Kuluçka Makinesinden Yeni Çıkan Civciv Bakımı

500-luk-kulucka-makinesi-fiyatı

Yeni Çıkan Cıvciv Bakımı Nasıl Olur. ?

Kuluçka Makinesinden Yeni Çıkan Civciv Bakımı Nasıl Olur Sizlere Anlatmaya Çalışacağız

Merhaba değerli kanatlı severler öncelikle belirmek isterimki, ilk 10 gün icin çok hassas bir dönemdir. Doğaları geregi yeni çıkan civcivler belirli miktarda nem ve ısıya ihtiyaç duyarlar. Bunun yanı sıra yemleme ve sulamada çok dikkatli olmak gerek.artı imkan varsa karma aşıda önemlidir.

a ) Civciv için Isıtma ve nem

Tavuk,Ördek,Keklik,Bıldırcın,Kaz,Hindi,Sülün vb.Tüm kanatlı civcivleri yumurtadan cıktıkatan sonra dışarıdaki ortama ayak uyduramzlar ve ilk defa tanıdıkları üsüme duyuları gelişmeye başlar. Dogal kuluçkakada bunu anne yada baba yapar. Kuluçka makines ile üretim yapan arkadaşlar bunun bazen bilincinde olmaya biliyolrlar.Civcivler biraz gelişim sağlayanakadar ve tüyleri iyice sıklaşana kadar , iste bu evrede yani ilk 10 günlük civcivi gelişim sürecinde civciv vucut ısıssını 28 derece gibi bir sıcaklıkta tutmak gerekir.Aynı zamanda nem olarakta %35 lerde gibi bir nemde olması iyidir.

Bu ilk gelişim sürecinde  bu ısı ve nemi sağladığınız taktirde civcivleriniz ölmeyecek hatta cok daha iyi gelişeçeklerdir.

Bunu belirli ısıtıcılar  yardımı ile veya diğer ısıtma yöntemleri ile sağlamanız mümkündür 10 günlük evreden sonra  civ civ krndini toparladğı için artık gerek duymaz .

b ) Yemleme ve Sulama

Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise yemdir. Yeni doğan civcviler iri taneli tahılllarla değil 0 yem dedigimiz hem besleyici hemde kursaklarının daha cabuk eriteceği yemlerle beslenmelidir. Eğer iri taneli olursa kursak öğütmeyi tam yapamaz ve civ cvi dışkı atarkende kabızlık yaşar.Günlük sürekli yemlemek yerine kabız olmaması adına ara ara yem vermeniz daha makbuldür.Su herzaman olmalıdır önlerinde suyu eksik etmeyiniz.

c ) Kafes veya Barınak

Civcivlerin bulunduğu kafesin veya barınağın sürekli olarak kuru olması aynı zamanda temiz olmasda çok önemlidir.Bilindiği üzere hayvan gübresinde amonyak bulunmaktadır . Altları kuru ve temiz olmadıgı taktirde buamonyak buharlaşarak hayvanlarda solunum yolu hastalıklarına neden olmaktadır.Aşı yoksa bu hastalıklar civ civlerinizin ölümüne neden olmaktadır.

altlarını kuru ve temiz tutmak adına kum veya talştan faydalanabilirsiniz.

Bu Faktörleri düzenli bir şekilde uyguladığınız taktirde herhangi bir sorun yaşamazsınız

Kuluçka Makineleri için tıklayın

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.