Kuluçka Makinesi Kullananlar Dikkat! (1)

ask-kuluçka-makinesi-fiyatları

Kuluçka Makinesi Kullananlar Dikkat!

Kuluçka Makinesi

Kuluçka makinesi kullanımında bazı püf noktaları vardır ki asla gözden kaçırılmaması gereken noktaları içerir. Bu yazımızda bu noktalara dikkat çekeceğiz.. Öneriler size iyi bir performans almakta yardımcı olacaktır…

*Kuluçka makinesini kullandığınız oda sıcaklığı 23 derece ila 27 derece arasında olması lazımdır. Aksi takdirde kuluçka sürecinde ciddi performans düşüklüğü olacaktır..

*Isıtıcı ve soğutucu cihazları kış ve yaz aylarında özenle kullanmanızı tavsiye ederiz. Tavsiye edilen oda nem oranı yüzde 50 ila yüzde 55 arasıdır. Kapalı alanlar ve havalandırması olmayan alanlar kuluçka döneminde performans düşüklüğü sağlar.

*Kuluçka makinesinin altında, temiz hava girmesi için delikler vardır. Bu nedenle kuluçka makinesini yumuşak zeminlere (halı, battaniye vs…) koymayın.

*Kuluçka makinesini koymak için tercihen masa gibi düz zeminlerde kullanılması tavsiye edilir. Çünkü havasızlık yumurtaların içindeki ceninlerin ölmesine neden olur.

*Kuluçka makinesinin üstündeki deliklerin üzerine bir şey koyulmamasına ve deliklerin tutulmamasına dikkat edin.

*Civciv çıkım döneminde (son 3 günde) özellikle bir kaç civciv çıktığında kesinlikle kuluçka makinesinin kapağını açmayınız. Kuluçka makinesinin elektronik aletlerini kurcalamayın ve değiştirmeyiniz, ekstradan bir değişiklik sağlamayınız.

*Kuluçka makinesini kullanmadan önce, kullanım kılavuzunu ve kuşlarla ilgili olan kuluçka kitaplarını okuyunuz.

*Kuluçka; kuluçka makinesi, döllenmiş yumurta ve makine operatörü olmak üzere 3 önemli konudan oluşmaktadır.

*Dünyanın en iyi kuluçka makinesine sahip olsanız bile kalitesiz yumurtalar ve tecrübesiz operatörlük, kuluçka işleminizi başarısızlıkla sonuçlandıracaktır.

*Kuluçka işlemini ilk kez deniyorsanız, pahalı ve nadir bulunan kuşların yumurtalarını denemeyin. 1 veya 2 kez tavuk gibi ucuz yumurtaları deneyip tecrübe kazandıktan sonra pahalı yumurtaların kuluçkasını yapmanızı tavsiye ederiz

*Zamanı geçmiş yumurtaları kullanmaktan sakının. Döllenmiş yumurtalar en iyi korunmaları şartıyla en fazla 3 gün bekleyebilir.

*3 günden sonra her geçen gün yumurtanın civcive dönüşme şansı azalır. Yumurtanın 5 gün sonra civcive dönme şansı yüzde 60’dır. 8 gün sonra bu oran yüzde 15’e düşmektedir.

*Yumurta kontrol lambasını kullanarak dölsüz yumurtaları tespit edip makineden çıkartınız. Makinedeki yüksek sıcaklık bu yumurtaların bozulmasına ve çıkardıkları gazlar yüzünden diğer yumurtaları boğabilir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.