Kuluçka Makinesinde Döl Kontrolü Nasıl Yapılır?

250-yumurtalık-kuluçka-makinesi-fiyatları

Kuluçka Makinesinde Döl Kontrolü Nasıl Yapılır?

Civciv üretiminde kuluçka makinasının özelliklerinin, ısı ayarının, neminin, çevirme oranı ve zamanının önemi kadar kuluçka makinasına konan yumurtalarında temiz, iri, düzgün olmasının yanında döllü olmasının da önemi büyüktür.

KONTROL KUTUSU NASIL YAPILIR?

Bu nedenle kuluçka makinasına koyacağımız yumurtaları özel ışıklarla koymadan veya basit ışıklı kutuyla 7-10 gün sonra boş mu, dolu mu yani yumurta döllü mü dölsüz mü diye kontrol edilmesi gerekir. Bu yöntem çıkım sonunda hem yumurtaların hem de Kuluçka Makinesi çıkım yüzdesini hesaplamamızda yardımcı olacak ve daha doğru sonuçlar çıkacaktır. Sizlere basitçe yumurta döl kontrolü yapabilmek için size kontrol kutusunun yapılışı ve kontrolü hakkında yardımcı olmaya çalışacağım.

YUMURTA IŞIĞI GEÇİRİYOR/GEÇİRMİYORSA

Öncelikle yaklaşık 20x10x10 cm civarında plastik, mukavva, duralit veya kartondan bir kutu yapmalıyız. Sonra bu kutunun içine lamba duyu yerleştirip 75-100 watlık ampül takıyoruz. Sonra kutunun üst kısmını yumurtanın yarısının gireceği kadar delik açalım. Kontrol kutumuz hazır demektir. Şimdi kuluçka makinasından aldığımız yumurtayı ışığı yakıp açtığımız deliye koyalım. Yumurta ışığı geçiriyorsa ışık sarı ve kırmızı renkte düzgün görünüyorsa o yumurta boş, dölsüz demektir. Kuluçka Makinesi O tür olan yumurtaları tekrar makinaya koymaya gerek yok atabiliriz. Yumurtayı ışığa koyduğumuzda ışık geçmiyorsa koyu renk veya siyah gözüküyorsa o yumurta dolu, civciv oluşmaya başlamış demektir. O yumurtaları soğutmadan tekrar makinaya koymalıyız.

ÖNEMLİ BİR NOT!

Civcivi besleyen embriyo ve civciv oksijen ihtiyacını yumurta boşluğundaki bölümden karşılar. Bu durumda civciv hava boşluğunun yakınında oluşup büyür. Yani civciv hava boşluğuna yakın olduğu için oradan yapılacak ışık testi daha kesin sonuç verir. Kuluçka Makinesi Yumurta içerisinde embriyo öldükten 3 saat sonra onu besleyen kan damarları da görünmez. Bu şu demek yine yukarıdan bakıldığında civcivin yaşayıp yaşamadığı daha net belli olur. Yumurtaya aşağıdan ışık verildiğinde sonuç almak zorlaşır. En iyi sonuç yukarıdan yaklaşık 80 derecelik açı ile bakmak daha olumlu sonuçlar verir. Civciv oluşmuşsa bile yaşayıp yaşamadığını da belirlemiş olursunuz. Kuluçka Makinesinde Döl Kontrolü Nasıl Yapılır?

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.