Kuluçka Makinesi İle Civciv Çıkarma

Kuluçka Makinesi İle Civciv Çıkarma

Kuluçka Makinesi  İle Civciv Çıkarma. Kuluçka makineleri aslında doğal kuluçka işleminin taklidinden başka bir şey değildir. Piyasada bulunan kuluçka makineleri nin kendi imkan ve gerekli boyuttakini almanızı öneririz. Kuluçka makinesi’nin boyutları ve havalandırılması çok önemlidir makine içerisindeki hava sirkülâsyonu makinenin her tarafına eşit dağıtılmalıdır Çünkü Yumurtanın içindeki canlının yaşaması için ilk önce oksijen alması  gerekir.

Kuluçka makine’lerinde tavuk için  yumurtan ilk 18 gün kalmasını gelişim dönemi son 3 günkü dönemi de çıkım dönemi olarak kabul edilir. Gelişim dönemindeki makinenin sıcaklığı 37.5–37.7 C arasındadır.
Çıkım dönemi yani son üç günkü sıcaklığı   36.1—37.2 c arası olması gerekmektedir. İyi bir kuluçka makinesinde sıcaklık sabit kalmalıdır. Kuluçka makinelerinde sıcaklık kadar nem de önemlidir. Gelişim dönemindeki nispi nem %55- 65  arsındadır Çıkım dönemindeki nispi nem %70-75 arasında olmalıdır  makinelerin içinde çoğu zaman içi dolu su kapları makinenin nem ihtiyacını karşılar bir çok küçük ebatlı makineler in bu kapların doldurulması sırasında her kapı açılışında makinenin nemi kaçar bunun için otomatik yani suyu kendi depodan alan bir sistemle çalışılması iyi olur.

Yumurtalar kuluçka  makinesine dik uçları aşağıya gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Kuluçka makineler inde  çevirme büyük önem taşır gelişim döneminde yumurtalar (tavuk için 18 gün)  45 derecelik bir açı ile öne ve arkaya doğru günde en az  6–8 defa çevrilmelidir makinenizin özelliklerinde bu secenek varsa her 2 saate ayarlayıp makinenizin cevırmesini saglayanilirsiniz. buradaki amaç yumurta sarısının kendi ağırlığı nedeni ile dibe çöker çevirme ile bu giderilir çıkıma son 3 gün kala çevirme yapılmaz.
Yumurtada n civciv çıkışları aynı günde olmayabil ir boyutları küçük yumurtala r daha erken çıkarlar yani 19 günden çıkış başlayıp 21 gün hatta 22 güne kadar sürebilir  bazı kanatlıların kuluçka süreleri aşağıda verilmiştir.
Tavuk            21   gün
Hindi             28   gün
Kaz                30  gün
Keklik            24  gün
Ördek            28  gün

(pekin)
Sülün            26   gün

(yerli, ringneck)
Tavus kuşu  28   gün

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

9 Comments

 • senar

  Bende dünyorum ama pek bilmiyorum

 • 21 gun oldu cikan civciv yok neden

 • Merhaba
  Kuluçka makinası almak istiyorum ben Amatör ce civciv üretme istiyorum. Çok ilgimi çekmektedir bana yardımcı olursanız sevinirim. 05323340494,,

  • nazım bey KULUÇKA MAKİNESİ için sizi arayacağız

 • Alperen

  Kuluçka makinesinde civcivin çıkacağı zaman civciv kendi mi çıkıyor yoksa yumurtayı çatlatmamız mı gerek

 • aytekin

  Bende yapmak istiyorum.hangi makina yi önerisinin

 • Mizgin Polat

  Merhaba, tavuk kuluckalama isleminde kaz da oldugu gbi sogutma ve su püskürtme islemi yapmamiza gerek var mi? Varsa kacinci gun hangi araliklarda sogutmaliyiz. Tesekkurler

 • Hasib

  Kapasitesi yuksek makinalarda civcivler ciktiktan sonra ikinci sefer yumurtaları koymak icin belirli bir sure var mi, yoksa bir iki günlük temizlik ve dezenfekte yeterli mi olur?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.