Kuluçkalık Yumurta ve Kuluçka Özellikleri
VALLI-Civciv-Kafesleri-109-1-600x600
civciv1 kuluçka makinası
civciv1 kuluçka makinası

Kümesten alınan her yumurta Kuluçkalık vasfa sahip değildir. Yumurta siparişlerinin yoğunlaştığı şu sıralarda Kuluçkalık yumurta alan ve satan arkadaşların dikkat etmesi gereken bazı hususlar şunlardır;

YUMURTANIN BOYUTU

Tavuk cinsine (bantam-dev) göre değişkenlik gösterip ideal bir Kuluçkalık yumurta 50-65 gr aralığında olması gerekir. Fazla büyük yumurtalar ya çift sarılıdır ya da tavuk çok yaşlıdır. Küçük yumurtalar ise ya kılavuzdur ya da hasta bir tavuğun yumurtasıdır. Her iki durumda da çıkımda sorun yaşanır.

YUMURTANIN RENGİ

Her tavuk ırkının kendine has bir yumurta rengi vardır. Eğer bir ırka ait yumurta renginin dışında bir yumurta kümesinizde alındıysa bu tavukta ya ırkın standart a uygun olmamasından ya da tavuğun bir rahatsızlığının olduğunun işaretidir. Her iki durumda da yumurtadan sağlıklı veya safkan bir civciv çıkmayacaktır.

YUMURTANIN ŞEKLİ

Yumurtanın düzgün pürüzsüz ve bir ucu daha sivri elips şeklinde olması gerekir. Yumurta şeklindeki bozukluklar yumurtayı yapan tavuğun geçirdiği bir hastalıktan sonra meydana gelmiş veya devam eden bir rahatsızlığının belirtisi olabilir. Şekil bozukluğuna sahip yumurtanın mikroorganizma barındırması ve kuluçka makinenize bu mikrobu bulaştırması muhtemeldir.

YUMURTANIN TAZELİĞİ

Yumurta ne kadar taze ise sağlıklı civciv elde edilmesi o kadar yüksektir. Bunun nedeni yumurta beklediği süreç içerisinde gözeneklerden sürekli su kaybeder hava boşluğu sürekli büyür yumurtanın tazeliğini hava boşluğunun boyutundan anlayabilirsiniz. Bu yüzden Kuluçkalık yumurtalar çok uzun süre bekletilmemelidir, bekletilirken nemli ve serin bir ortam tercih edilmelidir. Tüm bu özelliklere sahip kuluçkalık yumurta alıp satmak mağdur olma veya mağdur etme olasılığını azaltacaktır.

**Kuluçka Özellikleri**

Kuluçka yumurta içindeki embriyonun ihtiyaçları doğrultusunda ana iki bölümden oluşur;

Kuluçka Gelişim Dönemi: Yumurta içindeki embriyonun gelişip civciv halini aldığı dönem.

Kuluçka Çıkım Dönemi: Civcivin gelişimini tamamlayıp çıkış işlemini gerçekleştirdiği dönem.

İki dönem arasında sıcaklık, nem, havalandırma farklılıklarının yanında en büyük fark çıkım döneminde çevirme işleminin olmayışıdır. Çıkım dönemi kanatlı türüne göre değişmekle beraber kuluçka süresinin son 3-4 günüdür. Örnek olarak tavuk yumurtası için kuluçka süresi 21 gündür. Bu sürenin ilk 18 günü gelişim dönemi ve son 3 günü çıkım dönemidir. Kuluçka makineleri gelişim ve çıkım dönemindeki bu farklı ihtiyaçlar doğrultusunda dizayn edilirler ve değişik kullanım şekilleri sunarlar.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X