Kuluçkalık Yumurtaları Saklama Koşulları

VALLI-Civciv-Kafesleri-109-1-600x600

Kuluçkalık Yumurta Nasıl Saklanır?

Kuluçkalık yumurta olarak seçtiğiniz yumurtalarınızı, saklarken sivri tarafı aşağıya gelecek şekilde, yarı dik, biraz sağa veya sola yaslanmış durumda bekletmek gerekmektedir. Bu yumurtaları günde bir iki defa yasladığınız yerin tersi konuma yaslayarak saklamanız faydalı olacaktır. Ayrıca yumurtanızı yıkamayın. Saklama 14 derece ile 21 derece arsı bir ısı ortamında saklanmalıdır.

Kuluçkalık Yumurta Kaç Derecede Saklanır?

Yumurtalarınızı 14-21 derece civarlarını geçmeyen ortamlarda saklamaya özen gösterin. Yumurtalarınız serin, güneş almayan yerlerde bulundurmaya özen gösteriniz. Genelde köylerimizde yumurtaların güneş almayan bir yerde buğdayın içerisinde bekletmeyi tercih etmekteler.yumurta içindeki embiryolar 14 drrecenin altında ölmeye başlar. Yine 21 dfrecenin üstünde ise oluşuma yani civciv olmaya başlarlar. Bu yuzden saklama ısısı çok önemlidir. Bu ısı dengelerinin bozulduğu zamanlarda makinaya konan yumurtalar civcvi cıkma orani %30 düşer.

Kuluçkalık Yumurta Kaç Gün Bekler?

Yumurtanızı belirttiğimiz şartlarda, 7 güne kadar bekletmeniz idealdir. 7 günden sonra çıkım veriminiz azalmaya başlayacaktır. Tavsiyemiz en kötü ihtimalle belirtilen şartlarda saklanılması durumunda 15 günü geçmemesi yönündedir. 2 ile 5 gün arası cıkım oranı %98 dir. 5 ile 10 gün arası çıkım %79 10 ile 15 gün arası %50 civarinda seyrettiğide görülmüstür. Bu yüzdeler göz önüne alınarak saklama koşullarınız iyi değilse parça yükleme yapma sizin  için idael olçaktır.

Hangi Yumurtaları Kuluçkalık Olarak Seçmeliyiz?

Yumurtasını aldığınız tavuğunuzun sağlıklı, herhangi bir hastalığı olmayan, beslenmesi güzel olan tavuklar olmasına özen gösteriniz. Yumurtalar tavuğunuzun özelliğine göre çok küçük veya büyük olmamalıdır. Yumurtaya yeni başlamış tavuklarınızın 45 gün boyunca yumurtalarını seçmemeye özen gösteriniz.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

1 Comment

  • ismail serinkanlı

    Kuluçka yumurtası bir şehireden başka bir şehre arabayla taşınırken çalkalandığı için acaba zarar görür mü?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.