Kuluçkada Yaşanan Olası Sorunlar/Çözüm Önerileri (5)

VALLI-Civciv-Kafesleri-109-1-600x600

Kuluçkada Yaşanan Olası Sorunlar/Çözüm Önerileri

*Gagalama*

Islak Tüyler

Sulukların içine civcivlerin girip kendilerini ıslatamayacağı şekilde ayarlayınız. Islak tüylerin sivrimsi görüntüsü diğer civcivleri gagalamaya özendirir. Kuluçka makinesi

Tüylerde Veya Ayaklarda Kan Veya Başka Lekeler

Bunlar gagalamaya davetiye çıkarır. Civcivi acele dezenfektan ile temizleyin, bu itici bir tat bırakır ve tedavi eder.

Yetersiz Alan

Genç kuşların kalabalık olmadığından emin olun.

Yetersiz Yem Ve Su

Bunlar serbest biçimde bulunmalıdır.

Işık Çok Parlak

Yeni çıkmış civcivlerin birkaç günlüğüne 24 saat ışığa ihtiyacı vardır, fakat çok parlak olmamalıdır. Bir problem olursa ışığı bir miktar kısın (hepsinin yeme içmeyi öğrendiğinden emin olduktan sonra). Bundan sonra kademeli olarak ışığı normal günışığı zamanlarına veya yumurtacı olacaklarda 8 saate çekiniz. Yumurtlama zamanına yakın yumurtlamayı indüklemek için 15 saate (doğal+suni) çıkarınız.

Can Sıkıntısı

Mümkün olduğu anda korunaklı ortamlarda gezinmelerini sağlayınız ve gagalamaları için yeşillikler veriniz.

Parazitler

Bit veya diğer dış parazitlerin olmadığından emin olunuz. Beyaz bir kâğıt parçası üzerine kuşların tüylerini silkeleyiniz. Kuluçka makinesi Siyah noktacıklar oynuyor mu? Gurk altından çıkma civcivlerin annesi yatmadan önce ilaçlanmış mıydı?

*Çöküklük, Kabarmış Tüyler Ve Dışkıda Kan*

Koksidiyoz

Bu tek hücreli bir parazit tarafından olmaktadır. Genelde altlığı ıslak olan büyütücülerde görülmektedir. Hassas oldukları dönemde antibiyotikli yemle başlangıç güçlü olarak hayata başlamalarını sağlar.

*Boğulmuş civcivler*

Yığılma

Panik veya ısınmaya çalışma neticesinde oluşan bir köşeye yığılma sonucu bir kısım civcivin boğulması şeklinde görülür. Orta kısımlara yeterli miktarda lamba koyunuz. Geniş alanlarda köşeleri dar gözlü ağ ile kapatınız. Büyütücü alana her zaman yavaş giriniz ve civcivlerle yavaşça konuşunuz. Sahiplerinin sesini zamanla tanırlar. Bunun benzeri bakıcı civcivlerin stresli seslerini tanır.Kuluçka makinesi

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.