Kuluçka Makinesi Kullananlar Dikkat! (3)

büyük-kuluçka-makinesi

Kuluçka Makinesi

*Kuluçka süreci iki ana evreden oluşmaktadır. Bunlar gelişim ve çıkım süresidir.

*Gelişim süresinde yumurtalar kuluçka makinasının içinde sürekli çevrilir ve bu dönemde cenin yumurta içinde büyümeye devam eder.

*Tavuk yumurtası için bu süre 18 gün sürer. Bu dönem de sıcaklık 37,8 derece ve nem oranı yüzde 60 olmalıdır.

*Çıkım süresinde yumurtalar artık çevrilmez ve civciv yumurtadan çıkmaya hazırlanır. Bu dönem de sıcaklık 37,4 derece ve nem oranı yüzde 70 olmalıdır.

*Kuluçka dönemi her kuş için farklı dönemi oluşturmaktadır. Bu nedenle size yardımcı olabilecek konular hakkında bilgi sahibi olmanız yararlı olacaktır.

*Yumurtaları kuluçka makinesine yerleştirdiğiniz günü mutlaka not edin.

*Gelişim süresi bittikten sonra kuluçka çevirme viyölünden çıkarıp, yumurtaları yan yatırarak kuluçka çıkım sepetine yerleştiriniz. Bu işlem esnasında oda sıcaklığının 30 derece olmasına özen gösterin.

*Yumurtaların yerini değiştirmeden gerekli rutubeti çıkım zamanı için sağladığınızdan emin olun. Yumurtalara kesinlikle bir darbe vurulmasın veya sert davranılmasın.

*Yumurtaları çıkım zamanı için çıkarıp hazırlamak maksimum 5 dakika sürmelidir.

*İlk civciv yumurtadan çıktıktan sonra acele etmeyin ve kapağı açmayın, yeni çıkan civcivler 48 saate kadar bir şeye ihtiyaçları yoktur.

*Çıkım sürecinde makinenin kapağını açmanıza gerek yoktur sadece bu sürecin 2. günü çıkan civcivleri çıkarmak için ve 4. günü (son gün) çıkan diğer civcivlerini çıkarıyoruz.

*Çıkım dönemi için en uygun zamanlama kollanmalıdır. Gelişim döneminin bittiğini en iyi ilk civcivin yumurtasını deldiği zaman anlarsınız.

*Örneğin tavuk yumurtasının gelişim dönemi 18 gündür. Bazen 17. günde çıkım dönemi başlayabilir.

*17. – 18. – 19. gün fark etmeden ilk yumurta kabuğu kırıldığı zaman çıkım dönemine geçeriz. Eğer ki 19. güne kadar bekledikten sonra yumurta kabuğu kırılmadıysa beklemeden direk olarak çıkım dönemine geçeriz.

*Başarısız kuluçka dönemi oluşması halinde buna neden olan noktalara da dikkat etmek gerekir.

*Bu dönemin başarısızlığa uğraması, makinenin düzgün kullanılmaması veya makinede teknik arıza olmasından kaynaklı olabilir. Kuluçka Makinesi

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.