Kuluçkalık Yumurta seçimi

kuluçka makinası türkiye
kuluçka makinası türkiye

Kaliteli Yumurta Seçimi Nasıl Olmalıdır;
Sağlıklı bir ortamda yaşayan, dengeli beslenen, çok zengin içerikli gıdalar alabilen ve böylelikle bünyelerinde hiçbir gerekli madde eksikliği olmayan herhangi bir hastalığıda olmayan tavukların yumurtalarını seçmeye özen gösteriniz. Aksi takdirde civcivler sağlıksız ve dirençsiz ve hastalıklı olacaklardır.Yaşama şansları her şeye rağmen çok az olur. Tavuğun cinsi ne ise yumurta o cinsin standartlarına uygun Normal büyüklükte olmalıdır.Normal ölçülerin dışında yumurta digerlerinden büyükse yada çok kucukse inceyse uzunsa bu tip yumurtalar tercih edilmez kuluçka makinesi için.
Bazen kirli yumurtaların yıkanması gereklidir ama bu işi bilmeyenler yanlış uygulamada verimli sonuç alamazlar oyuzden en bait yöntem folluğu temiz tutarak yumurtaları kirlenmeden oradan almanız daha uygun olacaktırBilinçsiz yıkamanızı neden tavsıye etmıyoruz yumurtanın dıs tabakasında koruyucu bir tabaka vardır yıkadıgınızda o tabaka ıncelenecektır bu sebeble dıs etkenlerden emrbyo zarar görebilir

Kuluçka makinesi Dizilme Pozisyonu;
Kuluçkaya konacağı güne kadar bekletilmesi gereken yumurtaların sivri kısımlarının aşağı gelmesi şartıyla dizilmeleri gerekimektedir . Yumurtalar tam dik durmayacak, günde bir defa diğer tarafı yaslanacak şekilde çevrilecek. Yumurta’ların Çevrilmeleri çok önemlidir, Günde bir defa çevirmek en az ölçüdür. Kulaçka için yumurtala rını biriktiren tavuklar bile yumurtalarını her gün itinayla çevirir.Oyuzden kuluçka makinenizin özelliklerine göre otomatik olarak her 2 saate bir cevirmesi için bulunan özelliklerini ayarlayınız.

Bekletilme Süresi En Fazla Kaç Gün Olmalı;
Kuluçka makinesine koymak için ayırdıgınız yumurtalar verimli sonuç elde etmek için 7 gun bekletilmesi gerekmektedir.Fakat yumurtalarınızı uygun ortamda hıjyene havaya ısıya neme dikkat ederek saklarsanız çok guzel sonuclar elde edebilirsiniz yumurta çok bekletilirse kalitesi düşer diye birşey yok daha verimli sonuç alırsınız eger ıyı saklayıp koruyabilirseniz.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.