Kuluçkada Yaşanan Olası Sorunlar/Çözüm Önerileri (3)

Kuluçkada Yaşanan Olası Sorunlar/Çözüm Önerileri

*Kıvrık Parmaklar*

B2 Vitamin Eksikliği (Riboflavin)

Fenni yem ile besleyiniz. Ebeveynlerin açık alanda yayılmalarını sağlayınız, eğer yemini kendiniz hazırlıyorsanız içine doğranmış kaynamış yumurta, bira mayası veya ezilmiş bira mayası tableti katınız.

*Eğri Bacaklar*

Raşitizm Belirtileri

Etkilenmiş civcivlerde bacaklar lastik gibi olur ve kendi başına zorlanmadan ayakta duramaz. Bazen göğüs kemiğinde eğrilik olabilir. Gaga eğri olabilir, bu durumda civciv yumurta kabuğunu kırıp dışarı çıkamaz. D vitamini eksikliğine bağlı olarak kalsiyum ve fosforun emilememesinden oluşur. Kuluçka makinesi Fenni yem ile besleyin. Ebeveynlerin açık alanda güneş ışığıyla yayılımını sağlayınız ve kırılmış midye kabuğu ve balık yağı takviyesi sağlayınız.

Uygun Olmayan Yüzeyde Kayan Bacaklar

Çıkım yüzeyini uygun şekle getiriniz. Büyütücüde kayabilecek yüzeyler (gazete kâğıdı) kullanmayınız. Kalın tabaka ağaç talaşı kullanınız. Eğri bacaklar çok ciddi olmayanları destekle düzeltilebilir. Küçük civcivlerde kibrit kullanılabilir. Çok sıkı olmayan şekilde bacağa bantla yapıştırın. Birkaç gün sonra problem genelde düzelir. Şiddetli durumlarda insancıl ve hemen olacak şekilde imha ediniz.Kuluçka makinesi

*Kontrolsüz Hareketler*

Deli Civciv Hastalığı

Aslen doğru söylenişi Encephalamasia’dır ve ebeveynlerin E vitamini eksik olarak beslenmiş olmalarıdır. Civciv sadece yukarı bakar, aşağı bakamaz. Ebeveynleri fenni yemle besleyiniz.

*Arka Kısım Çok Parlak Sarı *

Aşırı Buharla Dezenfeksiyon

Bu problem küçük işletmelerde ortaya çıkmaz çünkü formaldehit ile dezenfeksiyon küçük işletmelerde uygulanan bir prosedür değildir.Kuluçka makinesi

*Genel Olarak Düşük Çıkım*

Düşük Döllülük

Döllülük konusundaki önceki maddeleri inceleyiniz.

Proteinsel Amino Asitlerin Ebeveyn Yemlerinde Az Miktarda Bulunması

Fenni yemlerde her türlü besin bulunmaktadır veya kaynatılmış yumurta veriniz.

Ebeveyn Yeminde B12 Vitamin (Cyanocabalmin) Eksikliği

Ebeveyn yemlerinde azrak element eksikliği. Fenni yem veya ezilmiş multivitamin veriniz.Kuluçka makinesi

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.