Kuluçkadan yeni çıkan civciv bakımı

Kuluçkadan yeni çıkan civciv bakımı

60 YUMURTALIK KULUÇKA MAKİNESİ
60 YUMURTALIK KULUÇKA MAKİNESİ

Kuluçkadan çıkmış olan Civcivler su içmesini ve yem yemesini çok çabuk öğrenirler. Civcivler kuluçkadan çıktıktan sonra 72 saat aç ve susuz kalabilirler Yem ve suyla karşılastıkları zamanda içgüdüsel olarak hemen alışırlar yeme ve suya. Civcivler kuluçkadan çıktıktan en geç 24-48 saat sonra yem yemeye ve su içmeye başlamış olması gerekmektedir. Bu süre ne kadar az olursa , o kadar olumlu sonuç alınmaktadır.

Kuluçkadan yeni çıkan civciv ilk hafta

Civcivlerin ilk haftasında civciv başına 2 cm suluk kenarı hesap edilir. 15 günden sonra civciv başına 2,5 cm kenar uzunluğu hesap edilerek ve yükseklikleri ayarlanarak normal askılı suluklar kullanabilirsiniz. Civcivler suluklara alıştıktan sonra, altlığın sulukların içine girmesini önlemek için altlık seviyesinden 2-3 cm yükseltilmelidir.
Civcivler geldiğinde su ısısı 17-22 derece civarında olmalı ve taze su temin etmelisiniz Uzun süre bekletilmiş ve bayatlamış su kullanmamaya özellikle dikkat etmelisiniz
Civciv sulukları mümkünse her gün düzenli şekilde fırçalanarak temizlenmelidir.Daha bagışıklıkları zayıf oldugu için çok çabuk hastalabilirler bu ihtimale karşı temizlige çok dikkat etmelisiniz. 3 haftadan itibaren en az haftada bir kez bu işlem tekrar edilmelidir.

Civcivlere ilk günden itibaren temiz, taze ve hayvanların ihtiyacı olan besin maddelerini karşılayan kaliteli yemler verilmelidir.
Civcivler ilk hafta özel olarak yapılmış plastik, mukavva veya yumurta viyollerini yemlik olarak kullanabilirler. Üçüncü haftadan sonra ise yuvarlak yarı otomatik askılı yemliklerden yararlanılmaya başlanmalıdır. Ancak küçük yaşlarda yemliklerde yemlik seviyesinin hayvanların yiyebileceği şekilde ayarlanmasına dikkat edilmelidir.

Özellikle 2015 kuluçka makineleri ile harika randımanlar yapabilirsiniz
Tavuk ürünlerinden yumurta insanların beslenmesinde çok değerli bir besin kaynağıdır.Ve yumurta bir çok şeyde faydalıdır özellikle sağlığınıza çok büyük etkisi vardır Aynı şekilde tavuk eti de insanların beslenmesinde çok önemlidir.Tavuk eti her yaştaki kişilerin rahatlıkla yiyebileceği besin değeri çok yüksek olan bir hayvansal üründür. Son zamanlarda tavuk etiyle ilgili olarak açıklanan hormon ve antibiyotik konusu, aslında yetiştiricilerin bu konudaki hassasiyetleri dikkate alındığında , medyada yer aldığı kadar tehlikeli boyutta değildir.

Zira, etlik piliç yetiştiricileri zaten (antibiyotik kullansalar dahi) kesim için ön görülen süreden daha önce kesim yapmadıklarından , tavuk etinde antibiyotik kalıntısına rastlanmadığı görüşü yaygındır. Bu nedenle, tüketicilerin gönül rahatlığı ile tavuğun gerek yumurtasını gerekse etini yemelerini tavsiye ediyoruz.

Share:

17 Comments

 1. Zamin 25 Ocak 2016 Reply

  Merhabalar. Benim civcivlerim bir haftalik. Kanatlari cikmaya baslamis ama bazilari kanatlarini asagi salliyor. Hareketliyi qayet iyi. Ama kanatlarin salliyor. Neden ola bilir? Lutfen cevaplayin. tesekkur ederim.

 2. Berke 30 Nisan 2016 Reply

  Civcivlrimden biri horoz di yeri tavuk çıktı tek kutuda bakablilyorum ama horoz tavuğa surekli zarar veriyor yardim lutfen

  • tuğberk 13 Temmuz 2016 Reply

   Yemden dolayı yeminizi degistirmenizi tavsiye ederim

 3. ismet kerem 7 Mayıs 2016 Reply

  Bizim ciçin gel civciv diyince koşuyor niye koyuyor ve hep beni takip ediyor lütfen yardım edin

  • Muta 20 Nisan 2017 Reply

   Çok kolay sende onları kutuya yada diğer civcivleri yanına koy

 4. Onur yurtsever 14 Mayıs 2016 Reply

  Başka bir yerde okumuştum eğer civcivi öpersek mikrop kapabilip ölebilirmiş lütfen cevap

 5. Sevgi 19 Temmuz 2016 Reply

  6 tane yeni doğmuş civcivm var çok tatlılar kiyamiyorm ellemeye hastalanir falan diyorlar uzaktan seviyorum bu yüzden evde güneş gören odaya koyuyorum sagilikli olur diye sizce dogrumu cevap bekliyorum

  • HaLiL, 23 Ağustos 2016 Reply

   Evet gunes kemiklerdeki protein miktarina iyi gelir yani bu gunesin yararli oldugunu aciklar

 6. Hafsa 9 Nisan 2017 Reply

  Merhaba iki civcivde doğduktan sonra 5-6saat Sondra öldü sebebi ne olabilir.

 7. Ömer 22 Nisan 2017 Reply

  Kulucka da cikimlar basladdigi gun civcileri hemen alcaz mi disari cikarcaz mi 2 3 gun durcak sonra mi cikarcaz durularsa aclik tan sususluktan ölmezler mi

 8. Ömer 22 Nisan 2017 Reply

  Nutfen cevap verin

  • Hedef Kuluçka 22 Nisan 2017 Reply

   ömer bey cıkım bitene kadar civcivleri almayın kuluçka makinasında beklesin

 9. Engin 19 Ağustos 2017 Reply

  Bizim 10 tane civcivimiz çıktı geride daha çikmamis var kafamiz çok karisik neler yapmamiz gerekiyor

  • Admin 20 Ağustos 2017 Reply

   bir sey yapmayın sadece bekleyin

 10. Mehmet 20 Ağustos 2017 Reply

  ben bu makineden almayı düşünüyorum hobı amaclı kendi tavuklarım var orduda yasıyorum . orduya teslimat var mı varsa kaç gün

 11. Recep durmaz 26 Temmuz 2020 Reply

  Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra kaç saat sonra besleye biliriz ve neyle beslemeliyiz

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X