Kuluçka makinesi civciv gelişimi

Kuluçkalık yumurtası olanlar yada kuluçka makinesi alıp civciv üretmek isteyenler kuluçka ve makinesinin kullanımı hakkında yeterli bilgiye sahipmisiniz

Kanatlı hayvanların soylarını devam ettirmek üretmek amacıyla göstermiş oldukları doğal ve fizyolojik faaliyetlere kuluçka denilir. Embrio ların gelişmesi ve yumurtayı çatlatıp içerisinden canlı olarak çıkması için gerekli ve geçen zamana kuluçka süresi denilir.

Doğal Kuluçka yaban hayatta yaşayan veya çiftliklerde beslenen kuş ve kanatlı türlerinin üremek için kuluçkaya yatarlar doğal kuluçka kanatlının türüne göre farklılık göstermektedir.Bazı türlerde dişiler kuluçkaca yatarken bazı türlerde ise dişi hemde erkek birlikte kuluçkaya yatarlar doğal kuluçkada kuluçkaya yatacak olan kanatlı türümüz kendisine kalabalıktan uzak sessiz ve rahatsız edilemeyecegi gizli bir yer bulur ve oraya yumurtaları bırakır ve kuluçkaya yatar .

Doğal kuluçkada kuluçka makinesinin aksine yatan kanatlı yumurtaları için gerekli olan nem ısı sıcaklıgı cevırmeyı havalandırmayı şaşırtıcı bir biçimde kendisi ayarlayabilmektedir.doğal kuluçkada elde edilen civciv sayısı cok az oldugu için ticari amaçla bu dogal kuluçkanın kullanılması mümkün değildir.

Kuluçka Makinesi

Kuluçkalık yumurtalardan gerekli nem ısı cevırme havalandırma düzenini saglayarak belirli sürelerde civciv çıkartan makinelere kuluçka makinesi denilmektedir kuluçka makinesi ile yapılan işleme kuluçkacılık denilir civciv çıkartan yerlere ise kuluçhane adı verilmiştir.Kuluçka makinesine konulan yumurtalardan içinde civciv olanlar yani döllü olanların oranına ise döllük yada tohumluk oranı denilmektedir 18. Günde yapılan döllük testi sonucu döllü oldugu tesbit edilen civcivlerin oranına çıkış günü denilir

Kuluçka makinesi elektrikle çalışan dijital teknolojinin sizlere sunmuş oldugu eşiz bir üründür.

Dijital makine sayesinde sıcaklık nem havalandırma cevırme işlemini yapan otomatik bir makinedir .

Bilinçli bilgili kullanıldıgı zaman çok fazla verim elde edilebilmektedir.

Kuluçka makinelerine konulan her yumurtadan civciv çıkmamaktadır bu durumun cesitli sebebleri vardır makineye koydugunuz 100 yumurtadan çıkan civciv adedine ise kuluçka randımanı adı verilmiştir.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X