Kuluçka Makinesinin Hazırlık Süreci

Kuluçka makinesinin çalıştırılmasında ilk aşama yumurta tablalarının yerleştirilmesi ile oluşur. Tablaların dezenfeksiyonunun yapılmış olması öncelikli eylemdir. Yumurtaların büyüklüğüne göre tablalar seçilmelidir. Yumurtaların büyüklüğüne göre çıta aralıkları ayarlanmalıdır. Çıtalar, farklı türlere ait yumurtaların aynı tablaya yüklenmesine imkan verir.

FİZİKİ MUAYENEYE DİKKAT!

Kaz yumurtaları tablaya mutlaka yatık vaziyette yerleştirilmelidir. Yumurtaların fiziki muayeneleri mutlaka yapılmalıdır. Kuluçkalık yumurta özelliği taşıyıp taşımadıkları, çatlak olup olmadıkları mutlaka titizlikle incelenmelidir. Aynı gün toplanan yumurtalar kuluçkaya konulmaz. En 1 gün süre ile bekletilmelidir. Kirli yumurtalar uygun olmayan yöntemlerle yıkanmamalıdır.

HAŞERELERE KARŞI ÖNLEM ALIN

Kuluçka makinesini çalıştırmadan önce konumunun ayarlanması gerekir. Dört taraftan en az 40 cm boşluk bırakılmalıdır. Aydınlatılabilir odada makine üzerine direkt güneş ışığı düşmemelidir. Pencereler haşere girmeyecek şekilde tellenmelidir. Kesinlikle hayvan yerleştirilmesi yapılmaması gereken oda sürekli olarak havalandırılmalıdır.

ANİ ISI DEĞİŞİMİ YAŞANMAMALI

Oda sıcaklığı 20-25 derece arasında olmalıdır. Kuluçkayı olumsuz yönde etkileyecek ani ısı değişimleri olmamalıdır. Havalandırma ve çevirme sisteminin kontrolünden sonra makine boş olarak çalıştırılmalıdır. Tablalar, arzu edilen değerlere ulaşıldıktan sonra yerleştirilir.

JENERATÖRLER HAZIR OLMALI

En önemli konulardan birisi de elektrik kesintisidir. Kesintilere karşı alternatif enerji sağlayacak otomatik ateşlemeli jeneratörler makineye bağlı şekilde hazır durumda olmalıdır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.