Kuluçka makinesine seçilecek yumurta

 

56-LIK-KULUÇKA-MAKİNASI-
56-LIK-KULUÇKA-MAKİNASI-

Kuluçka makinesine koymak istediğiniz yumurtaların seçimide çok önemlidir verimli sonuç elde edebilmek için öncelikle yumurta döllenmesinden bahsedelim

Tavuğun yumurta yapmasında horozla çiftleşmiş olmasının hiç bir etkisi yoktur.  Alışveriş yaptıgımız yerlerden yemek için aldığımız yumurtalar döllü yumurta değildir. Sürüde hiçbir horozun olmaması halinde bile gerekli şartlar sağlanırsa tavuklar düzenli olarak yine yumurtlar’lar. Lakin bu yumurtala’r dölsüz olduğundan bu yumurtalardan civciv alınamaz. Yumurtaların döllenmiş olup olmamaları konusu üretimin olumlu sonuç vermesinde birinci derecede önemli bir oynar. Eğer kuluçka makinesine konulacak yumurtalar dölsüz yumurtaysa hem makineyi boşuna işgal eder hem de  yumurtalar makinede geçirilen süre içerisinde bozulur sizinde boşa zaman kaybetmenize neden olur.
Yumurtala rın döllü olup olmadıklarını önceden anlamak mümkün değildir.yumurtalar kuluçka makinesinin içinde 4-5 gun geçirdikten sonra yapacagınız ışık testiyle belli olur . Fakat hayvanların dölsüz yumurta yapmalarının sebebi bilinmektedir. Bunları göz önüne alan üretici yüksek oranda döllü yumurta elde edebilir. Bununla beraber tüm koşullar yerine getirilse bile tavukların %10-15 dölsüz yumurta çıkarmaları normal karşılanmalıdır.
Aşağıda yumurtala rın döllenmesini engelleyen başlıca nedenler yer almaktadır.
1) Tavuk ya da horozun cinsel organlarının kusurlu olması durumunda
2) Tavuk veya horozların genel sağlık durumlarında bozukluk ya da hastalık olması
3) Damızlıkların  yaşlı olması.
4) Tavuk ve horozların protein ve vitamin bakımından zayıf yemlerle beslenmesi yetersiz beslenmeden oluşan sebebler.
5) Tavugun ve horozun soydan gelen dölleme yeteneklerinin az olması.
6) Sürüdeki horoz sayısının az olması.
7) havaların düzensizliği ve Sağlıksız kümes  ortamı.
Özellikle 2-3 yaşındaki tavuk ve horozlardan alınan yumurtaların döl oranı yüksektir. İyi verim alabilmek  için sürüyü 7-8 tavuğa bir horoz düşecek şekilde ayarlamak gerekir.

 

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.