Kuluçka Makinesi Tavuk Yumurtası

Gurk olan bir tavuk ortalama kuluçkaya yatma süresi 20 ila 35 gündür bu süre içinde yumurtalarını belli bir yere toplar tavuklar içgüdüsel davranarak bir defasında 16 ila 20 yumurtaya yatar fakat bu hem tavuk için hemde yumurtalar için zararlıdır normal bir köy tavuğunun  kuluçkaya yatırılması minimum 10 maksimum 12 yumurta olmasında fayda var çok fazla yumurta olduğu taktirde tavuk bunların hepsini altına alamaz dışarıda kalan yumurtaların çürüme olasılığı fazla olur kuluçkaya yatan tavuk sürekli bu yumurtaları çevirdiği için kuluçka dönemi uzar bu süre zarfında dışarıda kalan yumurta sayısının fazla olması nedeni ile zayiat daha fazla olabilir.  Kuluçkaya yatan bir tavuk nadiren ortalama olarak günde bir kaç dakika yuvasını bırakır bu yuvanın meraklısı olan diğer tavuklar yumurtalara zarar verebilir kuluçkaya yatan tavuk yüksek sesle yaygara çıkararak yuvasını emniyete alır oldukça zahmetli olan bu süreç çoğu üretici tarafından pek kabul görmez. Bu nedenle çoğu tavuk üreticisi ve tavuk meraklıları için tam otomatik kuluçka makinesi kullanır kuluçka işlemini atlamak isteyen bir kişi dışarıdan yeni çıkmış civciv satın alabilir ama maliyeti her zaman daha fazla olur. Ayrıca meraklısı olan bir kişi  böyle bir mucizenin oluşumuna şahitlik etmek tecrübe ve deneyim kazanmak istemez.

Kuluçka Makinesi Tavuk Yumurtası

56 lık kuluçka makinesi

İhtiyacınız doğrultusunda bütçenize uygun bir kuluçka makinesi satın alarak bu tecrübeye sahip olabilirsiniz. tabiki kuluçka makinesi var kuluçka makinesi var il deneyim ve tecrübeler için orta ayar otomatik bir kuluçka makinesi alarak işe başlamanızda yarar var. Bunun nedeni eğerki bu işe yeni başlamış biriyseniz düşük bütçe iei deneyim ve tecrübe amaçlı orta seviye bir kuluçka makinesi işinizi görecektir ha benim param çok sıkıntı yok diyorsanızda bu sizin bileceğiniz bir iş ilk etapta bütçeyi düşük tutmanın nedeni deneyim ve tecrübe kazanmak kuluçka makinesini profesyonel anlamda kullanmaya başladığınızda zaten makinenin size yetersiz geldiğini anlarsınız. Daha sonra kaliteli tam otomatik profesyonel bir kuluçka makinesi satın alarak daha çabuk ilerleme kaydedersiniz.

Deneyim kazanmak amaçlı orta seviye bir kuluçka makinesi aldınız önüne gelen her yumurtayı çıkarmaz  olması gereken döllü sağlıklı ve taze yumurta bu özelliklere sahip yumurtaları kuluçka makinesine dizerken sivri uçları üste gelecek şekilde koymalısınız. Kuluçka makinesine nem üretmesi için belli bir miktar su eklemeniz gerekecektir kuluçka makinesinin kullanma talimatlarına uygun olarak su koydunuz makineyi çalıştırdınız makine haznesinde yumurta oluşumu ortamı oluşturma süresi ortalama 20 ila 30 dakika arasında gerekli değerleri sağlayacaktır.

Kuluçka makinesi haznesinde sürekli 37,5 derece ısı olması gerekir nem oranıda ilk 18 gün için 55 ila 60 derece iyidir çıkım alınacağı son günlerde 65 ila 75 derece nem olması gerekir kuluçka makinesi haznesine oksijenin girmesi ve karbondioksitin çıkması için delikler bulunur bunların açık olduğundan emin olun belki ilk çıkımlarda deneyim kazanamasanızda 4 ila 5 çıkımda makineye tam hakim olabilirsiniz.

kuluçka makinesi

Kapasitesinin yetmediğini düşünerek daha hasas ayarlara sahip daha kalite profesyonel kabinli makine alarak üretiminize devam edebilirsiniz. Şimdi niye bir daha bir daha kuluçka makinesi alayım almışken en iyisini ve profesyonelini alırım diye düşüne bilirsiniz ya istediğiniz verimi alamayıp deneyim ve tecrübe sahibi olamadınız ve bu iş sizi oldukça yordu sıkıldınız bıraktınız çok az bir maliyetlemi deneyim sahibi olmak istersiniz yada çok maliyetlemi karar sizin.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X