Kuluçka Makinesi Nasıl Yapılır?

kuluçka-makinesi-dış-panel

Kuluçka Makinesi Nasıl Yapılır

Kuluçka makinesinin nasıl yapılacağına ilişkin gerekli bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Doğadaki tüm kanatlıların yumurta üzerine 21 gün basarak, 21 gün sonunda yavrularını dünyaya getirdiği sürecin adına kuluçka denilmektedir.

Yapılan kuluçka makinesi doğadaki kanatlıların yumurtalarına göstermiş olduğu ilgiyi ısıyı, nemi, çevirmeyi sağlaması gerekir. Sadece ampul, fan ve su koyarak kuluçka makinesi yaptığını iddia edenler, eksik bilgi ve yaptıkları hatalar nedeniyle birçok canlının ölümüne neden olmaktadır.

Kuluçka makinesi yapımı için gerekli malzemeler;

Kuluçka Makinesi Nasıl Yapılır : ısı yalıtımlı kabin,  kontrol cihazları, ısı kontrol cihazı, nem cihazı, çevirme kontrol cihazı, çevirme motoru, ısıtıcı, olarak rezistans ya da ampul, nem üretimi için nem cihazı, (nem nozülü),  fanı, siviç, aliminyum profil ya da demir,  viyolu, kuluçka makinası çıkım sepetinden oluşmaktadır.

Kuluçka makinası yapımı için içerideki ısıyı salmayan kabin tercih etmeliyiz. Bunun için kullanılmayan bir buzdolabı tercihi en iyi tercihtir. Buzdolabının motoru işimize yaramayacağı için sökmek daha iyi olacaktır. Daha sonra koyacağımız yumurtaya oranla dolaba oksijen girişi için delikler açılmalı. Bu delikler 50 yumurta 500 yumurta kapasitesi için farklılıklar gösterir.

50 yumurta için bir örnek;

Kalem kalınlığında 4 veya 5 delik aşağıya temiz hava girişi için bir matkap açılır. Yine yukarıya 4 veya 5 delik kötü hava çıkışı için açılır. Alttaki deliklere yakın yere kuluçka makinesi fanı yerleştirilir. Bu işlem hem temiz hava girişi hem kuluçka makinesi içerisindeki hava sirkülasyonu sağlanması içindir. Makine kabinine oranla içerideki havayı devir daim edecek kadar büyüklükte 1 veya 2 fan kullanılmalıdır.

Kuluçka makinesi raflarını tutturmak viyolleri yerleştirmek için profil demire veya alüminyuma ihtiyaç vardır. Buzdolabına oranla dikdörtgen bir çember yapılarak buzdolabı içerisinde sağ sol olmak üzere vidalanır sabitlenir. İçerideki profil ölçülerine göre viyol konulacak raf yapılır. Bu raflar içerisine çıkım sepeti girecek şekilde boşluk verilerek profile monte edilir. Yaptığımız profilin üst kısmına profile kuluçka makinesi çevirme motorunu sabitleriz. Motoru sabitlemeden önce rafların kenarından ince bir çubuk ile bağlantı atmalıyız ki motor döndükçe raflarda dönebilsin.

Raflara bağlantıyı attıktan sonra bu çubuğun ucunu motoruna bağlıyoruz. Motorun dönen uç kısmına bir parça monte etmek gerekir. Döndükçe rafları döndürebilmesi için, bisiklet pedalı mantığı uygulanmalı. Bu sayede raf işlemini hallettikten sonra  kontrol cihazlarının bağlantıları yapılır. Bunlar,  ısı kontrol cihazı (termostat), kuluçka makinesi nem kontrol cihazı,  çevirme kontrol cihazı, ve olası bir hatada alarm,  ısıtıcısı olarak rezistans, kuluçka makinesi ampulü, ya da armut ampul, tercih edilerek ısı sağlanır. Kuluçka makinesi nem cihazı, (nem nozülü)  kuluçka makinesi viyolü, viyol, kullanarak tap otomatik kuluçka makinesi yapılır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.