Kuluçkahanenin Çalişma Şekli Nasıl Olmalı

kuluçka makinası ve civciv
kuluçka makinası ve civciv

Civciv lamba muayene odası;

Aydınlık olmayan bir oda olması gerekir. Kuluçka makinası ‘ndan çıkan yumurtalar muayene için 18. gün bu oda da karanlıkta lamba muayenesi ile kontrol edilirler. Döllü olan yumurtalar diğer yumurtalardan ayrı bir bölüme alınır.

Yıkama Odası

Kuluçka makinası ‘nın tablaları ve parçaları bu odada yıkanır ve dezenfektesi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Civciv Tasnif ve Aşı Odası;

Kuluçka makinası ‘ndan çıkan civcivlerin ilk gün kas ve göz aşıları yapılır. Aşısı yapılan civcivler satışa çıkması için civcivler sayılıp tasnif edilir ve kutulanır.

Cinsiyet Ayrımı Odası

Yumurta tipi günlük civcivlerin cinsiyet ayrımını iyi bir aydınlatma altında seksör ile yapılmalıdır.

İşlem odası

Civcivlerin kanat, ayak tırnak ve ibik kesimi işlemler odasında yapılır.

Kuluçkahane Hijyeni Nasıl Olmalı;

Kuluçka sırasında civcivlere bulaşıcı hastalık mikropu bulaşmaması için kuluçkahanenin hijyenine çok dikkat edilmelidir.  kuluçkahane işçileri ve kuluçkahanenin gerekli olan hijyen koşullarda olması için ve yeterli hijyen şartları yerine getirmesi çok önemlidir.

Kuluçkahanenin Çalışma ve Organizasyonu Nasıl Olmalı;

Kuluçkahanenin iyi olması öncellikle sistemli ve dikkatli bir şekle çalışmaya bağlıdır. İyi bir kuluçkahanede iyi, kaliteli yumurta, yumurtaların özenli bir şekilde seçilmesi, uygun olan şartlar da yumurtaların bekletilmesi, özenle kuluçka makinası tablalarına yerleştirilmesi ve ayarlarının uygun olduğu kuluçka makinası ‘nın özenli bir şekilde çalıştırılması gibi çok önemli olan işlerin ilk planda yer alması gereklidir. Tüm bu işletimin yolunda ve aksamadan ilerlemesi de bilgili, becerikli işçilere ve sistemli olan çalışma biçiminde bağlıdır.  Güzel bir organize yapılmış olan bir kuluçkahanede randıman azaldığı zaman tüm nedenleri dikkatli bir şekilde tek tek incelemesi gereklidir. Kuluçka randımanının düşmesine neden olan tüm nedenleri bularak düzeltmek için çaba sarf edilmelidir. Eğer bu hata gözden kaçar ya da önemsenmez ise sonuçları işletme için telafisi olmayan sıkıntılara yol açacaktır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.