Kuluçka

Ask Kuluçka

Kuluçka makinesine koyacagınız yumurtalardan % 100 verim elde etmek için aşagıda anlattıgımız adımları izlerseniz olumlu sonuc almanız mümkün olacaktır.

Yumurtasını alacagınız Tavuk genç olmalı. 1.5 yaşını aşmış tavukların döl tutması zor oluyor. Bütün bu şartlara uygun tavukların yumurtalarının döllülük oranı çok yüksektir. Doğal ortamda horozla yaşayan tavukların yumurtalarının döllenmişlik oranının en yüksek olduğu zaman ise ilkbahar mevsimidir. İlk bahar aylarında verim almanız daha cok artmaktadır.

[su_button url=”http://hedefkulucka.com/” style=”stroked” background=”#21f116″ color=”#230303″ size=”7″ icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#1f0303″]Tüm Kuluçka Makineleri ni Görmek ve Fiyat Analizi Yapmak İçin Tıklayınız[/su_button]

Sağlıklı ortamda yaşayan, dengeli beslenen zengin içerikli yemler yiyen böylece vucudunun direnci yuksek dıs etkenlerden korunan tavukların yumurtaları seçilmeli. Aksi takdirde civcivler’de sağlıksız ve dirençsiz olacaklardır. Çok uzun yaşayamazlar malesef. Tavuğun cinsi ne ise yumurta o cinsin standartlarına uygun büyüklükte olmalı. Normalinden küçük veya normalinden büyük yumurtalar, fazla yuvarlak veya fazla ince uzun yumurtalar tercih edilmemelidir

Bazı insanlar kuluçkaya konacak yumurtaların yıkanmasını tavsiye etse de, en iyisi folluğu temiz tutmak ve yumurtlanmış yumurtaları kirlenmeden alarak çok temiz ve serin bir yerde saklamaktır. Yumurta kabuğunun dış yüzeyinde doğal bir koruyucu tabaka vardır. Yıkayınca bu koruyucu tabaka yok olup gidiyor, sonuçta zararlı bakterilerin yumurta içine girebilmeleri kolaylaşıyor.Eger yumurtalarınız çok pıs yapacak bir sey kalmamıssa 30 ve 40 derece suda azıcık sırke yardımıyla hızlıca temızlenıp tamamen kurutulup konulmalıdır soguk suda yada asırı sıcak suda cok oyalanarak yıkarsanız yumurtayı heba etmiş olursunuz bu konuda dikkat etmelisiniz.

Yumurtaları saklama koşulları: sıcaklık ve nem oranıYumurtaların saklanacağı ortam 12º – 13º C sıcaklık derecesine ve %75 oranında neme sahip olmalıdır. Bunun için buzdolapları “ısı ayarı değiştirilerek” kullanılabilir. Bu mümkün değilse evin bodrumu kullanılmalı, bu da mümkün değilse evin en serin, en gölgeli tarafında uygun bir yere iki metre çukur kazılarak serin ortam sağlanmalı. 13 dereceden daha sıcak olsa bile idaal sıcaklıklar yazdıgımız şekildedir.

Yumurtaların %75 nemli ortamda bekletilmeleri niçin önemlidir? Kuru havalı yerlerde bekleyen yumurtaların içindeki sıvının suyunu kuru hava çeker. Böylece yumurtanın geniş ucundaki hava boşluğu her geçen gün büyümeye devam eder. Kuluçka süresi boyunca yumurtanın dışarı vereceği çeşitli gazlarla beraber su kaybına devam edeceğini de düşünün. Onun için hiç olmazsa kuluçka öncesi su kaybının en az olması sağlanmalıdır, bu da nemli hava ile mümkündür.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.