Kuluçka Makinesinden Nasıl Verim Elde Edilir? (1)

Kuluçka makinesinin bulunduğu oda içi sıcaklığının 23-27 derece arasında bir sıcaklık değerine sahip olması lazımdır. Aksi takdirde kuluçka randımanı düşük olur. Ayrıca olması gereken oda içi nem oranı da % 50-55 arasında olmalıdır. Havalandırması olmayan kapalı alanlar kuluçka dönemi sonunda performans düşüklüğüne neden olur. Kuluçka makinesinin içinin havasız kalmaması için kuluçka makinesi düz zeminlere yerleştirilmelidir. Ayrıca kuluçka makinesinin üstündeki deliklerinde üzerine bir şey konulmamalıdır.

YÜKSEK RANDIMAN NASIL ELDE EDİLDİR?

Kuluçka randımanını yükseltmek için bazı kurallara uymak gereklidir. Bunlardan ilki döllenmiş yumurta kullanmaktır. Zamanı geçmiş yumurtalar kullanılmamalıdır. Döllenmiş yumurtaları çok fazla bekletmemek gereklidir. Çünkü bekleme süresi arttıkça yumurtaların civcive dönme şansları azalır. Döl kontrol cihazı kullanılarak yumurtalar kontrol edilmeli ve dölsüz yumurtalar ayrılmalıdır. Çünkü makinedeki sıcaklık bu yumurtaların bozulmasına ve bunun sonucunda çıkardıkları gazlar yüzünden diğer yumurtaların da bozulmasına sebep olur. Genel olarak bunların kontrolünün 5. ve 9. günü yapılması tavsiye edilir. Oda içi sıcaklık değerleri arasında maksimum 4 derece farklılık olmalıdır. Aksi halde kuluçka sonucu başarısız olabilir. Döllenmiş yumurtaların makineye yerleştirilmeden önce buzdolabında tutulmaması gerekir. Bekleme süreci boyunca yumurtaların çevrilme işlemi göz ardı edilmemelidir. Yumurtaların kuluçka makinesine yerleştirilmesi sırasında sivri uçları aşağıda olmalıdır.

KULUÇKA SÜRECİ İKİ BÖLÜMDEN OLUŞUR

Kuluçkalık yumurtalar kuluçka makinesine yerleştirilmeden önce yıkanmamalıdır. Kuru bir fırça yardımıyla temizlenmeleri yeterli olacaktır. Çok büyük ve çok küçük, şekli bozuk veya dışı pürüzlü yumurtalar kuluçka işlemi için uygun değildir. Yumurtalar kuluçka makinesine yerleştirilmeden önce kuluçka makinesi çalıştırılmaya başlanmalıdır.  Kuluçka süreci gelişim süreci ve çıkım süreci olarak iki bölüme ayrılır. Gelişim süreci boyunca embriyo yumurta içinde büyümeye devam eder. Bu süre boyunca yumurtaların çevrilme işlemi devam eder. Çıkım sürecinde ise yumurtaların çevrilme işlemi durur. Kuluçka süreleri her cins için farklıdır.

KULUÇKA MAKİNESİ İLE CİVCİV ÜRETİMİ

İlk başta tam otomatik kuluçka makinesine koyulacak yumurtaları seçerken, yumurtaların döllü olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca embriyo gelişimi sırasında, embriyoların sağlıklı olarak gelişimlerinin sağlanması için gereken şartların kusursuz yerine getirilmesi gerekmektedir. Bütün bunların hepsi sağlandıktan sonra geriye kalan en önemli unsur civcivlerin sağlam ve sağlıklı bir şekilde zamanında yumurtadan çıkabilmelerinin sağlanmasıdır. Otomatik kuluçka makinası ile çıkım yapılarak başarılı sonuç elde etmek için gerekli olan 5 ana unsur vardır. Bunlar; temizlik, sıcaklık, nem, havalandırma, çevirme sistemidir.

SOĞUTUCU YA DA ISITICI BULUNDURULMALIDIR

Civciv çıkartma makinası her kullanımdan önce iyice temizlenmeli ve sterilizasyonu sağlanmalıdır. Ayrıca kuluçka makinasının bulunduğu ortam çok fazla güneş almamalı, hava sirkülasyonundan uzak olmalı ve aynı zamanda temiz hava bulunan bir yerde olmalıdır. Kuluçka makinesinin yakınında bir soğutucu ya da ısıtıcı olmamalıdır. Tavuk, ördek, hindi gibi kümes hayvanlarının yumurtalarının kuluçkaları için gereken ısı ve nem arasında ufak ufak farklılıklar vardır. Embriyoların yumurta kabuğuna yapışık kalmaması için çevirmenin de çok büyük önemi vardır çünkü çevirme düzenli yapılırsa yapışma sorunu olmayacaktır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.