olarak gelişir.

Eğer yumurtanın sivri ucu yukarıya gelecek şekilde yerleştirilirse embriyoların çoğunun başı sivri yöne doğru yönelecektir. Böylece civciv çıkışa hazır olduğunda civcivin gagası akciğer solunumu için önemli olan hava hücresi ile temas edemeyeceğinden bu embriyolar ekseriye kuluçkadan çıkamazlar ve kuluçka randımanı ile civciv kalitesi düşer.

Kuluçka Makinesinin Çalıştırılması2

Yumurtaların yatık vaziyette yerleştirilmesi de mümkündür ancak bu şekilde birim alana yerleştirilecek yumurta sayısı düşer. Kaz yumurtaları mutlaka yatık vaziyette olmalıdır.

Yumurtaların fiziki muayenesi yapılmalıdır.  yumurta özelliği taşıyıp taşımadıklarına ve özellikle çatlak olup olmadıklarına titizlikle dikkat edilmelidir. Çatlak yumurtalar hemen bozulur ve diğer yumurtalarında bozulmasına sebebiyet verir.

Aynı gün toplanan yumurtalar kuluçkaya konulmaz ve en az bir gün süre ile bekletilmelidir. Kesinlikle buzdolabında bekletilen yumurtalarda yüklenmemelidir. Kirli yumurtaların uygun olamayan yöntemlerle yıkanması da yumurta çıkışına olumsuz etki eder.

Kuluçka Makinesinin Çalıştırılması

Makine çalıştırılmadan önce kuluçka odasındaki konumu çok önemlidir ve makinenin dört bir tarafında en az 40 cm boşluk olmalıdır. Kuluçka odası aydınlatılabilir olmalıdır. Makine üzerine direkt olarak güneş ışığı düşmemelidir. Pencereler dışarıdan haşere girmeyecek şekilde tellenmelidir. Kuluçka odasında kesinlikle hayvan yerleştirmesi yapılmamalıdır. Kuluçka odası sürekli havalandırılmalıdır. Gün içinde oda sıcaklığındaki aşırı değişmeler olmamalıdır. Bu durum kuluçkayı olumsuz etkiler. Makinenin sıcaklık ve nem ayarları yüklenilen kanatlı türü yumurtasına göre ayarlanmalıdır. Makinenin havalandırma sisteminin, çevirme sisteminin de çalışması kontrol edilir. Makine boş olarak çalıştırılır, fakat tablalar hemen yerleştirilmez. Arzu edilen değerlere ulaşıldıktan sonra tablalar yerleştirmelidir. Tablalar ana makinede kalacakları süre ile çıkış ünitesine alınacakları süre tespit edilip kayıt altına alındıktan sonra ana makineye yerleştirilir. Böylece makinenin çalışması başlamış olur. Elektrik kesilmelerinde alternatif enerji sağlayacak otomatik ateşlemeli jeneratörler makineye bağlı bir şekilde hazır olmalıdır.

Makineye yüklenen yumurta adedi, kuluçka edilen yumurtaların konulduğu tarih, kuluçka edilen yumurtaların çıkış bölmelerine aktarılacağı tarih, çıkışın bittiği tarih, konulan yumurta adedi, döllü yumurta adedi, çıkan civciv sayısı, kuluçka randımanı kaydedilerek kuluçka kaydı tutulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Satış Temsilcisi