Kuluçkada Yaşanan Olası Sorunlar/Çözüm Önerileri (4)

VALLI-Civciv-Kafesleri-109-1-600x600

Kuluçkada Yaşanan Olası Sorunlar/Çözüm Önerileri

*Civcivler Güçlükle Soluyor, Gagaları Açılıp Kapanıyor*

Büyütücü Zatürreesi (Aspergillus Fumigatus)

Bunun nedeni yumurtadaki kılcal çatlaktan, kaba taşımadan veya hijyen kurallarına uyulmadığından dolayı kolaylıkla oluşabilecek mantar sporlarıdır. Ebeveyn folluklarının temiz ve kuru olduğundan, yumurtanın dezenfekte edildiğinden emin olunuz. Etkilenen civcivler daha çok su içmek ister. İlk günlerde ölüm oranı yüksektir ve yapılabilecek bir şey bulunmamaktadır.Kuluçka makinesi 

Solunum Yolunu Etkileyen Enfeksiyonlar

Civcivlerin sıcak, korunaklı, esintisiz fakat havadar bir ortamda olduklarından emin olunuz.

*Titreyen Civcivler*

Salgın Titreme (Avian Encephalomyelitis)

Bu mikrop kapmış ebeveynlerin yumurtalarından gelen virüssel bir enfeksiyondur. Normal olarak çıkımdan birkaç gün sonra bacakları üzerine oturup titreyen civcivler şeklinde görülür.Kuluçka makinesi  Ölüm oranı yüksektir. Ebeveynler bu duruma karşı aşılanabilir.

*Tıkanmış Popo*

Pullorum Hastalığı (Salmonella Pullorum/Beyaz İshal Hastalığı)

Bu hastalık yumurta yoluyla hasta tavuktan civcive geçer. Yine ebeveyn hattının önemini göstermektedir. Civcivin tipik beyaz basilli ishalle birlikte tıkanmış poposu vardır. Ölüm yüzdesi yüksektir ve enfekte civcivler büyütücüdeki diğer civcivlere hastalığı bulaştırırlar.Kuluçka makinesi 

*Yeme İçmede Yetersizlik*

Örnek Eksikliği

Anneleri olmayan yapay kuluçkadan çıkan civcivler yeme ve içmede gecikebilirler. Yemi alçak kaplara koyarak bulunabilirliğini sağlayınız ve bir miktarını kâğıt üzerine koyarak anne tavuğu taklit ediniz.

Etkileşim

Bu altlık malzemesinin yenip tıkanma oluşturmasıdır.Kuluçka makinesi  Civcive eczane tipi sıvı parafin veriniz ve çakıl bulundurunuz. Büyütücü altlık malzemesini kâğıt havlu ile civcivler yeme içmeyi öğreninceye kadar kapatınız.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.