Kuluçka Makinesi Kullananlar Dikkat! (2)

Kuluçka Makinesi

*Kuluçka dönemi sırasında 5. gün ve 9. gün döl kontrolünü tavsiye ederiz.

*Oda sıcaklığındaki değişiklik maksimum 4 derece olmalıdır. Aksi halde yumurtalara gelen şok sonucu kuluçka dönemi başarısız olabilir. 23 derece ve 27 derece arası tavsiye edilen oda sıcaklığıdır.

*Edindiğiniz döllenmiş yumurtaları hiç bir zaman buzdolabında tutmayınız. Kuluçka işlemi başlamadan 18 derecede ve yüzde 55 nem oranında bir yerde tutup, her 3 saatte bir yumurtaları çeviriniz. Aksi halde yumurtadaki döl yumurtanın kabuğuna yapışır.

*Yumurtaları kuluçka makinesine koymadan önce bir kaç saat 25 derecelik oda sıcaklığında tutun aksi halde cenin terleyebilir ve sıcaklık şoku yaşayabilir.

*Kuluçka dönemi bittikten sonra civcive dönüşmeyen yumurtaları kırıp ve incelenmesini tavsiye ederiz. Unutmayın ki içinden ölü cenin çıkmayan yumurtalar, döllenmiş yumurtalar değildir ve bu problem sizin makinenizden kaynaklanan bir problem değil.

*Yumurtaları kuluçka makinesine yerleştirirken, yumurtaların sivri uçları aşağı tarafa bakmalıdır.

*Kuluçka makinesine yumurtaları koymadan önce yıkamayın. Sadece kuru bir diş fırçasıyla yumurtanın üstündeki lekeleri temizlemeye çalışın. Çok büyük veya çok küçük yumurtaları kullanmayın.

*Elektrikler kesildiği taktirde, akü ile çalışan modeller kullanıyorsanız araba akünüzü bağlayabilirsiniz. Unutmayın ki hemen bu işlemi yapmazsanız makinenin iç sıcaklığı düşeceğinden kuluçka işleminiz başarısızlığa uğrayabilir.

*Yumurtaları makineye koymadan 24 saat önce, makinenizi elektriğe takıp ve onu hazır bir şekilde tutun. Akü ile çalışan modeller için bir araba aküsünü de şarj olmuş şekilde acil durumlar için bekletiniz.

*Sıcaklık ayarı için makinenin içini istediğiniz sıcaklığa getirmek için “SET” düğmesine basıp, ‘bip’ sesini duyduktan sonra “UP” ve “DOWN” düğmeleri ile ayarladıktan sonra yine “SET” düğmesini basılı tutun, 30 dakika sonra makine istediğiniz sıcaklığa gelmiş olacaktır.

*Nem oranı ayarı için özel bir kap yapılmıştır. Bu kaplarda oluklar bulunmaktadır. Nem oranını ayarlamak için bu olukların bir kaçına ya da tamamına su dolması gerekir. Nemli veya kuru bölgelerde değişiklik gösterebilir.

*Nem oranını kontrol etmek için cihazın üstündeki nem göstergesini kullanabilirsiniz. Kuluçka makinesini temizlemek için asla kimyasal maddeler kullanmayınız.

Kuluçka Makinesi

 

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.