Kuluçka Makinesi Hakkında…

Sağlıklı civciv yetiştirmek istiyorsunuz ve kuluçka makinesi kullanmaya karar verdiniz. Ev yapımı kuluçka makinesi kullanmak istemiyorsunuz; çünkü bu makinelerin yapımından kaynaklanan sıkıntıları ya çeşitli yerlerden okudunuz ya da gördünüz. Bu noktada sizin için çözüm yolu hazır kuluçka makinesi almak. Ama unutmayın hazır kuluçka makinesi almak da sizi hedefinize ulaştırmayabilir. Peki, ama neden? Çünkü kuluçka makinesini kullanmak için bile tecrübeye ihtiyacınız vardır. Tecrübesiz birinin elinde en iyi makine bile işlevini yerine getiremez.

Unutmayın döllü yumurta bütün her şeyin çözümü değil. Aslında kuluçkanın son gününe kadar embriyo gelişiminin de kusursuz olması önemli değil. Önemli olan civcivin kuluçkadan sağ salim ve zamanında çıkabilmesi…

Kuluçka Makinesinin Olmazsa Olmazları

Makine her kullanımdan önce ve sonra temizlenmeli; sterilizasyonu gerçekleştirilmelidir. Kuluçka makinesi cereyanlı ve güneşli bir ortamda bulunmamalıdır. Aksine temiz, havadar bir ortamda bulunmalıdır. Makinenin yakınında soba, kalorifer ve klima gibi ortamı aşırı sıcak ya da soğuk tutacak herhangi bir makine bulunmamalıdır. Bazı kümes hayvanlarının –tavuk, hindi ve ördek gibi- yumurtaları için kuluçkada gereken ısı ve nem de küçük farklılıklar olabilir. Yalnız bu farklılıklar doğal kuluçkalamada dikkate alınmaz. Kuluçka makinesinde yapacağınız küçük değişikliklerle mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Makine içinde yumurtaları çevirmeniz de dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan biridir.

Kuluçka Makinesi Ayarları…

Kuluçka makinesi ayarlarındaki mükemmel ortalamayı yakalamak için bir gün önceden makineyi çalıştırarak gerekli ısı ve nem oranını tutturmalısınız. Makine ısısı 37,2 derece ile 37,8 derece arasında olmalı, nem oranı % 60 – 65 civarında olmalı ki bu oran ıslak termometre ile ortalama 28,3 derece ile 31,1 derece arasında olmalıdır. Oksijen oranı % 20’nin üzerinde olmalı karbondioksit oranı ise % 0,5’in altında olmalıdır. Havalandırma ise dakika da 365 santimetre küp civarında olmalıdır.

Unutmamanız gereken yumurtalar kuluçka makinesine konduktan sonra sıcaklık değerleri 1 ile 2 derece arasında düşebilir. Paniğe kapılmayın ve makinenizin sıcaklık dereceleriyle oynamayın. 2 gün içerisinde derece normal seviyesine gelecektir. Makineye giren yumurtalar ancak bu geçecek 2 gün içerisinde makinenin sıcaklığına alışır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.